Lovačka tema

Danas smo imali akciju hranjenje divljaci odziv,nas 3 od 47 lovaca. Od ovih 44 minimun 30 su mesari kojima je bitno da nesto ubiju i odnesu kuci... Strasno kako su ljudi aljkavi... Uglavnom odneto je 500kg hrane,na mojoj hranilici cista zemlja sve pojeli,za nedelju dana 200kg tritikala i kukuruza pojedeno. Uglavnom srnece divljaci ima dosta,ali i predatora...
 
Bravo momci! Jel vam šakali prave problem u lovištu?

@vuxsd
Ne znam baš za sve jedinke ali uglavnom se ne ponašaju kao fazani koji su izleženi i odrasli u lovištu.
 
To zlo je došlo i kod nas. Sve je bilo dobro do pre dve tri godine jer su se uglavnom množili i pravili haos na obodu opštine ka rumunskoj granici gde su bili veliki ribnjaci jer kao što znamo šakala još zovu vuk iz trske. E onda su gospoda veliki paori zakupili ribnjake isušili ih, preorali i posejali suncokret i zlo je krenulo da se širi opasno u potrazi za novim staništem.
Mi se još u lovištu držimo i borimo sa šakalima ali je već haos sa istima. Takođe i lisica ima nenormalno mnogo od kad je zabranjeno jamarenje i od kad se vakcinišu pa prave ogromne probleme i u samom selu a kamo li po lovištu. Fazana, jarebice i zeca skoro da i nema više zbog njih ::jako_besan::

- - - - - - - - - -

Retko videti sakala ali lisica ima more...

Kad šakala viđaš u lovištu to je već problematično stanje, kažu kad vidiš jednog pravo stanje je puta 10 najmanje. Ako se i ne vide po lovištu ne znači da nisu prisutni
 
Sakal je jako lukava zivotinja i zato ga je tesko i videti pretezno lovi nocu i tek posle 22h ga je moguce videti i cuti kad pocne da se oglasava!Postao je invazivna vrsta bas zbog toga sto se tesko vidja i jos teze lovi.Na nasim poljima u Vojvodini sem coveka nema prirodnog neprijatelja dok u planinama glavni i jedini neprijatelj mu je vuk.U poslednje vreme se pojavljuje jako puno slucejeva ukrstanja sa domacim psima sto ga svrstava u vrstu najopasnijih predatora.Najuspesniji lovovi su pogonom i to dobro organizovanim sa dobro obucenim psima jer je u stanju tako da se umiri da covek bukvalno stane na njega kad bezi bezi pognuto i zgureno da neiskusni lovci u prvi mah ni ne skontaju o cemu se radi vec pomisle da je pas u pitanju.Jako je opasan za zeciju i srnecu divljac jer je izrazito brz i bez problema stize odraslog zdravog zeca u punome trku,isto tako i srnu moze da stigne.
 
Prosle godine sam imao prilike da vidim dok sam kosio njivu oko 500m duzine, na istoj parceli 3 zeca i jednu lisicu, ova lisica hvatala miseve a ne zeceve.
 
Prosle godine sam imao prilike da vidim dok sam kosio njivu oko 500m duzine, na istoj parceli 3 zeca i jednu lisicu, ova lisica hvatala miseve a ne zeceve.
Verovatno se radilo o mladoj lisici to je njihovo vreme zetva zita i tada se uce svojim vestinama,a i mis im je najlaksi obrok jer tada postaju samostalne.Mada retko kada lisica ce pokusati da uhvati zdravog zeca jedino kad oseti da je zec bolestan i kada je bas gladna ali leto je i tada su im stomaci uvek puni miseva,mladih fazancica i zecica koju su mnogo laksi plen bude tu na meniju i razno voce i povrce i koje kakvi gmizavci.Dosta sam puta na cekanju gledao lisicu kako zimi po snegu prolazi na par metara od zeca i u opste mu ne pridodaje znacaja jednom sam samo video kada je pokusala da ga povija ali zec je na snegu mnogo brzi jer manje propada u sneg od lisice.
 
Sakal je jako lukava zivotinja i zato ga je tesko i videti pretezno lovi nocu i tek posle 22h ga je moguce videti i cuti kad pocne da se oglasava!Postao je invazivna vrsta bas zbog toga sto se tesko vidja i jos teze lovi.Na nasim poljima u Vojvodini sem coveka nema prirodnog neprijatelja dok u planinama glavni i jedini neprijatelj mu je vuk.U poslednje vreme se pojavljuje jako puno slucejeva ukrstanja sa domacim psima sto ga svrstava u vrstu najopasnijih predatora.Najuspesniji lovovi su pogonom i to dobro organizovanim sa dobro obucenim psima jer je u stanju tako da se umiri da covek bukvalno stane na njega kad bezi bezi pognuto i zgureno da neiskusni lovci u prvi mah ni ne skontaju o cemu se radi vec pomisle da je pas u pitanju.Jako je opasan za zeciju i srnecu divljac jer je izrazito brz i bez problema stize odraslog zdravog zeca u punome trku,isto tako i srnu moze da stigne.
Cujem ja njega cim smrkne,arlauce za sve pare,a vidjao sam ga I u rano jutro.

Послато са C9 уз помоћ Тапатока
 
Lokalni Lovci muku muče povodom pojavljivanja ove (nove) vrste predatora...
Psuju sve po spisku onome kome je palo na pamet da ih naseli....
Da li je to zaista istina ?
Da ih je neko, u nekom prošlom vremenu i trenutku, naselio, i on se, kao vrsta, usled nedostatka prirodnih neprijatelja, raširio i razmnožio u takvom broju, da je postao svojevrstan problem ?
 
Mi cemo kada se malo stabilizuje vreme krenuti u lov na stetocine,sekcijiski,za sada samo sa ceke.

Pred Novu Godinu sam isao u Zajecar u lov na svinje,tacnije Suvodol prvi dan,drugi Suvaja,bilo zajebalo vek.
 
Nije ovo nov predator ,sakala je bilo i pre i to u velikom broju pa je negde 70-tih doslo skoro do istrebljenja ,a sada je ponovo u ekspanziji iz vise razloga.
 
Kod nas i ako pustamo fazana nema ih,lisice podave sve. Sreca ima par ljudi u selu terireje pa idu na jamarenja non stop,samo im dojavimo rupe... Mislim da cemo ove godine napraviti pauzu sa lovom zeca jer nije bas sjajno stanje sa brojem zeceva.
 
Lokalni Lovci muku muče povodom pojavljivanja ove (nove) vrste predatora...
Psuju sve po spisku onome kome je palo na pamet da ih naseli....
Da li je to zaista istina ?
Da ih je neko, u nekom prošlom vremenu i trenutku, naselio, i on se, kao vrsta, usled nedostatka prirodnih neprijatelja, raširio i razmnožio u takvom broju, da je postao svojevrstan problem ?
Kod nas nije naseljavan bilo ga je u primorskim gradovima i tamo ih zovu cagalj sticajem zle okolnosti(rat) on se polak pomerao i sirio.Najvise je naselio minska polja i tu je pocela ekspanzija njegove populacije posto je jako inteligentan skontao je da u ta minska polja ljudi ne zalaze i da je tu siguran hrane je imao u izobilju.Prvi jaci led na Dunavu i eto ga presao je i na nasu stranu i sad je opsti problem sa njime iako ga neki zastitari predstavljaju kao biljojeda ali najveca greskka je jer su samo leti uzimani sadrzaji iz zeludca pa je bilo tu svega.
 
A ovdje kazu da ovaj cagalj dolazi sa istoka odnosno Ukraina/Rumunija , a cagalj sto ga spominjes vise i ne postoji zbog hrane. Glavna stetocina ako izuzmemo covjeka je divlja svinja ima ih na otocima jadrana , plivaju po moru , prave stete ovcarima jer jedu jaganjce i napadaju ovce. Takodje i u kontinetalnom djelu su divlje svinje problem , da nema krivolovaca bile bi jos i veci. A ovi nasi (mislim lokalni) lovci jedino su uspeli da odstrele pitomog (divljeg vepra), probio vrata u susjetstvu namirisao krmacu , a i onda im trebalo sat vremena da se organizuju (vlasnik vepra nije bio u selu da ga zatvori) , 10 puta su sporiji i od naseg DVD-a.
 
Tako je grabik.
Postojale su dve vrste šakala jedna na teritoriji Egipta gde su mu pridavali veliki značaj pa čak i bog podzemlja kod starih Egipćana ima glavu šakala (Anubis). Druga vrsta je sa Bliskog istoka tj Irak i okolne zemlje. Kao što i sve životinje migriraju tako su i ove i negde se u Maloj Aziji susrele i ukrstile čiji je produkt naš zlatni šakal. Zlatni šakal je veći od prethodno pomenute dve vrste i agresivniji. U Srbiji je se pojavio najpre iz Bugarske u Istočnoj Srbiji, a kasnije se polako širio i na drge teritorije
 
Da li je nekom poznat kakav krojac koji kroji bunde,jedan prijatelj mi se ubi trazit takvo sto pa me zamolio da se raspitam ovde na netu.Meni prvo sto je palo napamet je ovde da se obratim tim pre sto je on takvu bundu pre 10 i vise godina kupio u Sidu na pijaci,ta bunda ima sa unutrasnje strane krzno a sa vanske je neki grublji materijal nesto nalik na tanju ceradu tako da to i nije klasicna bunda ali neznam kako je opisat tj.nazvat pravim imenom.Mozda taj covek se i ne bavi vise tim poslom ko bih znao a ja i ne posecujem cesto Rumu i Sid pa da uspijem naci a mislio sam da bih najbolje ovo pitanje bilo postavit ovde na lovackoj temi....
 
Kod nas je totalno drugačija situacija sa divljači. Šakala nema, lisice su pre 4-5 godina nestale, sad se tek vidi ponegde koja. Zečeva se baš dosta nakotilo, ali ništa značajno da bi pravili neku štetu. Fazana takodje ima puno, ali jednim delo zahvaljujući odgaivačnici. E srneće divljači ima previše i baš prave velike štete. Svaki dan može da se vidi bar 5-6 komada, ima ih u svakoj trećoj njivi.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh