lle de france rasa ovaca

Svaka čast kolega Čuletiću, ovo je milina videti, za svaku pohvalu i respekt !
Utešilo me je ovo što sam čuo , da je najteže od 5 do 50 ovaca , a i sam to vidim, koliko je teško stvoriti stado . Trenutno sam negde na polovini tog posla...
Ovo sam doduše čuo od par kolega, da se tek sa 50 ovaca može osetiti neki napredak i zarada. Pčelari isto kažu, tek sa 50 košnica kreće posao.:sta::ppozdrav:
 
Pozdrav kolege, planiram uskoro da kupim par zenkica Il de France i da pocnem da se bavim ovcarstvom :) Da li sa kupovinom umaticenih jaganjaca moram da se mlatim oko papira za iste, i sta podrazumeva kupovina umaticenih jaganjaca, da li dobijam neke papire za njih i kako to ide? na sta bi trebalo da se obrati paznja :)
 
prvo moras videti hb brojeve od ovce i ovna,onda ti njegova maticna sluzba izdaje pedigre pa kad ih dobijes a ta jagnjad postanu dviske i ojagnje se onda ti od maticne sluzbe trazis hb broj za njih i onda sa tim mozes da konkurises za subvencije
 
Pozdrav kolege, planiram uskoro da kupim par zenkica Il de France i da pocnem da se bavim ovcarstvom :) Da li sa kupovinom umaticenih jaganjaca moram da se mlatim oko papira za iste, i sta podrazumeva kupovina umaticenih jaganjaca, da li dobijam neke papire za njih i kako to ide? na sta bi trebalo da se obrati paznja :)
Da bi ostvario pravo na subvenciju ovce i ovan moraju imati Hb broj, tako da nije isto da li su ovce samo umatičene(može da se radi i o pretapanju rasa pa da budu npr.prva generacija umatičenih ovaca) ili imaju i Hb broj. Ti nemaš ništa da završavaš oko papira, pedigre ti završava matična služba prodavca i ti ga dobiješ na kućnu adresu. Ako nisi siguran šta kupuješ naj bolje bi bilo da povežeš svoju matičnu službu sa matičnom službom prodavca i da oni dobiju sve informacije koje su za tebe bitne. Na tržištu imaš mnogo prodavaca koji će ti obećavati uredne papire, a nikad ih nećeš dobiti, zato dobro obrati pažnju od koga kupuješ. Kasnije oko subvencija i svega ostalog što ti je potrebno da bi ostvario pravo na njih sve ti završava tvoja matična služba.
 
Zavrseno jos jedno jagnjenje. Grupa ovaca (15 ovaca) koja se ojagnjila je bila pod "stalnom kontrolom" mog prijatelja Zeljka, jer je ozbiljna genetika u pitanju i potreban je bio neko ko ovu rasu najbolje poznaje kako bih izvukao najvise iz nje. Sve sam radio onako kako me je savetovao, pocev od ishrane pre parenja, posle parenja, kao i mesec dana pred jagnjenje. Vodili smo detaljnu evidenciju svega sto je utroseno od hrane, mada o tome mogu da posvedoce mnogi koji su bili kod nas i uverili se u to, a period graviteta je prosao ovako : Prva tri meseca pola bale slame ili pola bale sena i 150 grama kukuruza po ovci kako ujutru tako uvece. Poslednja dva meseca smo izbacili kukuruz skroz, a ovcama smo krenuli da dajemo lepu detelinu pola bale ujutru i pola bale uvece. Jagnjenje je proslo u najboljem redu, ovce su jagnjile cetvorke, trojke i nekoliko ovaca imaju dvojke.
Ovako je izgledala grupa sjagnjenih ovaca u pocetku graviteta:
o552ja.jpg

jkeys4.jpg

35194xy.png

Jagnjenje:
1125sue.jpg

s49e6e.jpg

207l53s.jpg

Nedelju dana posle jagnjenja:
icn67l.jpg

30naf0o.jpg

4rtg78.jpg

e0ikug.jpg

2u7m8fs.jpg

1535o4z.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh