Loše majke

alfa 9 je napisao(la):
ja bi uhvatio ovcu i stavio bi jagnje ispod da probaju sisati. ja sam vec zavrsio da ih naviknem na cuclu,od toga meni nije bilo koristi. tako da na silu i probaj.
probala sam,stoji ovca,nije ona problem,jedno trazi sisu a drugo i ne pokusava.ni ovo prvo ne nalazi,iako mu stavim u usta.
 
moj ujak ima jednu cigaju baksuza koja kad god se oblizni drugo jagnje nece da primi .. on onda uzme kanap zaveze joj donji deo vilice za ogradu uvis gore zakaci koliko god moze tako da bukvalno ona sedi i tako prodje 2 3 dana posle ga prihvati i pita jel ima jos koje !! :zli:
 
gilgames je napisao(la):
moj ujak ima jednu cigaju baksuza koja kad god se oblizni drugo jagnje nece da primi .. on onda uzme kanap zaveze joj donji deo vilice za ogradu uvis gore zakaci koliko god moze tako da bukvalno ona sedi i tako prodje 2 3 dana posle ga prihvati i pita jel ima jos koje !! :zli:

Ovo je najosnovniji primjer mučenja životinje.Ovca ima razlog zašto odbija to drugo janje.Ako ništa drugo,onda ju treba uklonit,a ostavit mladu i bolju ovcu.To se zove selekcija osnovnog stada,pa bilo to stado i od 3 ovce ili 300.
 
abrkili je napisao(la):
gilgames je napisao(la):
moj ujak ima jednu cigaju baksuza koja kad god se oblizni drugo jagnje nece da primi .. on onda uzme kanap zaveze joj donji deo vilice za ogradu uvis gore zakaci koliko god moze tako da bukvalno ona sedi i tako prodje 2 3 dana posle ga prihvati i pita jel ima jos koje !! :zli:

Ovo je najosnovniji primjer mučenja životinje.Ovca ima razlog zašto odbija to drugo janje.Ako ništa drugo,onda ju treba uklonit,a ostavit mladu i bolju ovcu.To se zove selekcija osnovnog stada,pa bilo to stado i od 3 ovce ili 300.
moja ovca ne odbija ni jedno,stoji mirna ali...jedno trazi sisu i ne ume da je stavi u usta a flasicu hoce,a drugo i ne pokusava da trazi kod majke a nece ni flasicu.tu je moj problem i...nikada ne bih primenila nista sto povredjuje zivotinju.niko ne zna da mi odgovori na pitanje....zasto ovo drugo nece ni flasicu ni majku?
 
Postoje slabija jagnjad i njima se treba pomoći uhvatiti vime i malo pomusti ( da vime bude od mleka da bi jagnje osetilo) pa ga staviti jagnjetu u usta da posisa malo pa tako mu pogati i nekoliko puta ako treba, pogrešno je odmah trpati flašicu jer će se uvek opredeliti za flašicu jer je to lakša varijanta manje se treba truditi, treba nastojati da posijasu kolostrum (prvo mleko) po svaku cenu jer to im je jedina šansa da prežive,ako je jagnje jako slabo treba mu u usta nasuti glukoze 20 ml ili u mlaku vodu raztopiti kašičicu meda i dati mu u usta da povrati glukozu i zatim se potruditi da počne sisati

Ja praktikujem da odmah po jagnjenju proverim oba vimena izmuzanjem da li ide mleko jer umeju da se začepe od masnoće i slabija jagnjad ne mogu da povuku
 
Kolostrum mu daj po svaku cenu ako nista namuzi mu od majke u flasicu ako nece ni nju da vuce onda u veci spric pa mu sa njim polako daj dok se ne povrati ako ga za nepunih 24 sata nedobije smrt je sigurna a steta je da propadne kad je vec stiglo na svet. Da se nadovezem na ono mucenje ovce vezivanjem ranijih godana se desi da ovca izgubi jagnje u gomili i posle nece da ga primi to je bilo mojom krivicom sad mi se ovce jagnje po 2-3 u boksu resavao sam to tako sto je zatvorim u boks metar sa metar ili jos uzi i kad god prodjem stalom pridrzim je da jagnje posisa posle 5-7 dana sama ga primi bez problema i naravno dozivi sledece jagnjenje.
 
rajko gmilanovac je napisao(la):
Kolostrum mu daj po svaku cenu ako nista namuzi mu od majke u flasicu ako nece ni nju da vuce onda u veci spric pa mu sa njim polako daj dok se ne povrati ako ga za nepunih 24 sata nedobije smrt je sigurna a steta je da propadne kad je vec stiglo na svet.
jagnje nije slabo ni mlitavo,nista nije gore,cak naprotiv,od ovog sto je prihvatilo flasicu.jutros su rodjeni i evo su,na nogama i sada.samo sto njega moram na silu hraniti a prvo uzima flasicu samo.pokusala sam da im izmuzem mleko bas u usta i gurala im sisu u usta,al nista ne pomaze,nece pa nece ni jedno.hranim ih kupovnom"zamenom za mleko"nadam se da tu imaju sve sto im je potrebno i da ce preziveti.ona nema toliko mleka da bih izmuzla za flasicu.videcu kakvo ce stanje da bude ujutru,hranim ih na svaki sat.hvala svima koji su mi dali savet,mnogo mi znaci.pozdrav
 
Mi te krstimo a ti ........ radi kako hoćeš, lepo ti i rajko i ja rekosmo da mora kolostrum da pije a ne zamenu namuzi malo pa malo i tako dalje i tako dalje


odustajem
 
urban je napisao(la):
Mi te krstimo a ti ........ radi kako hoćeš, lepo ti i rajko i ja rekosmo da mora kolostrum da pije a ne zamenu namuzi malo pa malo i tako dalje i tako dalje


odustajem
Gospodja yasmina ide linijom manjeg otpora, što jes jes naš način je puno teži al zato uspešniji
 
urban je napisao(la):
Mi te krstimo a ti ........ radi kako hoćeš, lepo ti i rajko i ja rekosmo da mora kolostrum da pije a ne zamenu namuzi malo pa malo i tako dalje i tako dalje


odustajem
uradila sam to vec,rekla sam da je imala jako malo mleka,nije bilo za pola flasice,ali sam im dala po pola oboma,i nastavila sa zamenom mleka,mada malopre,kad sam otisla da im dam flasicu,primetim da su im njuskice mokre,pa se nadam i da sisaju.posebno sto su sada jako malo popili iz flasice za razliku od danasnjeg celog dana kada su pili,bar jedno do njih,puno vise.
ne ljutite se na mene,sve sto ste rekli poslusala sam.
i ne idem linijom manjeg odpora i nije mi zao da se trudim oko zivotinja jer ih obozavam.
pozdrav
 
Bas zato sto ih obozavas potrudi se da dobiju sto vise kolostruma pola flasice pola bolje je nego litar zamene za mleko lako ti je proveriti da li su sisali vime nije nateklo i deo vimena bas oko sisa je cist i mozda jos uvek vlazan to je siguran znak za uspesan podoj. Ako bas zelis zamenu da forsiras kreni s njom kao prihranom tek od treceg dana dotad forsiraj majcino mleko prvo zato sto ce jagnad ako im sad dajes zamenu manje sisati majku a drugo ovca moze zbog slabog podoja dobiti upalu vimena. Ovo su samo drugarski saveti.
 
U veoma rani period kad se ojagnji jagnje pa recimo 10-15 dana najbolje je majcino mleko ili ao ga ona nem aod neke druge ovce, e tek onda ako nema mora i moze zamena za mleko
 
rajko gmilanovac je napisao(la):
Bas zato sto ih obozavas potrudi se da dobiju sto vise kolostruma pola flasice pola bolje je nego litar zamene za mleko lako ti je proveriti da li su sisali vime nije nateklo i deo vimena bas oko sisa je cist i mozda jos uvek vlazan to je siguran znak za uspesan podoj. Ako bas zelis zamenu da forsiras kreni s njom kao prihranom tek od treceg dana dotad forsiraj majcino mleko prvo zato sto ce jagnad ako im sad dajes zamenu manje sisati majku a drugo ovca moze zbog slabog podoja dobiti upalu vimena. Ovo su samo drugarski saveti.
hvala na svim savetima do sada,sve sam poslusala i mogu vam reci da sada sisaju majku i da sam zamenu za mleko izbacila.hvala jos jednom svima.pozdrav
Post je spojen: [time]1294996353[/time]
_________________________________________________
bokuman je napisao(la):
U veoma rani period kad se ojagnji jagnje pa recimo 10-15 dana najbolje je majcino mleko ili ao ga ona nem aod neke druge ovce, e tek onda ako nema mora i moze zamena za mleko
u februaru prosle godine mi se desilo da mi se ovca ojagnji i da nema ni kap mleka,samo jedna ovca,tako da sam odmah pocela sa kravljim mlekom i hvala bogu evo je danas velika ovcica.
pozdrav
 
kolostrum nije mleko već, kolostrum!
Neophodan je da jagnje dobije kakav takav imunitet kada se suoči sa surovim svetom punim raznih bacila.
Zbog takvih slučajeva postoji dobra praksa da se sačuva višak kolostruma zamrzavanjem u običnom frizu.
 
rajko gmilanovac je napisao(la):
@yasmina
Eto vidis dobronameran savet nikad nije lose poslusati za to forum i sluzi super sto je sve krenulo kako treba od sutra forsiraj ovcu hranom i bice vise mleka :ppozdrav:
jos jedna ovca mi se juce ojagnjila,jedno jagnje,samo zadojilo i nema nikakvih problema.
reci mi molim te,sta mislis da im dam "kvalitetnije"da jedu sada?normalno im dajem kukuruz i seno.
 
Pozdrav Jasmina daj im sto kvalitetnije seno od cistig kukuruza nece biti nekog mleka ako nemas zobi jecma ili tritikalea da napravis smesu kupi im stocnog brasna i suncokretove sacme to prekrupi i hrani ovce koje doje takvom smesom racunaj 250g po ovci i jos 250g za svako jagnje na sisi npr. ovca sa dvoje jagnjadi 750g dnevno najbolje ti kolicinu raspodeli na dva obroka tako hrani i imaces kvalitetnu i naprednu jagnjad koja ce brzo stici za trziste :ppozdrav:
 
rajko gmilanovac je napisao(la):
Pozdrav Jasmina daj im sto kvalitetnije seno od cistig kukuruza nece biti nekog mleka ako nemas zobi jecma ili tritikalea da napravis smesu kupi im stocnog brasna i suncokretove sacme to prekrupi i hrani ovce koje doje takvom smesom racunaj 250g po ovci i jos 250g za svako jagnje na sisi npr. ovca sa dvoje jagnjadi 750g dnevno najbolje ti kolicinu raspodeli na dva obroka tako hrani i imaces kvalitetnu i naprednu jagnjad koja ce brzo stici za trziste :ppozdrav:
pozdrav Rajko
posto ja nemam sve to sto si nabrojao,i kupujem svu hranu,da li i koji koncentrat da im kupim?da li mogu jesti prekrupu kojom hranim prasice i sprasnu krmacicu?imam i stocno brasno koje mogu da dodam...
hvala ti na odgovorima.
 
Kupi im 18 % gotovu hranu za jaganjce pa kad i jaganjci počnu polako da grickaju odmah jedu ono što treba ovcama uobroči i time hrani dok doje videćeš ono što treba da vidiš PRAVI USPEH sve ostalo ti je samolaganje provereno probaj biće dobro
 
@urban
nebih zeleo da se osetim prozvanim za ovo ''samo laganje'' predlozio sam joj nesto slicno na pp i sam radim slicno kao sto ste predlozili samo sto jagnjicima vec od 15og dana dajem koncetrat za jagnjad ali u njihovoj posebnoj pregradi gde prolaze po volji posto nemam mogucnost lucenja. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh