Lipicaneri

slobodan_ns

Moderator
Učlanjen(a)
2 Feb 2012
Poruka
894
Zeljo predivna je kobila! koliko ima godina? jel si ti snimao video klip?

zelja

Član
Učlanjen(a)
28 Avg 2011
Poruka
113
zato sto ne znam i imam puno kila. probao pa leteo. bilo je smesno, dupe i lakat me boleli dva dana. ma bilo je da crknes od smeha. probao sam na golo bez sedla, ovih dana cu probati i ja u sedlo.

zelja

Član
Učlanjen(a)
28 Avg 2011
Poruka
113
120 trenutno, radimo na tome da dodjemo bar na 90. Nije tajna nikakva, toga se ne stidim kako dosle tako ce otici.

slobodan_ns

Moderator
Učlanjen(a)
2 Feb 2012
Poruka
894
Ja sam mislio da imas mnogo vise :osmeh: pa nije to neka tezina za konja! mnogo tezi su jahali konje bez problema.

dobrodol

Član
Učlanjen(a)
25 Dec 2010
Poruka
2.618
Jesam i znam šta se desilo, znam i čoveka po imenu čiji su konji, samo nisam znao da ima "likova", koji ovo snimaju i stavljaju na Youtube...
Nisam prilazio jer u ovakvoj situaciji treba iskustva i fantastičnog poznavanja konja, koje meni ne manjka, ali je bilo dosta iskusnijih i starijih od mene pa nisam prilazio da pomognem...
Kerenje koje se moglo završiti svakojako, ali na svu sreću...
Motao je zapregu previše brzo i oštro, pastuv je bio upregnut izleva, motao je desno na kobilu i... smotali se...
OBRATI PAŽNJU - Iz ove situacije se lepo vidi zašto su Lipicaneri carski konji, svaki drugi par konja bi svašta napravio, a oni leže potpuno mirno i čekaju na gazdu da pomogne...
I šta na kraju gazda radi - mlati pastuva a kriv je sam...
Ovaj brka u zelenim gumenim čizmama i sivom prsluku što pomaže da se oslobode konji je čuveni Pišta-Bači, moj suseljan (sa Dobrodola), konjar, i moj dobar prijatelj, koji u ovakvim situacijama pokaže od kakve je fele sazdan...
Sve fore i fazone sam od njega pokupio, mada vole pokatkad da mi time natrlja nos kada se pokačimo oko mog konja i pogleda na to kako da ga vaspitavam.
Jedared se i meni ovo desilo, i to baš pred Pištaginom kapijom, hteo sam da pokažem kako mogu u milimetar da procenim prostor i okrenem kobilu "u mestu", živ me sram pojeo, uspeo sam da prevrnem kobilu u kanal, ona na leđima i sve četiri uvis, ali je kobila isto ovako ostala mirna i pametna, Pištaga istrčao napolje i pomogao da je ispregnemo, onako na zemlji i nanovo upregnemo ko da se ništa nije dogodilo.
Zatim sam pomogao da i on upregne svoje dve kobile, pa smo terali u Šatrince na Guščijadu da se malo kerimo...

Poslednja izmena:

zelja

Član
Učlanjen(a)
28 Avg 2011
Poruka
113
A da vidite kobilu kako buja. ima stomacinu kao da ce blizance zdrebiti. kazu da dobro doji zdrebe iz stomaka. Od SV. Jovana krecu dezurstva. Brat i ja na smenu fotelja u stalu i cekaj, jednom od nas dva ce se posreciti a iskreno, voleo bih da sam to ja. no, u svakom slucaju da to sve prodje u najboljem redu ma ko to video. treba do 8 februara da se ozdrebi.

dobrodol

Član
Učlanjen(a)
25 Dec 2010
Poruka
2.618
Nek je samo živa i zdrava, pa će se lepo i ždrebiti..
A ovo što si naumio, da čekaš i gledaš kako se ždrebi, moj ti je prijateljski savet da to bolje izbiješ sebi iz glave, prvo što se kobile ždrebe u 90% u ranim jutarnjim satima, obično pred zoru, a drugo, kobila će biti uznemirena i nervozna zbog nečijeg prisustva, pa će čekati da nema nikog u blizini, može ždrebljenje da odgađa (svojom voljom) čak 48 sati od prvih sigurnih znakova ždrebljenja.
Nikako nije dobro da remetite prirodan tok stvari svojom znatiželjom, kad bude vreme, oždrebiće se, a ako nedaj Bože krene nešto naopako, mala je verovatnoća da ćeš uspeti nešto pozitivno da uradiš, jer kod kobila ždrebljenje obično ide veoma lako, a ako nešto ne valja, male su šanse da svojim radom doprineseš da sve protekne u najboljem redu...
S najiskrenijom željom da sve protekne najbolje i u redu, pozdrav od mene...

techa

Član
Učlanjen(a)
20 Okt 2009
Poruka
424
27 M.Trompeta,apsolutni šampion novosadskog sajma 2011.

Slobodane koji je to konj? Bas nije nikakav..... :sta:

Poslednja izmena od urednika:

slobodan_ns

Moderator
Učlanjen(a)
2 Feb 2012
Poruka
894
To ti je jedan on najboljih konja u Srbiji, godinama je bio sampion Novosadskog sajma. Poreklo mu je sa ergele Kelebija. Meni bas izgleda vrhunski!

dobrodol

Član
Učlanjen(a)
25 Dec 2010
Poruka
2.618
techa
Kao što ti reče Slobodan,ovaj pastuv je vrhunski, inače moj omiljeni, u okvirima koje ja smatram za standard ( a i sudije koje ocenjuju, očigledno).
Lepa i skladna figura, ne preterano dugačka leđa, labuđi vrat, kratke uši, visokih hodova.Poreklo - Ergela Kelebija. Genetika - Ergela Lipik (Hrvatska)ako se ne varam...
Vlasnik je Turaković Zoran, KK "Konversano" Surduk (opet ako se ne varam)...Srem...
Konj kakvog bi svako poželeo da ima u štali (ja ponajviše)...::super::

techa

Član
Učlanjen(a)
20 Okt 2009
Poruka
424
Znam drugari sve ste u pravu...... Moja kobila bi trebalo da nosi njegovog potomka. Negde pre cetiri meseca sam je nosio na pripust i za sada nista ne pokazuje. A ja brinem, i stalno je zagledam. Mislim da je njegova majka iz lipice (ispravite me ako gresim) dosla na kelebiju. Inace 6 puta apsolutni sampion NS sajma 2006 ga izlozila kelebija i onda ga kupio Zoran Turakovic. Jos uvek je kod njega i on ga je izlagao i osvajao sampionske pehare jos 5 puta. Jedne godine nije bio na sajmu inace kad god se pojavio uzimao je pehare.
@dobrodol sve sto si naveo me je i nateralo da ga pripustim na moju kobilu. Ima odlicne potomke, izuzetne je naravi a u prirodi kako izgleda....... cini mi se jos mocniji nego na slici, kakav vrat.......... Stalno bih ga gledao. Ne mogu da odvojom pogled od njega...... :ppozdrav:

dobrodol

Član
Učlanjen(a)
25 Dec 2010
Poruka
2.618
27 M.Trompeta,apsolutni šampion novosadskog sajma 2011.
Slobodane koji je to konj? Bas nije nikakav..... :sta:
Pa zašto si onda ovo napisao?
Ne razumem...:sta:

Inače, genetika je Lipik, mogu da se kladim, jer je Ergela Kelebija izvlačila linije po genetici potekloj iz Lipika ("otuđeni" konji Ergele Lipik, smešteni po Ergelama u Srbiji za vreme rata 90.-tih), imali su čak problema sa izdavanjem Pedigrea, jer su Hrvati zahtevali kod LIF-a da konje koji su u Srbiji, a "izmešteni" su u Srbiju u ratu '90.-tih, potpuno izbriše iz Glavne odgajivačke knjige, kao i njihove potomke...

Malopre sam našao i podatke:

27 MAESTOSO TROMPETA 2001. Kelebija

Otac: 206 MAESTOSO MAHONIA X 1982. Lipik

Otac:
53 Conversano Batosta VI 1987 Lipik
Majka:
36 TROMPETA 1993.
Majka:
679 Trompeta XXIV 1977 Lipica

Poslednja izmena:
Vrh