Limarsko-Farbarski radovi

Da jeste. Pištolji sa HVLP oznakom mogu da rade i sa pritiskom oko 2bar a klasični pištolji od 2-4 je optimalno u zavisnosti od dizne i premaza koji se šprica. Mi smo počeli sa kompresorom od 50l pa je bilo muka jer nije stalno imao isti protok jer je bio slab pa smo morali da pravimo pauze u radu.
Mislim da sam ovde napisao koja je muka farbati sa tom 3u1 farbom jer je gusta i zahteva veću diznu i hoće od nje pištolj žestoko da se zaprlja.

@Matkee
Može se obaviti kvalitetno farbanje čime god hoćeš, sve zavisi šta očekuješ. Od četke će ostati tragovi i biće nekako mutna boja. Sa valjčićem možeš dosta dobro natapanje i dosta pristojno da ofarbaš i neće se poznavati toliko prelazi i potezi.

Da je moja sečka, ovim bi redosledom to odradio:
1. Rasklopio bih je
2. Dobro bih je izbrusio žičanom četkom koja se montira na malu brusilicu
3. Premazao antirostom
4. Opet dobro namazana mesta prešao žičanom četkom (da se uklone nagriženi delovi rđe)
5. Prebrisao to sve dobro
6. Ofarbao u osnovnu
7. Ofarbao lakom
Unutrašnjost bi bilo uzaludno farbati jer je podložna konstantnim habanjem.

Motor kako god da ofarbaš, otpašće boja vremenom od vibracija jer je to uglavnom aluminijum a njega ako baaaš želiš dobro da ofarbaš onda moraš da se otvoriš za prajmer koji se koristi pri farbanju aluminijuma a koji nije tako jeftin i ne isplati se za te sitnice kupovati ga.

A farbe... Po meni, ta neka srednja varijanta i dobar odnos cena-kvalitet je duga (hellios). Jesu malko skuplje od klasičnih (irkom, chemax) ali su i postojanije što se tiče sjaja i čvrstoće. Veoma su zastupljene u mix sistemu po farbarama.
 
E ne mogu sad tacno da ti kazem posto treba da odem kod komsije kojem su ti momci radili farbanje I tapaciranje da uzmem br telefona pa cu ostaviti ovde.
 
Kolega nesko2563 do sada smo površine tretirane antirostom prali mlakov modom. Ali sam ovde pročitao da posle antirosta ide šmirgla pa osnovna farba.
Da li je umesto žice bolje koristiti "kamen šmirglu" za brusilicu ?
 
Nije. Probao sam vec.
Ako je to ono sto ja mislim sa listicime smirgle na samoj ploci onda to nije za brusilicu, tj nije za smirglanje. Dobro posluzi npr kada treba srediti varove kod inox-a ali za ovo je beskorisna. Ako je ona pecurkom koja ima cicak traku na sebi pa lepis listice smirgle onda i to je beskorisno jer se brzo raspadne smirgla. Da se razumemo, brusilica ima velike obrtaje za to i ima velike momente pa fakticki "drapa" povrsinu. Skida i farbu a i grebe metal a to ne zelimo da se desi.

Po meni, zica na maloj brusilici je mnogo bolja pre tretiranja antirostom od smirgle jer skida vise rdje a i moze da ulazi u rupice pa bolje skida. Smirgla samo izravna pa moras vise da natapas antirostom. Uzaludno trosenje antirosta jer bolje je sto vise skinuti rdje rucno nego trositi antirost. Ne volim antirost jer je cista lutrija skidati ga posle.
Pa neki ne spiraju i ne brisu antirost nego da budu sigurni - osmirglaju. Po meni je deset puta lakse brisati ostatke antirosta ili spirati od smirglanja.
Nekad uspes da ga prebrises a nekada ne, nekada uspe da se spere a nekada ne.
 
Danas smo farbali prskalicu,stavljani novo bure,produzivali na 10 metara.Evo nekoliko slika.
fotografija0379.jpg

fotografija0384.jpg
fotografija0387.jpg
fotografija0378.jpg
 
kakva je farba duropal akrilna na nitro bazi(crvena) rekose mi u farbari da je to ustvari drugi naziv za dal za zvezdu ili zorku ni sam siguran,nikad do sad nisam sa njom radio niti cuo od nekog kakva je to farba :sta:
 
kakva je farba duropal akrilna na nitro bazi(crvena) rekose mi u farbari da je to ustvari drugi naziv za dal za zvezdu ili zorku ni sam siguran,nikad do sad nisam sa njom radio niti cuo od nekog kakva je to farba :sta:
To je akrilni lak za zaštitu metala proizvođača "ČAR" iz Kragujevca. Prvi put čujem
http://www.car.rs/

@Goran IHC
Koliko si boje potrošio na farbanje haube i koja je boja?
 
2 lit helios sintetika za motor
2 lit helios akril za crvene delove
motor je ral 7011
kabina je ral 3002
 
Meni nekako deluje ta boja motora previše svetla. Možda neki ral 7016 ili 7026 ili eventualno 7031. Zato sam i pitao.
Nekako mi crvena deluje previše mutna. Jesi li je dovoljno razredio pošto znam da akril voli da bude razređen?
Ja radim više po uzorku pa i nemam potreba da se mnogo obazirem na RAL kartu ali ti stari 560 stvarno imaju neke posebne boje koje su uglavnom veoma različite od ostalih IMT-a pa je moguće da grešim.
evo ti pa uporedi http://www.ralcolor.com/
 
@nesko2563,mislim da nigde ne pise na ambalazi da je car kragujevac vec se pominje makedonija ali svakako slikacu pa cu postaviti ovde jer ni sam ni sam siguran ko je proizvodjac,pitao sam cisto da vidim koliko je boja postojana nakon farbanja tj. koliko dugo drzi boju svakako hvala za komentar
 
Ta farba 3u1 je golo sranje ja prosle godine ofarbao prikolicu i vec je matirala i izbledela!
 
Nazad
Vrh