Lucerka

Dobro su te učili ,ali .....mora taj koren da nađe vodu.Godinama gledam kako treći otkos ne raste ako je suša ,padne obimna kiša a lucerka poludi.Ipak je mrzi da traži i izvlači vodu iz dubine.:sta:
 
I ja sam cuo da za jednu godinu ode metar u dubinu...da li je stvarno tako ne znam..
Juce i prekljuce sam kopao po dvoristu ko krtica,na jednom mestu preko metar dubine i suvo je do bola..a mrzelo me da kopam 3 do 4 metra da vidim jel ima za lucerku neke vlage dole..
A da nam fali mase u lucerki zbog ove situacije,fali dosta..ja sam pre neki dan pokosio 4tu,i nece biti trecina bala od onog koliko bi trebalo..
 
Ja sam tek juce pokosio pola hektra druge lucerke i isto toliko prve....proljetos sijane...
Ovo sto sam proletos sijp su uhvatile kise pa je sva bila pocrvenjela,sad je zderale suse...ima je,nije propala ,al u ovom kosenju je vecinom kostan,pirika i divlji ljulj
 
Hteo sam baciti po luceristu koje je u drugoj godini na jesen 100 kg mapa po k.j. Jel baca neko np djubra u jesen po njoj?
 
Fosforu i kalijumu ako se bace po povrsini treba 10 godina da dodju u zonu korena i to 10 kisnih gdina. Ti elementi imaju veoma malu pokretljivost po vertikali, svega par santimetara godisnje za razliku od azota koji se veoma lako pomera odnosno spira. Zato se kompleksna djubriva moraju uneti u zemljiste PRE zasnivanja lucerke. Nekada kad to nisam znao i ja sam tako razbacivao posle ovog ili onog otkosa. To lucerki nista pomoci nece ali pomoci ce nekoj narednoj kulturi posle lucerke tj nece ipariti niti nestati.
 
Hteo sam baciti po luceristu koje je u drugoj godini na jesen 100 kg mapa po k.j. Jel baca neko np djubra u jesen po njoj?
Ja bacam svake godine ali u cista lucerista oko 100 do 150kg/kj ali bez dusika , znaci neka 0-20-30 recimo koje ima kod nas i kosta kao i 15-15-15. Bacam zimi ili jako rano u proljece , a moze i u jesen. U normalnoj godini imas da ne kazem 2x vise tamo gdje je bacano svake godine od tamo gdje nije. U zasnivanju inace isto dobije i stajnjak i PK. Problem je sto prva kosnja onda bude jos bujnija a ako ima kise problem je to osusiti.
 
Fosforu i kalijumu ako se bace po povrsini treba 10 godina da dodju u zonu korena i to 10 kisnih gdina. Ti elementi imaju veoma malu pokretljivost po vertikali, svega par santimetara godisnje za razliku od azota koji se veoma lako pomera odnosno spira. Zato se kompleksna djubriva moraju uneti u zemljiste PRE zasnivanja lucerke. Nekada kad to nisam znao i ja sam tako razbacivao posle ovog ili onog otkosa. To lucerki nista pomoci nece ali pomoci ce nekoj narednoj kulturi posle lucerke tj nece ipariti niti nestati.

Tako kaze teorija ali , kako objasniti da kukuruzu jako prija kada dobije npk kroz sijacicu , ili kada je razbacen npk po vec posejanoj strnini ? Dalje kada se otopi npk pa se pusta kroz kpk trake .

Sve se to razlikuje od teorije a u praksi pali pa tako i na lucerki .
 
A kod nas ljudi nikako da se nauce da poprskaju detelinu.
Danas mi se javlja musterija,koja je trebala da prska,da je istu sa roto kosacicom pokosio i da je u petak radimo.
 
Nije mala stavka u pitanju.Ove godine negde možda i može da prođe bez prskanja jer nije prorasla kao što zna u normalnim godinama pa je muka živa vršiti ne poprskanu.
 
To je po meni prilično glup potez.Čauri ne treba mnogo da se otrese sa stabljike i svaka koja je otpala završila je karijeru kao rastur.Ljudi ne razmišljaju ozbiljno kada je proizvodnja semena u pitanju.Svaka greška košta dosta jer seme nije jeftino.
 
Nazad
Vrh