Lucerka

Planiram burazeru posejati 50ak ari lucerke. Zelim da to odradim kako treba i citao sam po temi o tome da se baci i zobi (ovsa) preko da se uspore drugi korovi. Imam jednu dilemu, neko kaze bolje u jesen posejati neko kaze bolje na prolece da se promasi jedno kosenje ali da se izbegnu mrazevi, kakva su vasa iskustva ? Takodje, kakvi su tretmani potrebni pre/posle setve ? Nikad do sad nisam sam sejao lucerku, iskustvo nula..
Pisao sam svoje iskustvo. Evo ovih dana posle zadnjih kiša sam jednu parcelu nadjubrio stajnjakom, uzorao i zatvorio oranje, kasnije posle neke ozbiljnije kiše će ići najverovatnije spremač ili možda prvo tanjirača pa spremač. Ako krenu korovi (mada je parcela prilično očišćena prethodnih godina) dobiće totala, posle Gospojinske kiše ide veštak, još jednom spremač, setva i valjak.

Prethodnih godina se meni a vidim i u selu kod drugih bolje pokazala jesenja setva. Ja sam išao u oranje i pripremu krajem avgusta, uglavnom oko Gospojine bude kiše i moglo je da se uradi. Potrebno je kiše i posle setve zbog nicanja tako da treba ozbiljno proučiti prognozu. Ove godine sam drugačije pa ću videti da li sam pogrešio.

Prolećna setva može da bude problematična ukoliko ne bude redovnih padavina i ako rano naiđe toplotni talas a lucerka se ne ukoreni dobro. Prošle godine je bilo i previše padavina pa je kod jednog kolege voda udavila tek posejanu lucerku i ni 20% se nije izvuklo, sada kosi kao livadu.

Takođe se kod mene pokazalo da je iz jesenje setve lucerka čistija od korova jer može odmah u februaru da se prska ako se steknu uslovi a prolećna setva tek posle prvog košenja i može više da boluje.
 
U jbt nemas ni 10 prohoda, pojacaj jos koji malo je to.
Moje zasnivanje je u tri poteza, do duse zemlja dozvoljava obradu bez oranja i nema uticaj na dugovecnost lucerista. Jedna od bitnih stvari u ovakvom zasnivanju da se na predusev zaore stajnjak i ne dize se vise gore. Ima lucerista sa ovom i jedinom obradom u 8 godini. Naravno i nova je ovako zasnivana.
 
Nazad
Vrh