Kverneland plugovi

Kako bez argumenata... Gore sam napisao zasto dolazi do kose vuce i zasto plug nikada ne moze biti fiksan u "idealnom" polozaju u odnosu na osovinu za kopcanje... Nekad je zemlja meksa, nekad je tvrdja Nije isto zaoravati kukuruzovinu ili preoravati ugareni strnjak, bar u mom kraju nije...

Pitam jer je plug koji ciljam cjenom, gabaritima, tezinom, stanjem i opremom bas ono sto mi se svidja. Imam dosta lako obradivu zemlju pa ne trebam neke glomazne ramove i dovoljno brda da je tezak plug problem ali orem dosta dugo svoju zemlju da znam da je na plugu potrebna korekcija kose vuce, kako koje godine i da kod mene jedan fiksan polozaj "ne pije vodu". Mozemo se mi ovdje natezati koliko hocemo dok se ne javi netko tko zna o cemu se prica i tko je imao doticaja s ovakvim plugom nekad u zivotu.
 
Džaba vas bilo,čitam kako se prepucavate oko majstorluka sa štelovanjem pluga,a ja sam to rešio vrlo lako.Imam za moga fergu "samoštelujući" plug i rešio sve probleme.Namestio ga pre deset godina i više ništa.On se sam šteluje po potrebi i stvar gotova.U zavisnosti od godine i stanja zemlje,sam se podešava,milina jedna.Moje je samo da sednem i orem i uz put da zapevam onu čuvenu "ori Aco al duboko"
 
Kako bez argumenata... Gore sam napisao zasto dolazi do kose vuce i zasto plug nikada ne moze biti fiksan u "idealnom" polozaju u odnosu na osovinu za kopcanje... Nekad je zemlja meksa, nekad je tvrdja Nije isto zaoravati kukuruzovinu ili preoravati ugareni strnjak, bar u mom kraju nije...

Pitam jer je plug koji ciljam cjenom, gabaritima, tezinom, stanjem i opremom bas ono sto mi se svidja. Imam dosta lako obradivu zemlju pa ne trebam neke glomazne ramove i dovoljno brda da je tezak plug problem ali orem dosta dugo svoju zemlju da znam da je na plugu potrebna korekcija kose vuce, kako koje godine i da kod mene jedan fiksan polozaj "ne pije vodu". Mozemo se mi ovdje natezati koliko hocemo dok se ne javi netko tko zna o cemu se prica i tko je imao doticaja s ovakvim plugom nekad u zivotu.
Bobo postu http://poljoinfo.com/showthread.php?109-Oranje&p=1201784&viewfull=1#post1201784 ima snimak sa oranja. Moj plug takodje nema podesavanje kose i jos nisam naisao na problem da pug vuce traktor na oranje tj u neorano... Ne bih znao da objasnim zasto je to tako ali tako je.
Sirina prve brazde se podesava pomeranjem celog pluga iza okretnice po klizacima...
 
Hvala na odgovoru.

Ne kazem, mozda to i radi u vecini slucajeva ali ja znam da to meni na plugu treba. Pa mali ravnjak cesto podesavam kad idem s jedne njive na drugu bas zbog razlicitog otpora zemljista...
 
0990b2f894cb75a3af5a7804afb1b0ae.th.jpg


e ovo je slika o cemu sam pisao juce a nisam uspeo da objasnim lepo da bi svako shvatio gde plug sam trazi pravac pod uslovom da su spaneri raspusteni a prema tom pravcu se samo na klizac usteluje sirina prve brazde valda je sada malo jasnije sta sam hteo reci a i to potvrdjuje snimak kolege Pantic od 2,20 dge se vidi da poteznice ne stoje strogo u pravcu nego beze vrlo malo u neorano gde plug odrzava pravac
 
Poslednja izmena:
Da, plug se pomeri prema ne oranom u odnosu na traktor kada udje u zemlju, ali nema kose vuce sto se takodje vidi na snimku jer traktor ide bez pilota...
a sirina prve brazde je podesena i to tako ide vec 4-5god...
 
to non stop pisem ali me niko ne razume jos me par kolega napravise da nemam pojma i pisem gluposti i uvodim automatizam a sta sada ispade neko zna nastelovati a neko ne

a kosa vuca bi bila kada bi spaneri bili zategnuti
 
Nije to tako idealan sistem kako vi mislite... Cak je i kverneland na modernijim plugovima uveo podesavanje kose vuce. To nije bez razloga i nema veze tko zna ili ne zna podesavati plug.

Da to tako moze funkcionirati, ne bi se bez razloga komplicirala proizvodnja plugova.

Hvala vam na informacijama i trudu, ja takvom plugu nisam kupac...
 
Bobo

nadam se da si shvatio sta sam gore napisao nemoj misliti nista drugo osim onoga sto sam ti napisao u privatnoj poruci na koga se odnosi jer tvoju raspravu smatram konstruktivnom
 
Bobo ni ja ni Dragan nismo rekli da je to idealan sistem, vec da je takav kakav je... i na srecu ili zalost to kod mene funkcionise bez greske u svim tipovima zemljista koji su zastupljenu u mom kraju od granculje i smonice do peskovite i cistog peska... Svuda isto, jednom podesen plug prema traktoru i vec 4 god tako, samo podesavam dubinu na tocku i okretnici, a kosa vuca sta je to?? Kod mene je nema zahvat pluga 120cm sirina traktora 130cm zadnji 141cm prednji tockovi...
 
Svaka cast samo ako moze, nema greske!

Napisao sam da u vecini slucajeva radi. Nisu ga pravili tako bas napamet ali pokazala se potreba i za dodatnim podesenjem i zato je i ubaceno bas zato sto sistem nije idealan. Tko ima zemlju kao ti jednom ga podesi i na to zaboravi a mi jadnici koji imamo svega i svacega, ufff... Slatke muke, slatkeeeee ;)

Nista, gledamo dalje pa ako stogod jeftino naleti, tko zna ;)
 
Bobo, imam osjecaj da si skonto IMTov plug i mislis da si doktor oranja. Po tvome ispade da su konstruktori budale napravili nesto bez necega bez cega se ne moze. A jasno ljudi tvrde i dokazuju da moze.
 
Bajo, ovo je prastari tip pluga iz '84... Jedan od prvih kvernelandovih okretaca. U biti i je prvi model okretaca (MZ model s lijevim tijelima i okretnicom). Medju prvima imaju sve moguce inovacije sto se plugova i oranja tice a kvalitetom materijala nemaju konkurencije. Kasnije su ubacili ovo o cemu se prica na sve svoje plugove tako da...

Jednostavno sam pitao da li taj model pluga ima jedan dio ili nema. Tocka.

Znam tocno zasto sam pitao, sto sam pitao i znam tocno o cemu pricam. Ljudi koji razumiju ono sto sam pitao takodjer znaju o cemu pricam. Slozili smo se oko ove stvari i jasno napisano da to nije za mene.

Moja definicija "moze tako raditi" i necija definicija se JAKO razlikuju. Nagledao sam se ovdje svakakvog oranja koje "tako moze" tako da o doktoriranju oranja ne zelim ni komentirati.
 
Bobo ni ja ni Dragan nismo rekli da je to idealan sistem, vec da je takav kakav je... i na srecu ili zalost to kod mene funkcionise bez greske u svim tipovima zemljista koji su zastupljenu u mom kraju od granculje i smonice do peskovite i cistog peska... Svuda isto, jednom podesen plug prema traktoru i vec 4 god tako, samo podesavam dubinu na tocku i okretnici, a kosa vuca sta je to?? Kod mene je nema zahvat pluga 120cm sirina traktora 130cm zadnji 141cm prednji tockovi...

Nisi napisao kolika snaga traktora, jedna anegdota iz davno propale vojske pita kapetan ne tako uzornog vojnika (djelili spavaonu) koji je hodao bez dugmadi po krugu ,

K. Vojnice sta si ti po zanimanju?
V. Vlakovodja.
K. Pa moze li lokomotiva ici bez kotaca?
V. Moze, ako se dobro gura ili vuce.
 
ako se pazljivo pogleda snimak na njemu pise koji je model traktora ,cini mi se oko 115 ks na ne bas mali zahnat pluga 120 cm u ovako tezoj zemlji sto dovodi do zakljucka da se bas ne vuce plug tesko
 
Identican plug kao moj samo 4 glave, zahvat 160cm, moj traktor i parcela koja nije orana 4 god, samo tanjirana...
 
Nazad
Vrh