Leptirići po kukuruzu koji je uskladišten u klipu

Hrani... ne brini...mala je to koncentracija da bi nastetila prasicima...
 
Ako je tretirano sa K-obiolom moze posle 7 dana(provereno),Actelicom nakon 40 ili 60 dana (nisam siguran u tacan broj dana morao bih proveriti sta pise na ambalazi ili netu) Inace za one koji tvrde da je Decis isto sto i K-obiol samo je jeftiniji,neka ponovo procitaju sastav jednog i drugog.
 
Na uputstvu od aktelika ima broj telefona od Galenike pzovite iproverite ja sam tako uradio .

I sta su ti rekli??? Bitno je da si ti zvao a sada i mi svi ponaosob da zovemo...Ima da dobiju fraseve od nasih poziva...reci sta rekose pa cemo prodiskutovato

To sto se prskaju kukuruzi deluje spolja kontaktno na insekte...za 2-3 dana se to izvetri posebno po ovvakvim vrucinama ode sve to u vazduh...zadrzi se mala koncentracija ali to ne utice na zivotinje u toj meri da ce crci od te koncentracije...Jedemo mi i mnogo otrovnije pa nam nije nista a ne :svinja: koji su tu jos do prvih slava i onda putuju u prvu pecenjaru... Koiko su samo jabuke pune otrova pa ih ipak svakodnevno konzumiramo bez razmisljanja sta jedemo...:sta:
 
Aktelik ide u koncentraciji od 10 ml na 1.000kg kukuruza sa utroskom vode od 0,8-1 litra.Sto znaci: pumpica u ruke,sitna dizna,kukuruz u tanjem sloju i valjano orositi.Preparat je kontaktni i posle tri dana sigurno moze u ishranu,a i sto ga ne bi pustili koji dan duze.Zamislite tonu i 10 ml aktelika i tri dana.Sto rece kolega svinjar mnogo vece otrove konzumiramo i mi sami no sto se raspravljamo oko doticnog.
 
I meni su iz Galenike rekli da je karenca za Aktelik 3 dana, ja sam licno hranio 7 dana nakon tretiranja i nije bilo problema!
 
Insekticid za suzbijanje štetnih insekata u skladištima žitarica
Štiti vaše zrno u skladištu

[TABLE="class: MsoNormalTable, width: 390"]
[TR]
[TD="bgcolor: transparent"]Preparat:
[/TD]
[TD="bgcolor: transparent"]Actellic[SUP]®[/SUP] 50 EC
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: transparent"]Aktivna materija:
[/TD]
[TD="bgcolor: transparent"]Pirimifos-metil (500 g/l)
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: transparent"]Formulacija
[/TD]
[TD="bgcolor: transparent"]Koncentrat za emulziju (EC)
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: transparent"]Namena preparata:
[/TD]
[TD="bgcolor: transparent"]Insekticid za suzbijanje štetnih insekata u skladištima žitarica.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: transparent"]Primena:
[/TD]
[TD="bgcolor: transparent"]Actellic 50 je kontaktni, utrobni i inhalacioni nesistemični insekticid koji se koristi u:
Skladištima žitarica, za suzbijanje žižaka (Sytophilus spp.), malih brašnara (Tribolium spp), surinamskog brašnara (Oryzaephilus surinamensis), trogoderme (Trogoderma granarium), plamenca (Ephestia kuhniella, Plodia interpunctella) i žitnog moljca (Sitotroga cerealella), i to tretiranjem:
a) praznih skladišta
u količini 0,75-1,5 ml/m[SUP]2[/SUP], uz dodatak 25-150 ml/m[SUP]2[/SUP] vode.
b) praznih vreća,
u količini 0,5 ml/m[SUP]2[/SUP], uz dodatak 50 ml/m[SUP]2[/SUP] vode.
c) zrna pšenice i kukuruza u silosima i podnim skladištima u količini od 8 ml/t, uz dodatak 0,5-1 l vode, uz uslov da sloj pšenice i kukuruza u podnim skladištima nije deblji od 0,5-1 m.

[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: transparent"]Način delovanja:
[/TD]
[TD="bgcolor: transparent"]Acetllic 50 EC pripadu grupi organofosfornih insekticida koji veom brzo deluju na štetočinu izazivajući stalnu kontrakciju mišića, paralizu i uginuće.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: transparent"]Preporuka za primenu:
[/TD]
[TD="bgcolor: transparent"]Preparat se ne sme primenjivati u skladištima brašnaste robe i uljarica. Pri tretiranju praznih skladišta roba se može unositi 2 dana posle tretiranja. Može se koristiti za tretiranje zrna žita i kukuruza samo u silosima koji su snabdeveni dozatorima za jednako nanošenje preparata na zrno.
Actellic 50 se može primeniti, u toku godine, samo jednom u skladištima žitarica.poljavajući vi
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: transparent"]Karenca:
[/TD]
[TD="bgcolor: transparent"]3 dana za zrno pšenice i kukuruza u skladištima.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: transparent"]Broj dozvole za promet:
[/TD]
[TD="bgcolor: transparent"]Izmena rešenja o registraciji je u toku.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: transparent"]Napomena:
[/TD]
[TD="bgcolor: transparent"]PRE PRIMENE SREDSTVA ZA ZAŠTITU BILJA OBAVEZNO PROCITATI ETIKETU. PRIDRŽAVATI SE UPUTSTVA ZA UPOTREBU DA BI SE IZBEGLI RIZICI PO ZDRAVLJE LJUDI I ŽIVOTNU SREDINU.
Primena iz vazduhoplova nije dozvoljena.

[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Actellic 50 EC

Formulacija: EC (Koncentrat za emulziju (Emulsifiable concentrat))
Količina djelatne tvari u %: 50,0 pirimifos - metil
Proizvodi/Distribuira: Syngenta Agro d.o.o.
10000 Zagreb
Samoborska 147
tel: +385(0) 1 388 76 70
http://www.syngenta.hr

Doza - kg, l / ha:
  • voćarstvo: 0,05 – 0,1% protiv koprivine grinje, crvenog voćnog pauka, zelene breskvine lisne uši, kruškine buhe i sredozemne voćne muhe
  • povrtlarstvo: 0,05 - 0,1 % zelene breskvine lisne uši i cvjetnog štitastog moljca
  • ratarska kultura: 0,5 - 1,0 l/ha crne repine uši, zelene breskvine lisne uši na duhanu, žitnih stjenica, repičinog sjajnika
  • prazni skladišni prostori za suzbijanje štetnih kukaca: primjenjuje se u količini od 0,75 do 1 ml/m2 ili 75 do 100 ml/ 100 m2
  • na uskladištenoj pšenici i kukuruzu za preventivno i kurativno suzbijanje štetnih kukaca primjenjuje se u dozi od 8 ml na 1/t žitarica uz dodatak 0,5 do 1,0 l vode/na tonu ito isključivo pomoću uređaja za ravnomjerno tretiranje žitarica na transportnoj traci
Kategorija: Insekticidi - Organo – fosforni
Pirimifos metil

Kontaktni, želučani i volatilni insekticid, izraženog brzog i fumigantnog djelovanja. Koristi se protiv štitastih i lisnih ušiju, tripsa, lisnih buha, voćne mušice i nekih drugih štetnika. Djeluje i na grinje. Učinkovit i na štetnike u skladištima. LD[SUB]50[/SUB] oko 2000. S.O.= III. Karenca - 7 dana rajčica, krastavci, paprika( u polju i stakleniku); 14 – dana voće, ostalo povrće, krumpir, duhan; 28 – dana strne žitarice, šećerna repa i agrumi; 42 uljana repica; 63 dana uskladištena pšenica i kukuruz; 48 sati ne unositi hranu u tretirani objekt.

Za dezinsekciju žitarica: za tretiranje uskladištenih proizvoda u silosima i podnim skladištima za vrijeme transportiranja na transporteru. K- 63 dana uskladištena pšenica i kukuruz; 48 sati ne unositi hranu u tretirani objekt. Ne djeluje na Rizopertu. T - 4 žitarice, 2 proizvodi.



Ili link ko ne veruje http://www.agroklub.com/zastitna-sredstva/proizvodi/actellic-50-ec-728/
 
Kontaktirao sam Singentu mail-om i javio mi se njihov promoter.Rekao mi je da slobodno hranim nakon 3 dana.Sto se tice podatka da moze tek nakon 63 dana,objasnio mi je da je to samo u slucaju tretitanja u silosima-alevatorski(gde svako zrno dobije odredjenu dozu).Prenosim vam receno,a nisam bas razumeo,jer mene interesovalo vezano za moj slucaj tretiranja u ambaru.Zahvaljujem svima na iznesenim podacima.
 
Kolege posto planiram u narednom periodu da okrunim kukuruz iz cardaka 2-3t, a posle toga da ga dzakiram imam jedno pitanje. Vidim ovde da Actellic dosta hvale pa cu ga i sam koristiti, ali me interesuje kad isprskam kukuruz i stavim u dzakove koliko vremenski je taj kukuruz zasticen od napada raznih insekata?
 
A kad isprskam kukuruz da li mogu odmah da ga stavljam u dzakove ili treba da prodje odredjeni period? Pitam da nije otrovno za ljude dok punimo dzakove sa kukuruzom koji je taze isprskan?
 
A jok i nije otrovno za ljude..... Samo ti lepo stavi masku na lice i onda trpaj. Ustvari kako hoćeš al ja bih tako uradio.
 
Jeste moj post ispod tvojeg ali se odnosilo na post člana Joks,samo što nisam hteo da ga citiram pa je ispalo da se odnosi na tvoj post.
 
Novi kukuruz za krunjenje,stari problem sa leptiricima.Pratio sam od proleca,gledao klip da li je izbusan i poneko zrno razbijao u potrazi za larvom i taman pomislio sam da ih ove godine nece biti,kad sam krenuo sa krunjenjem,a oni na sve strane.Odakle ljudi se stvore?,kada svake godine prskam Actelikom skladiste posle krunjenja ili pre ubacivanja novog kukur.,a prosle godine i u zrnu sam ih pobio u nadi da cu kad pobijem leptire,spreciti njihovo poleganje jaja i zatvoriti reproduktivni krug.Posebno mi je interesantno sto sam sada primetio i u stocnom jecmu-proslogodisnjem,a sada su presli i u ovogodisnji,a on mi je u sloju preko 1m.
Pricao mi je promoter iz Singente,da zrna stavim u burad od 200l,onda uzmem sisarku(to je ono sto se na boru-jeli,nisam siguran nalazi),potopis je u rastvor Actelica(moram ponovo da ga pitam u kojoj dozi),uvijes je u alum. foliju,ubacis po sredini bureta i zatvoris.On je to naucio od nekog koji je radio u Zupi valjda i Kaze mi da mi to nezvanicno savetuje,ali vam ja ipak prenosim.Pa se razmisljam da na ovim dubljim slojevima i kuk.i jecma primenim taj nacin,stim sto cu gomile da zatvorim-zagusim najlonom.Molim za komentare,savete..
 
Imam oko jednu tonu zdravog kukuruza, koji je u vrecama, vrece lepo zavezane. Da li leptirici mogu da ga napadnu?
Znam da se leptirici pojavljuju krajem aprila, ali me zanima kad im se zavrsava sezona?
 
Poslednja izmena:
naravno da mogu ,prije dve nedelje sam sredio žiške u kukuruzu a evo prije dva dana leptirića koliko oćeš
 
Jeste da nije tema o tome ali je ista tematika.
Juce slucajno zagledam dzakove gde mi stoji psenica koju sam spremio za setvu i vidim par zizaka kako gamizu po dzakovima. Na jednom dzaku gde je mala rupica, malo prstem razgrnem kad imam sta i da vidim. Usla gamad. Kako sad to resavati? Rasuo sam 3 dzaka po prikolici i isprskao etiolom. Ne smem vise rasipati jer se bojim da ce povuci vlagu zrno. Sta da radim? Jel etiol pametno resenje, hoce li uticati na seme? Nije jos selektovano a ne znam hoce li selektor uspeti da izduva te bube iz psenice
 
Nazad
Vrh