Ok, da ja pokušam.
12"=30cm radnog zahvata
16"=40cm radnog zahvata
2x12"
Da ne bi imao kosi spreg treba da ti se poklopi linija sile vuče traktora i linija otpora pluga.
Linija sile vuče traktora se može uzeti da je na sredini traktora (na njegovoj simetrali) i usmerena je u pravcu kretanja traktora.
Linija otpora pluga je usmerena u suprotnom smeru od kretanja traktora (traktor vuče napred a plug se otima i ne da mu to, odnosno kao da ga vuče nazad, pošto je traktor jači onda ipak komplet od traktora i pluga ide napred
). Sad je još problem gde se ta linija, kojom se plug opire traktorskoj vuči, nalazi u prostoru. To se određuje ovako:
Plug ima više brazda i svaka od njih pruža neki otpor. Kad bi daska bila skroz poprečno u odnosu na pravac kretanja i bila oblika kao kvadrat ili pravougaonik onda bi centar otpora te daske bio u njenom središtu tj. na njenoj sredini. Pošto kod pluga daska nije pravougaonog ili kvadratnog oblika već izgleda kako izgleda, i ne stoji skroz poprečno u odnosu na pravac kretanja već stoji ukoso u odnosu na pravac kretanja, onda centar otpora takve daske nije u njenom središtu već na nekom drugom mestu. (Ako baš nije jasno šta je to centar otpora onda to možeš zamisliti kao mesto na dasaki gde ako bi zakačio kanap i vukao u pravcu kretanja, onda bi se cela daska kretala isto kao i da si je zakačio sa milion drugih kanapa po celoj njenoj površini odnosno isto onako kako ide kad traktor vuče plug. Ako recimo taj jedan kanap ne zavežeš u tačku gde je centar otpora već negde drugde, npr. na kraj daske, i vučeš taj kanap u pravcu kretanja, daska više ne bi išla kao kad je plug vuče već bi se zarotirala i išla bez veze.
) E sad dolazimo do konkretnog. Inženjeri su utvrdili da se centar otpora jedne brazde prostorno nalazi na oko 2/3 radnog zahvata gledano od kraja raonika. (evo i konkretno: zamisli jednobrazni plug radnog zahvata 30 cm. centar otpora tog pluga je na 20 cm rastojanja od zida brazde u neoranom delu.) Dakle centar otpora svake brazde od 30 cm se nalazi na 20 cm od kraja raonika te brazde. Kad plug ima dve brazde, centar otpora celog pluga se nalazi na liniji koja je tačno u sredini između tih linija gde su centri otpora svake pojedinačne brazde. Konkretno, kod dvobraznog pluga sa zahvatom od 2x30 cm, linija otpora prve brazde se nalazi na 20 cm od zida brazde a linija otpora druge brazde je na 50 cm od zida brazde. Linija otpora celog pluga je na sredini između ove dve linije a to je na 35cm od zida brazde.
E sad dalje. Teoretski bi trebalo da je sad sredina traktora udaljena 35 cm od zida brazde, odnosno od unutrašnje strane desnog točka a to znači da je rastojanje između unutrašnjih strana točkova 70cm. Međutim ni tih 70 cm nije baš tačno. Kad je traktor u brazdi nagnut onda se njegova linija vuče malo pomera od simetrale traktora, ti nikad ne teraš traktor baš do samog zida brazde već ima koji cm malo lufta od zida brazde, i to sve utiče tako da na onih 70cm dodaš još oko otprilike 10cm. Odmah ćeš videti da to teško postiže bilo koji veći traktor jer svi oni imaju širi zadnji trap. Zato je i izražena kosa vuča kod manjih plugova i većih traktora.
2x16"
Sve je isto samo umesto 30cm stavljaš da je radni zahvat jedne brazde 40cm. Kad se sve izračuna, dobije se da je rastojanje između unutrašnjih strana točkova 2 x 46.6cm = 93.3cm. Kao što sam već rekao na to se još dodaje onih desetak cm pa je razmak oko 103-105 cm. Kad sad uporediš ovo sa stvarnim rastojanjima točova na traktorima, onda vidiš da sa ovim plugom gotovo i nema problema sa kosim spregom. (Naravno ako traktor ima snage to da vuče!
)
Ako gledaš rastojanje od sredine do sredine točka onda na ovaj rezultat dodaj još debljinu točka.
Izvinjavam se svima na ovom uprošćenom i karikiranom objašnjenju, mislio sam da objašnjavati sa vektorima nije baš ovde svrsishodno.