Leska - opšta tema

Ja sam prosli vikend zasadio 8 ha leske ( izdanak ). To sa parnjakom za lesku jos nisam cuo ali sam video da ljudi u zasadu leske sade pasulj koga posle skupljanja zaoru i time poboljsavaju zemljiste azotom.Ali to se moze u prvim godinama posle su zile vece i od zaoravanja nema nista.Nerazumem zasto ne posaditi samo jednu kulturu na celoj povrsini pa ako je to tako lose onda italijani i spanci na svojim velikim zasadima leske stvarno imaju problem . A se tice sadnje mislim da ima bar 100 razlicitih misljenja i svi misle da su prava. Ja sam bacio 450 tona stajnjaka na celu parcelu od 8 ha pre zaoravanja tako da u jamice nisam stavljao nista.Jednom gazenje ( dobro ) i zagrtanje biljke radi laskeg usvajanja vode i zalivanje na kraju .
 
Sale je napisao(la):
Ali to se moze u prvim godinama posle su zile vece i od zaoravanja nema nista
Bolje je poseci gornje zile da bi biljku terao dole i manja ce biti steta od suse.
:off_topic: nekad su kodnas /pesak/ vinograde otkrivali 60 cm u dubinu iotsecali svaku zilicu
 
cao ja sam nov jel moze neko da mi posalje nesto vise o lesniku,hteo bi da zasadim oko 2 ha
 
@sale
Prvo cestam na 8 ha pod leskom. Svaka cast.
Drugo, nema razloga da se sledecih godina sve dok plantaza ne udje u rod ne sadi nesto...? Ja bih sadio lucerku. To je samo plus. I ekonomski i bioloski.
:bravo:
 
@ apecenica

Pa ima u ovoj temi dosta informacija, ako postaviš konkretno pitanje, biće nam lakše da ti odgovorimo. Gde sadiš, jesi li uradio analizu zemljišta? Imaš li možda već kome bi prodavao plod ili ćeš o tome da razmišljaš kada počne rađati?
 
nema jel ima neko ko okupljuja

analizu nisam radio koliko koliko je to dobar biznis,koliko mi treba novca za pocetak sa obzirom da hocu da zasadim 2 ha

dobro bi mi doslo da pre sadnje kotaktiram ljude koji vrse otkup a vi mi posaljite ako znate.unapred puno hvala
 
@ sale , čestitam na hrabrosti , no kako dobro stojiš sa matematikom siguran sam da si izračunao i ulaganja koja te čekaju u narednom periodu. Što se tiče Talijana i Španaca oni imaju tradiciju u poslu i nisu ti zasadi sadjeni za jednu sezonu.E sad što se tiče monokulture ,sve je stvar iskustva a ti ćeš ga sigurno imati .
Pozdrav !!!
 
A sta vi mislite o stavljanju najlona oko mladice da ne bi izbijali izdanci .Pozdrav .
 
Pa tako nešto mi nije palo na pamet, ali sumljam da bi mnogo pomoglo u sprečavanj da izbiju mladice. Mada bi moglo u izvesnoj meri da smanji broj mladica koje će izbiti sa strane.
 
Nije moja ideja za najlon vec sam to negde procitao a i danas sam bio kod cika Mica Stanisavljevica u Srednjoj Dobrinji i on mi je takode to pomenuo,inace on ima rasadnik.
Inace ideja je ovakva;sadnica izdanak,ostavlja se kao stablasica oko nje se stavlja najlon 15 tak centimetara i nece biti izdanaka,samo bi moralo da ima kap po kap zbog nedostupnosti vode.Pozdrav.
 
@ vidang
Izdanci ce opet izlaziti iz korena tako da nisam bas siguran u tu pricu sa najlonom ali cu svakako probati.Iz iskustva drugih ljudi koji imaju zasade ,moraju se stalno sklanjati izdanci da ne opterecuju samu biljku a to je mukotrpan posao.Zamislisljam kako ispod 5000 biljaka se saginjem i cupam izdanke , nije mi dobro na samu pomisao a jos nisam ni stigao do toga.Ali ako je najlon resenje bogamu svi cemo zajedno na :ppozdrav: .
zaboravih reci : Ukoliko zasadite sadnice koje su 2,3,4,5 cm dublje nego sto su bile u trapu iz tog dela ce izdanci da izbijaju u velikom broju ali za to mesto najlon ne pomaze posto je u zemlji.
 
A dali si razmišljao o sađenju kalemljene leske? Tako nema izdanaka, samo neznam kolika im je cena? :sta:
 
Interesuje me da li neko ima podatke za vrstu leske 'mogul' posto nisam uspeo nigde da nadem nesto o njoj.Unapred zahvalan .
 
Vojine procitah da baratas sa glistama,moze li malo vise informacija.Mozda pdf.Pozdrav.
 
Tar je napisao(la):
Podaci o rodu sa sajta agrogljive.com, su preambiciozni do nebuloznosti.

Hajde da to proverimo uz malo racuna: sadnice na 3 x 1.5m jednako 33 x 66 = 2178 sadnica/ha, sada to pomnozimo sa 1-1.5 kg po sadnici tako sto uzmemo prosek od 1.25 kg = 2722.5 kg
da uzmemo najskromniju prosecnu cenu tartufa od 500€ kg to je 1361250 i slovima miliontristasezdesetjedna hiljada i dvesta pedeset € sa jednog ha godisnje.
Da li neko u ovo moze da poveruje ?
Vec sam o ovome pisao ali nije na odmet da ponovim. Da li neko normalan moze da poveruje da covek koji zaradjuje miliontristasezdeset hiljada € sa jednog ha proizvodi sadnice i prodaje ih za 15-ak €. Ja mislim da bi takav cutao ko zaliven i novac ulagao u prosirenje zasada. Posto su troskovi odrzavanja ovakvog zasada skoro isti kao da je rec o obicnoj plantazi lesnika(sa navodnjavanjem) onda je ova cifra prakticno neto!

Tartufe je moguce gajiti i o tome nema spora. Ali zasto onda i dalje imaju tako visoku cenu. Cenu koju postizu samo retke i tesko pribavljive stvari. Zato sto su uspesi u gajenju sporadicni, zato sto jos uvek ne mogu da se kontrolisu svi parametri koji uticu na rod, zato sto samo mali procenat zemljista ispunjava uslove za gajenje a to je ocigledan preduslov.......
U srbiji postoji bar desetak ljudi koji se bavi proizvodnjom sadnica. Dosta godina unazad. Mnogi proizvode sadnidnice a gaje shiitake i bukovacu. Mozda to nesto govori?

Ako i dalje ima onih koji su spremni da u ovakve oglase poveruju evo ja cu za 100€ da im prodam listic lotoa koji garantovano dobija sedmicu. Nek mi se jave na PP. Potpisacemo i ugovor. Jedini uslov je da u to stvarno poveruju.

Izvini gde si nasao te podatke, pregledao sam sajt i nasao samo kulturno objasnjeno misljenje o nacinu rada i preporuci a kolicine koje ti izracuna nigde ne videh, pogledaj link na koji se pozivas
http://www.agrogljive.com/plantano_gajenje_tartufa.html
 
Da nebi došlo da zabune, treba da pogledaš kada je napisan post koji citiraš. Veoma je lako moguće da su ažurirali sajt od tada.
Vreme će pokazati dali je uzgoj tartufa na dati način visoko isplativ. Ovo je ipak tema o gajenju leske, a tartufi su se umešali kao jedan manji dodatak o kojem treba razmisliti.

Tako da nema potreba da se više ide u off topic :off_topic:
 
Mrzi me da iscitavam sve pa se izvinjavam ako napisem nesto sto vec postoji.

Moja iskustva kazu da je voda u kombinaciji sa stajnjakom bingo sto se tice prinosa. To sa vodom je i objasnjenje razlike u prinosu Turaka i recimo Italijana i Francuza. Voda je ujedno bitna za kolicinu roda.tezinu ploda i kvalitet istog. I to od aprila do septembra kap -po kap ili nedeljno obilnije zalivanje.
Bitno je samo da se voda ne zadrzava tj. da je ocedito tle. Stajnjak bacen sada ili u prolece je sve sto mu je potrebno.
Ko ne voli hemiju nek koristi odmah po prolistavanju Murtonik jer nekim cudom buba manje napada jak i modar list .?
Izgleda da su te bube ekolozi jer meni ti veliki i modri listovi bas deluju socno ali one to ne preferiraju..bar kod mene.

Sto se tice sortimenta i jedno 15 posecenih lesnikara po celoj Srbiji mogu odgovorno da tvrdim da je Tonda najuspesnija pa za njom Istarski , ,Kosford,Halski...
U mnogim nazovi strucnim radovima se savetuje nekakva kombinacija od 3-4-5 vrsta sto je za ovo podneblje apsolutno nepotrebno . Ali posto je nas naorod sklon da vise veruje "strucnjaku koji je napisao skriptu" onda bar savetujem da se Tonda sadi kao osnovna vrsta i to 90% a da se ostalih 10% stabala raspodeli na Kosford i Halski tako da budu ravnomerno zastupljeni na celoj plantazi.Ja to nisam uradio u prvom sadjenju vec u dosadjivanju iz godine u godinu sto je svakako steta.Gde god da sam bio i sa kim god da sam pricao doslo se do zakljucka da je Tonda Gentile dominantna u odnosu na ostale. Da li je to posledica promene klime ili obrade tek ona je najrodnija i najistrajnija. Najbolja je u prijemu,na rodu, u susi,ne pati ...
Kod opredeljenja za jednu dominantnu vrstu treba imati u vidu i prednost troskova jednokratne berbe u odnosu na rastezanje tog perioda na 30-40 dana,kao i performansi samog ploda. Lako ispada ,solidan randman ,tanka ljuska..
Prednost je i to sto nema puno izdanaka pa je laksa za odrzavanje.
Inace ako se obradjuje i zaliva Tonda ce radjati redovno sto neki rasadnicari negiraju pokusavajuci da uvale Istarski Dugi.

Ja nisam rasadnicar tako da ne naginjem vodu na svoju vodenicu vec zelim da podelim svoje iskustvo sa novim plantazerima. Da je meni ovo imao ko da kaze svojevremeno ustedeo bi mi poprilicno novca.

Verovatno se " strucnjaci" koji obilaze plantaze i za to naplacuju dnevnice ne slazu sa ovim ali to je zato sto velika vecina istih nema ni kvadratni metar svoje zemlje.Oni imaju i problem doslednosti jer vecina ne bi promenila pricu sve i da imaju to iskustvo na sopstvenoj kozi.
Nas "mlad strucnjak" krene na prvi teren sa svojom pricom i u 99% slucajeva gusla istu pricu do svoje bioloske smrti koja nastaje posle penzije i jos jedno 15 godina savetodavnog rada na divlje.
Tako je za sadjenje,vrste, rezanje, obradu, mehanizaciju..... :zli:

Eto pa sad ako je nekom vredi pricati vredi ako ne .... :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh