Lekovite pečurke i gljive

seljadin je napisao(la):
Ajd' da oživimo ovu temu!
Prođe godina, a od forumaša niko ni da gukne. ::lose::
Počeli ste temu o Ganodermi lucidum, a najmanje ste o njoj napisali-rekli.
Više ste se bavili "administracijom"! Ja sam zainteresovan za Ganodermu ali nigde ne mogu da nađem ništa konkretno.
Pišite o Ganodermi!!! ::namigivanje::
Pozdrav od Loznice :cao:

Poštovani Zemljak:
- em se nisi propisno predstavio časnom Forumu
- em te je neki Internet nenavid slagao da je zamrla lucidnost teme o Ganodermi lucidum

U Tršiću, na panjevima strmih bukvika, u okolini Vukove rodne kuće, imaš sijaset gljiva sa panja, po lekovitosti, ravnih Ganodermi lucidum.

~ Slovo Gljivama sa panja
(Potraži na Internetu ovaj stručni tekst o gljivama sa panja i njinoj lekovitosti - SVE JE NA SRPSKOM, nema brige.)
 
@ Bibliotekar

Pozdrav i dobro nam dosao! Zabrinuli smo se da nisi slucajno probo onu gljivu koja se samo jednom jede.

Dobro ti nama dosao i sa tvojim novim savetima.
 
Bolje te našao dobri moj Peto 1 ::svaka cast::

O LEKOVITIM gljivama (a i gombama, gobama, morebiti i pečurkama) naših šuma i livada... drugi put... široko-naširoko besedićemo (uz čašicu domaće rakije od kajsije) - morebiti: I KNJIGA DA SE RODI.

Za dame i ostale prisutne, izuzetna pesma:
(Obratite pažnju kako gospoda komuniciraju bez reči: poeta Đorđe i maestro Ignac !!!)

Đorđe Balašević: Devojka sa čardaš nogama
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gHJBtBJuyx8[/youtube]
 
Cele prosle zime sam pio ganoderme lucidum i applanatum (to je kad mi se ova prva zgadila) i rezultati su bili takvi da nisam imao ni obicnu kijavicu cele zime. Mislim da ganoderma stvarno pojacava imuni sistem
 
NADAM SE DA CU USPETI TJ ZELEN I NOV NA OVOM FORUMA SAM?! :D PA ETO POKUSAVAM DA SE PRIKLJUCIM U RAZNORAZNIM OBLASTIMA....STO SE TICE PECURAKA ILI GLJIVA SAMO ZNAM DA SU JAKO BOGATE BELANCEVINAMA I DA SU JAKO UKUSNE,,,,SIGURAN SAM DA JE NAUKA DALA SIGURNE ODGOVORE NA NJIHOVU LEKOVITOST I SIROKU PRIMENU U ISHRANI !!!

JA ZELIM DA PITAM SVE NA OVOM FORUMU SL: DALI NEKO MOZE DA MI DA TJ OBJASNI NETO VISE O RUSKOJ CHAGI,DALI JE NJU MOGUCE UZGAJATI I NA KOJI NACIN....KOLIKO JE ZAHTEVNA I KOJI SU USLOVI ZA TU VRSTU PECURAKA POTREBNI:haha: VELIKO HVALA
 
Posto toliko mozes da vices idi u neku kinesku prodavnicu pa pitaj nekog kineza. Moze biti i gluv cuce te.
 
Apropo dileme "da li kapsula ili izvorni oblik", neka se zna sledece: postoje prevashodno dve vrste enzima - oni koji su imanentni ljudskom gastrointestinalnom traktu (gde u zdravom organizmu obitavaju i funkcionisu bez ometanja) i oni koji su sadrzani u izvesnim namirnicama za ljudsku ishranu. Beli luk, pecurke, kopriva, ljute papricice (medju ostalima)...spadaju u ovu drugu grupu. Prakticno (i biohemijski) to znaci da u svom prirodnom stanju ove biljke (kulture) sadrze katalizatore i sprovodnike vlastite delotvornosti. Proizvodjaci kapsula, iako uspevaju da izoluju takozvanu "aktivnu komponentu" obracaju malo, a cesce ni malo paznje na enzime koji su NEOPHODNI da bi ona bila zaista ucinkovita (ovo je slucaj gotovo bez izuzetka u proizvodnji sintetickih vitamina, na primer).

Obzirom na ovakav scenario proizvodnje, ostaju dve mogucnosti: placebo efekat ili dokupljivanje isto tako "izolovanih" enzima u kapsulama. Odlicno za farmaceutsku industriju, a pomalo apsurdno za svakodnevni zivot.

P.S. Ko se boji zadaha nakon belog luka ili cega god, neka nakon obroka pojede mali svezanj persuna. Resava sve probleme, a i odlican je za varenje. Zelim vam bon apetit :cao:
 
coban@

Sibirsa Chaga pecurka raste samo u Irkutsku koliko sam ja cuo i nasao po internetu.

Najvise je ima u Nacionalnom Parku Tunkinski i tu ima samo jedna firma dozovlu za otkup i prodaju te pecurke . Prodaju susenu glivu ili ekstrat po ceni od 100 € po kg ( odprilike cena )
 
Prvo da naglasim da je Ganoderma lucidum takođe i naša gljiva. Raste po našim šumama često u značajnom broju. Sigurno je ima i u Tršiću. ::namigivanje::
Problem sa Ganodermom i manje više svim gljivama je što mehanizam njihovog delovanja nije potpuno objašnjen. Ima puno istraživanja koja pokazuju da su neke gljive jako lekovite, čak i kada su kanceri u pitanju a neke pomažu kod regeneracije oštećenih nerava. Da bi takva iskustva bila u potpunosti naučno verifikovana treba jasno izvojiti aktivne komponente i onda eksperimentalno dobiti statistički relevantan rezultat. Za sada o takvim gljivama može da se govori kao o lekovitim. I to je sasvim dovoljno.

Razni ekstrakti mogu da deluju a ne moraju. Neki lekari kažu da je integralna gljiva efikasnija. Ne mora da bude sveža. Sve one mogu da se suše i najčešće se koriste osušene. Naravno koriste se uz propisanu terapiju. Po navodima u literaturi Ganoderma pored lekovitosti i podizanja imuniteta, ublazava negativne efekte citostatika i terapije zračenjem bez registrovanih negativnih efekata. Ako u to ne računamo da smanjuje i hipertenziju i potrebne količine lekova, što je moje neposredno iskustvo.
 
Evo podsticaja:

http://lekovite-gljive.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=3

Pronašao sam na ovom forumu i temu o Phellinus Linteus, koja po mnogim lekovitim svojstvima doseže veličinu reishija (Ganoderme Lucidum), a kod oboljenja kao što su čir na želucu ili na dvanaestopalačnom crevu je potpuno nedostižna. Kažem ovo kao podsticaj da se oživi i ta tema. Ona se nalazi ovde:

http://poljoinfo.com/showthread.php?293-Phellinus-linteus-–-Sang-Hwang-Lingzhi&highlight=reishi

E sad što se tiče reishija. Vidim da ima interesovanja. Neki su skeptični. Većina ljudi neće da proba dok ne čuje od bliskog prijatelja da je probao. Nažalost ljudi se zdravlja sete kad je stani-pani.

Ganoderma Lucidum je veličanstvena gljiva! Zovu je i reishi, što mu dođe anglosaksonizacija kineskog naziva ove gljive. Nacionalni institut za rak u Tokiju je vršio ispitivanja ove i drugih vrsta (po tradicionalnom istočnjačkom mišljenju) lekovitih gljiva. Ispitivanja je započeo dr. Ikekawa sa svojim timom stručnjaka (ponavljam da se sve odvija na Nacionalnom institutu za rak, Tokio), kasnije su njegova istraživanja potvrdili i priširili dr. Hamuro dr. Chihara. Ova istraživanja su prvo izvođena na pokusnim životinjama a kasnije na ljudima koji su hteli da isprobaju eksperimentalne metode lečenja tumora (ukupno ih se prijavili više hiljada). Ova istraživanja su pokazala da reishi ima najveći stopu kočenja rasta tumora (od 77.5% do fantastičnih 100% u pojedinim slučajevima), što je značajno više od shiitake (Lentinuna Edodes - koja je takođe odlična). Ovaj niz istraživanja obuhvatio je i vrste kao što su Cordyceps Sinensis i Phellinus Linteus...

Reishi je neotrovna u potpunosti i ne može se uneti u preteranoj količini. Nema kontraindikacija! Takođe, ovo je nejestiva gljiva, budući da je drvenasta. Zato se od nje spravljaju napici (čajevi ili supe) odnosno tonici. Kako se priprema ova gljiva pogledajte ovde:
http://lekovite-gljive.com/index.php?option=com_content&view=article&id=13&Itemid=15

Negde sam ranije pročitao da su ljudi skeptični po pitanju toga što se ovakvi proizvodi uvoze i nisu sigurni da li su kvalitetno testirani. Ovo se dešava s pravom jer nije se jednom dogodilo da ljudi uvezu robu iz Kine i da ne prođe testove (zbog previše kadmijuma, npr.). To je zato što se ove gljive proizvode na veliko i kompanijama koje ih proizvode i koje ih na tone izvoze u Zapadnu Evropu i Severnu Ameriku donose strahovit profit. A naročito profitiraju ako se propuste neke provere ili ako se proizvodnja ne prilagodi potrebnom kvalitetu proizvoda. Zato treba biti pažljiv, a najbolje je čuti se sa uvoznikom lično...

Gljiva se kod nas može pronaći u vidu sušenih "listića" (uzdužno isečena sušena gljiva), ili u vidu praha (koji se dobija mlevenjem sušene gljive). Ređe se javlja i u obliku cele sušene gljive. Koliko ja znam, kod nas se čak i proizvodi (i priprema za prodaju), ali drastično ređe nego shiitake. Ovde treba takođe biti oprezan jer shiiitake ljudi neretko suše u rerni...

Eto, zasad toliko... Pozdrav svim ljubiteljima prirode!
 
Pa skoro svako bi trebao da zna. To su domace pecurke, i ima ih u svakoj sumi i na svakoj pijaci.
 
Jel čuo neko za Vrganj, Lisičarka, Srndać ili to samo ima kod mene.
Ma kako da ne. samo kod mene ih ovih dana baš nešto nema. Neznam zašto, a cena ubilo se, prošle nedelje za lisičarku 800 din pa 600 e sad je 400 i više niko ne ide u šumu radi prodaje pečurke već se narod navikao da ih jede pa samo za svoje potrebe...
 
Ma kako da ne. samo kod mene ih ovih dana baš nešto nema. Neznam zašto, a cena ubilo se, prošle nedelje za lisičarku 800 din pa 600 e sad je 400 i više niko ne ide u šumu radi prodaje pečurke već se narod navikao da ih jede pa samo za svoje potrebe...

Kod mene ih bogami ima i vrganj i lisičara vreme ispalo odlično kiša pa sunce, za cenu neznam al ih dosta ljudi jedu i kod mene, ne isplati se da daš nekom za neku siću, umemo i mi da jedemo .ebeš zaradu kad je nema.
 
Pa sa pecurkom se vise trguje od Sumadije pa na jug. Koliko se secam to ponekad zna da bude i odlican izvor prihoda. Na pijaci u BG vrganja kosta oko 40eura/kg, susen, ponegde i skuplje. Italijani su veliki otkupljivaci kod nas, i najvise ide za Italiju.
 
Pozdrav druze ja sam nov na forumu pa me zanima to sto sto si pisao u vezi shitake tj kako se pocinje gajenje u toj komori od friza .zanima me posto u porodici imam obolelog od raka pluca pa kao dodatnu terapiju hemoterapiji koristimo kupovne susene shitake koje su dosta skupe pa bih teo da probam dali to mogu da gajim manju kolicinu za nase potrebe pa te molim ako ti nije problem da mi to malo pojasnis kako to ide i gde ima da se kupi taj kompost ili kako se zvase taj rasad unapred hvala
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo ove godine idealni uslovi za rast gljiva u nasim sumama,bice izgleda rodna godina ,lisicrke pocinju sad ce i ostale za njima
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh