Lemken

Svaki zapadni traktor može nositi veće, tj teže priključne mašine jer imaju dobar raspored, u odnosu na rusa. Kod rusa prednjica je jako lagana.
Tako je. Kod rusa je laka prednjica i lošija hidraulika. A kod kosookih je teža prednjica i možda mrvu jača hidraulika, ali onda možeš očekivati da ti zvekne pečurka poluosovine....
 
Trebalo bi da je može podići.... Kad ja mogu sa olmajti rakovicom 60 podići četvorobrazni plug ravnjak VN 950, morao bi i brus li tanjiraču. Mada verovatno sa negativnim posledicama uz duže korišćenje.
Našao sam Ilgijev podatak da je takva tanjirača teška od 1850-2390kg.
 
Poslednja izmena:
Da li neko moze da oceni Maxxum/Nh t6 120-130ks vs Claas Arion 400 120-130ks sta je efikasnije za teze prikljucke?
 
Trebalo bi da je može podići.... Kad ja mogu sa olmajti rakovicom 60 podići četvorobrazni plug ravnjak VN 950, morao bi i brus li tanjiraču. Mada verovatno sa negativnim posledicama uz duže korišćenje.
Našao sam Ilgijev podatak da je takva tanjirača teška od 1850-2390kg.
Malo poređenje
Ja imam mahindru 475 sa hidraulikom 1000kg a plug dvobrazni (obrtač) potinger servo 25 ima 900kg i mahindra ne moze da ga podigne ni jedan santimetar!?
 
@bojcetic Podjednako gabaritni traktori, mada malo je maxxum duži, zbog 2 cilindra više, ali težinski su jednaki. Tako da bi podjednako nosili terete, mozda, ali možda bi maxxum malo bio u prenosti. Mada slabo taj Maxxum ima snage za tih 125ks. Kod nas ih ima par komada, i slabo oru. A video sam i kod Vrebalovih, ore ričinu, vršiti, a ide mozda 6km/h.

@Braca972 Podizna moć se meri na krajevima poluga, a plug je poprilično udaljen od poluga, te je vaga veća, pa je tih 900kg, zapravo poprilicno više, zato ne može ni maći.
 
Malo poređenje
Ja imam mahindru 475 sa hidraulikom 1000kg a plug dvobrazni (obrtač) potinger servo 25 ima 900kg i mahindra ne moze da ga podigne ni jedan santimetar!?

Ako je 1000 kg na kuglama, normalno je da ne može. Čak i ako je to na 600 mm iza kugli (neki daju taj podatak), sigurno je problem jer je plug možda dulji od 2 m (težište na 90-100 cm iza kugli).
 
Da li neko moze da oceni Maxxum/Nh t6 120-130ks vs Claas Arion 400 120-130ks sta je efikasnije za teze prikljucke?

Vozio sam Maxxuma od 125 ks nominalnih ks nekoliko krugova sa teskom drljacom od 6m. Isao je prilicno lepo sa tom drljacom ali ipak treba za jedan broj manja drljaca za taj traktor. Arion 430 koji posedujem ima 115 nominalnih konja ( maksimalna snaga mu je nesto veca ). Tesko je reci koji je jaci jer sam premalo vozio Maxxuma ali na papiru je jaci a ima 6 cilindara pa mislim da je u prednosti u odnosu na Ariona koji ima 4 cilindara.
 
Pa od čega prave te ruseve kad im je tako slaba hidrolika ja sam sa Tumosanom od 105ks nosio plug 4 brazde obrtač i letnjim putem i asfaltom nekih 10km do kuće kad se pokvario Masej i bez problema nosio ni jednom nisam primetio da je teško traktoru.
 
900kg ima dvobrazni potinger?!lemken opal5 tri brazde ima 950kg ako se dobro secam,merio sam ga kad sam kupio pre par godina...
Evo slike
4088e46e726a2b75820e423eab61671b.jpg
2d276c3363b688f6abae9bc5ec92522e.jpg


Послато са SM-G925F помоћу Тапатока
 
Hteo da kazem da iako hidraulika po specifikaciji podizne moci na krajevima poluga treba da moze da podigne plug ali u stvarnosti ni jedan santimetar, tj. da na podiznu moc hidraulike (in)direktno utice i duzina prikljucne alatke.
Ne indirektno vec direktno utice, na tom principu radi i obican kantar

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Traktor ima silu dizanja. Sila je poluga x teret. Na primer 1000kg na 1m je isto kao 500kg na 2m od kacenja.
 
Traktor ima silu dizanja. Sila je poluga x teret. Na primer 1000kg na 1m je isto kao 500kg na 2m od kacenja.
Hidraulik traktora ima moment sile M=F x r. Ali dužina priključka ne utiče na moment sile jer je kačenje u paralelogram. Dužuna priključka povećava silu na toplink i to stvara obrtni moment oko osovine točkova i traktor se propinje, ali to ne utiče na hidraulik traktora.
 
Ne bi se slozio. I iskustveno na primer 1221.3 nije mogao podici (nije propinjao prednjicu jer vec napred ima tegova 600-700kg) Potingera servo 35 4br, dok na polugama nije pomereno na zadnje rupe same poluge onda ga je digao. Toplink samo fiksira jer na dve tacke bi se obrtao prikljucak.
 
Hidraulik traktora ima moment sile M=F x r. Ali dužina priključka ne utiče na moment sile jer je kačenje u paralelogram. Dužuna priključka povećava silu na toplink i to stvara obrtni moment oko osovine točkova i traktor se propinje, ali to ne utiče na hidraulik traktora.
Ne ide ti bas nesto fizika. Ali ovako, prosto i jednostavno objašnjenje, uzmi 40kg digni rukama uz telo, a posle tih 40kg podigni sa udaljenim rukama od tela. Da li ti je ista sila potrebna?
 
Nazad
Vrh