Lokalizmi

Рођени брат мог деде је такође био гардиста, тамо негде крајем 30-тих.
 
Sadzak-je okvir (metalni od sparinga) u koji se spusta ranija za mast.
Mesaja-
je drvena velika varjaca u obliku vesla sa kojom se mesa mast.
Krsta-se kaze za donji deo ledja.
 
hepek-stvarčica koja rješava sve probleme

hepek.jpg
 
Deder - daj mi to, dodaj mi to, dohvati mi to.
"Deder 'vamo to pivo"

Uder - takodje isto znacenje kao i deder samo se redje cuje.
 
udrijankel, šibadžija, vandrokaš(fandrokaš) - sva tri znače manje-više isto tj. bitanga, protuva
 
Nije lokalizam,ali na poslu dolazim cesto u kontakt sa poljacima,a oni non stop vicu "kurva,kurva".Jel im to znaci isto sto i kod nas ili nesto drugo?
 
Za coveka koji cesto ulazi sa drugima u komflikt i svadju kazu-namcor.
Kavgadzija-
​je covek koji voli da se potuce i izazove kavgu i tucu.
 
Nije lokalizam,ali na poslu dolazim cesto u kontakt sa poljacima,a oni non stop vicu "kurva,kurva".Jel im to znaci isto sto i kod nas ili nesto drugo?
Istu "uzrečicu" koriste i Slovaci. To znači u osnovi isto to - prostitutka, kao i kod nas ali nema tu težinu. Može da znači recimo i prevrtljivac, lisac. Kao što mi nekada kažemo ne misleći ozbiljno: "Ej, nemoj da si peder!" ili "Što si toliki peder!?" ili čak kao što mi kažemo onako kao uzrečicu: "J**o te!" Kao što ti nisi navikao na tu tipičnu uzrečicu koju koriste Zapadni Sloveni, nekima su strane ili čak uvredljive naše uzrečice koje nisu ništa manje prostačke. Dešavalo se na primer Bugari i Makedonci da se uvrede kad mi tako razgovaramo sa tim našim uzrečicama.

Ja volim da psujem. U mom kraju je ovakav način komunikacije naročito odomaćen. Naši stari su na svadbama i veseljima kao kulminaciju dobrog raspoloženja pevali uz gajdaše najvulgarnije pesme erotsko-humorističkog sadržaja. Postoji verzija Bećarca i Logovca sa prostačkim sadržajem, a naročito je popularna Cajka iz Novoga Sada(ima na YT). Za ovakvo ponašanje naših starih postoji i psihološko, naučno objašnjenje.
Patili su se u životu, a neuki su bili i nepismeni. Nisu oni imali ni vremana ni inspiracije da misle o lepom.
Kada ustane Lala u 5:00 ujutro, za 'ladovine dok ne pripeče odozgore da tovari đubre na kola, a Sosa izađe da počisti avliju metlom korovačom pa se natrći, naš Lala se nasloni na vile pa mu dođe da zapeva... šta?
a) "... Jer ti si princeza s nekog drugog sveta..."
b) "...Puna kola đubreta ut*ram ti zdupeta..."

Tačan odgovor je pod ... ?
A ima i ono: "Mali deda i veliki vukli babu po strnjiki..." ili "Čisti baba ulicu, natrćila guzicu, ide déda išupe(iz šupe)..."
Pevali su o stvarima koje su ih okruživale u svakodnevnom životu. Ista pojava je jako izražena i kod Zapadnih Slovena, pretražiti po YT - Sprostonárodní písně ili Senzus Slovenské erotické mix, a ovo je naj-naj: Sranda ludovka
 
Poslednja izmena:
[QUOTEKrlemrle
user-offline.png


]
quote_icon.png
Citiram: AcA OPEL Nije lokalizam,ali na poslu dolazim cesto u kontakt sa poljacima,a oni non stop vicu "kurva,kurva".Jel im to znaci isto sto i kod nas ili nesto drugo?



Istu "uzrečicu" koriste i Slovaci. To znači u osnovi isto to - prostitutka, kao i kod nas ali nema tu težinu. Može da znači recimo i prevrtljivac, lisac. Kao što mi nekada kažemo ne misleći ozbiljno: "Ej, nemoj da si peder!" ili "Što si toliki peder!?" ili čak kao što mi kažemo onako kao uzrečicu: "J**o te!" Kao što ti nisi navikao na tu tipičnu uzrečicu koju koriste Zapadni Sloveni, nekima su strane ili čak uvredljive naše uzrečice koje nisu ništa manje prostačke. Dešavalo se na primer Bugari i Makedonci da se uvrede kad mi tako razgovaramo sa tim našim uzrečicama.

Ja volim da psujem. U mom kraju je ovakav način komunikacije naročito odomaćen. Naši stari su na svadbama i veseljima kao kulminaciju dobrog raspoloženja pevali uz gajdaše najvulgarnije pesme erotsko-humorističkog sadržaja. Postoji verzija Bećarca i Logovca sa prostačkim sadržajem, a naročito je popularna Cajka iz Novoga Sada(ima na YT). Za ovakvo ponašanje naših starih postoji i psihološko, naučno objašnjenje.
Patili su se u životu, a neuki su bili i nepismeni. Nisu oni imali ni vremana ni inspiracije da misle o lepom.
Kada ustane Lala u 5:00 ujutro, za 'ladovine dok ne pripeče odozgore da tovari đubre na kola, a Sosa izađe da počisti avliju metlom korovačom pa se natrći, naš Lala se nasloni na vile pa mu dođe da zapeva... šta?
a) "... Jer ti si princeza s nekog drugog sveta..."
b) "...Puna kola đubreta ut*ram ti zdupeta..."

Tačan odgovor je pod ... ?
A ima i ono: "Mali deda i veliki vukli babu po strnjiki..." ili "Čisti baba ulicu, natrćila guzicu, ide déda išupe(iz šupe)..."
Pevali su o stvarima koje su ih okruživale u svakodnevnom životu. Ista pojava je jako izražena i kod Zapadnih Slovena, pretražiti po YT - Sprostonárodní písně ili Senzus Slovenské erotické mix, a ovo je naj-naj: Sranda ludovka[/QUOTE]
I mislio sam da nije nesto ozbiljno jer oni to i izmedju sebe koriste dosta,kao uzrecica im dodje.Ja pitam jednog sta je kurva,a on na losem srpskom mi odgovori "ne dobra zena".:osmeh:
 
значење речи ЖЕНИК

Не знам где бих отворио ову тему па ако надлежни мисле другачије нека је преместе...
као што наслов каже занима ме значење речи у нашем српском језику....дакле реч ЖЕНИК ??? шта је то?
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh