Lucerka

Zato sto moze da bude kao pre - ako me secanje dobro sluzi - 2 godine, da nema od deteline nista ako je susa u jesen. Jednostavno ne nikne i gotovo. Zato se ljudi odluce za prolece.
 
Izmedju 2 gospojine ili-ti od kraja augusta do kraja septembra, tako se ne gubi godina! Al ne znam zasto ljudi to ne postuju :sta:
Posejana jesenas u to vreme... Sad ću da je presevam, tako isto i pre dve godine.. Zašto, ne znam.. Pre dve godine je bila suša, jesenas bilo lepo kiše... Dve potpuno različite godine, a isto nije uspelo...
 
Da nije nesto do semena?
Ma da za lucerku trebaju neki ludacki uslovi da bi sve bilo ok.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Ja sam sejao u jesen 19-te pa presejavanje u u proleće 20-te ,najebo oba puta i sad kakva je takva ne smem je dirati,a cenim da sam zasro u jesen od žičara jer sam sejao u strnjiku.
 
Код нас је човек узео у закуп неких 15 ха и јесена на време посејао детелину. Никла је у најгоре могуће време мраз је ошурио само се назиру редови. Ми смо увек у пролеће сејали детелину и то посејемо прво зоб неких30-40% од норме па поваљам и онда усејем детелину преко. Увек би први откос имали око Ђурђевдана мешано зоби и детелине,а после би детелина била чиста без траве.
 
Drale, to za lucerku kazes da ste sejali po zobi ili kravaricu?
Mi smo kravaricu tako, bude super, lucerka ne znam da li moze...

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Mraz je ubio jesenju setvu.Dosta ljudi se žali a među njima i ugovarač proizvodnje semena.Kaže mraz im ubio 40ha crvene deteline, preživelo možda 5% što je ništa.Ja uvek sejem u proleće, jeste da se gube uglavnom dva otkosa ali se lepo formira i traje duže 3-4 godine od svake jesenje setve što se na kraju isplati.
 
Dugo sejem lucerku ,volijem jesenju setvu ali ima godina kada omane .Kada je godina povoljna uspe i posle tanjiranog suncukreta.
 
Drale, to za lucerku kazes da ste sejali po zobi ili kravaricu?
Mi smo kravaricu tako, bude super, lucerka ne znam da li moze...

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
Засејемо зоб ако је на кј иде 120кг ми посејемо максимално око 50-60кг онда поваљамо и одма по зоби посејемо детелину. Јер зоб је чува од корова,а кад се коси мање младој детелини се чупа корен јер зоб им јаче жиле и наравно први откос буде масиван,а буде лепа мешавина зоби и детелине стока једе само тако. Значи косимо је у зелено за сено. Тако радимо годинам то су овде стари мештани сви радили када сеју на пролеће и што каже Матић дуже траје. Мени је увек од 6-8 год трајала детелина,а све смо машински радили. Некада смо прву детелину обавезно ручно косили али јбг то више нема ко да ради,а ја док сам ручно млатио обавезно три кованице и два багремова држаљ на кј сам сатирао.
 
Da li neko ima za prodaju seme lucerke?

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
 
Posejana jesenas u to vreme... Sad ću da je presevam, tako isto i pre dve godine.. Zašto, ne znam.. Pre dve godine je bila suša, jesenas bilo lepo kiše... Dve potpuno različite godine, a isto nije uspelo...
Ja sam 2x zasnivao u jesen oba puta uspela, ma ludacka lucerka i ne vidim logiku da ce krace trajati od prolecne setve al ajd. Oba puta je osnovna obrada bila samo teska tanjiraca u dva prohoda i kembridz posle setve. Predhodne godine obavezno zaoran stajnjak koji se vise ne okrece gore.
Malo rizika nije na odmet al se moze isplatiti, meni je od ove zadnje golomrazice izmrzlo 30kj Italijanskog ljulja koji je trebao biti semenska proizvodnja al Boze moj idemo dalje!
 
Nešto si dragane pobrkao, nisam ni rekao da jesenja kraće traje, čak naprotiv, samo da mi iz nekih razloga ne uspeva..
 
Ma znam nego nisam sad hteo da citiram sve redom pa sam uopsteno napisao 🍻
2018 lucerista zasnivana u prolece koja su nikla i sve bilo u redu kasnije se osusila od katastrofalne suse, a jesenja picila normalno! Tako da niko nema garanciju ni za prolecnu da ce uspeti, jeste redji slucaj al se desi.
Ovde isto 100% svi zasnivaju u prolece al sam isto siguran 100% da nisu ni probali u jesen
 
Nazad
Vrh