Leska - opšta tema

Ja da pitam a ako je bilo da se ne ljuti niko...

Na kojoj razdaljini su stubovi i na šta je crevo za navodnjavanje okaceno?

Hvala...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Stubovi su valjda na 4.5m. jer je toliki razmak između sadnica. Bagrem umočen u prerađeno ulje. Na krajevima redova su veći stubovi sa zatezačima. Sve to spojeno žicom za zatezanje za koju je okačeno crevo mislim nekom plastikom napravljenom za tu svrhu.
 
Prerađeno ulje nije dobro. Vrmenom će ga voda saprati do žila i zatrovati biljke. Možda je bolje paljenjem zaštiti stubove. Makar je zdravije.
 
Muke su toliku kolicinu paliti, mi smo tako radili i bagremove stubove za ogradu i za lateral, ali prvo smo gulili koru pa tek onda vatra proces od 3-4 dana rada. Vocnjak je skoro podignut tako da nisam merodovan da kazem sta je bolje.

Послато са SM-A310F помоћу Тапатока
 
Vrhovi su tretirani uljem jedno mesec dana pre postavljanja a i radi se o malim kočevima kao oni za paradajz samo kraći.
 
Ja da pitam a ako je bilo da se ne ljuti niko...

Na kojoj razdaljini su stubovi i na šta je crevo za navodnjavanje okaceno?

Hvala...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ja sam video u praksi , i spremam se da podignem creva za navodnjavanje na betonske stubiće razdaljina 20 metara . Stubovi su od impregniranog betona . Cena takvog stuba nije velika cca 300- 350 din. kom . Nije velika razlika u ceni u poredjenju sa bagremovim koje moraš češće da stavljaš( 4-5 kom. ) + obrada ( paljenje,preradjeno ulje itd. ) .
 
Pa ja sam plaćao 150 dinara stub od 2,5m bagrema, sekao na pola, pola u zemlju a iznad na 60cm... na svakom trecem rastojanju medju biljkama (znaci kod mene na 12m) i na to planiram žicu sa spanerima pa na nju creva...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Imam u dvorištu malu ogradu koja brani psima da napadaju na živicu . Ta ograda je na bagremovim stubovima .Posle 5 godina svaki drugi stub je istrulio , pritom nisu bili napregnuti žicom . Mnogo sam oko lešnika radio stvari po dva puta isti posao ,od mašina za obrdu ,mašina za preradu lešnika i sad da postavim preko 1000 stubova da bi ih u neko vreme menjao , nema šanse . Bolje je uraditi kako treba neka je malo skuplje pa u 3 godine sve da ih postavim.Ovo je moje mišljenje svakako .
 
Slavimire pusti 6-8 izdanaka a ovo stablo odseci za jedno 10 godina. Nije ti pametan izbor da od zbuna pravis stablo. Nemoj zameriti na mom misljenju.
 
Da li se uzgaja leska kao stablo ili zbun, ona zavrsava svoj zivotni vek kao zbun. I kada se gaji kao stablo, mora da se kasnije ostavi neki izdanak za zamenu osusene grane, ili vise izdanaka za zamenu celog stabla. Na snimku se vidi od 16:20
 
Kupio sam dvje sadnice kalemljene ljeske za probu. Sadnice su visine oko 160cm sad me zanima na koliko prikratit te sadnice naproljeće?
 
Sta sa liscem koje je opalo,do sada sam ga iznosio. Da li se moze spaljivati izmedju redova,naravno da se mora paziti da vatra ne bude jaka da ne oprlji grane i rese.Kako vi resavate ovaj problem,smucilo mi se da ga skupljam i iznosim.
 
Sta sa liscem koje je opalo,do sada sam ga iznosio. Da li se moze spaljivati izmedju redova,naravno da se mora paziti da vatra ne bude jaka da ne oprlji grane i rese.Kako vi resavate ovaj problem,smucilo mi se da ga skupljam i iznosim.
Остави га да трули на некој гомили...ако већ не можеш да га износиш. Паљење је најгоре решење.

Послато са TA-1024 помоћу Тапатока
 
Sta sa liscem koje je opalo,do sada sam ga iznosio. Da li se moze spaljivati izmedju redova,naravno da se mora paziti da vatra ne bude jaka da ne oprlji grane i rese.Kako vi resavate ovaj problem,smucilo mi se da ga skupljam i iznosim.

49142917238_3e22223091_z.jpg


Dva puta prodjes tarupom i ne verujes da je tu malopre bilo 5-10 cm lisca
 
Nazad
Vrh