Kupus -- opšta tema

Potomak postoji i pokazao se bas bas ekstra.Cini mi se da je 50grama 50 evra.
 
Pikiran rasad kupusa Nozomi za ranu setvu. A Potomak se sadi za jesenju upotrebu i odlican je za kiseljenje. Glavice su mu malo lakse od uobicajeni jesenji sorti. Ostalo od jesenjeg i do sada sluzio kao dodatna ishrana koza.
 
Kada si posejao rsadu? Moja je nesto manja jer ima tek 10 dana kako je posejana, ali cim oformi prvi pravi list krecemo sa prehranom.
 
Kupus je posejan u toplu leju 02.01.og. a pikiran u case 04.02. tekuce godine. Ta topla leja i nije bila nesti topla jer sam koristio djubre ispod bikova koji su u slobodnom tovu a pretezno jedu koncetrat tako da slame vrlo malo. A kad je pravljena nisam bio tu pa sin i ostali nisu mesali to vec stavili sloj slame pa sloj djubreta pa sloj slame pa sloj djubreta ,jer je bila puna petotonka gjubreta koji su dovukli i rasporedili na 10 m/2 a nisu nista kvasili sto mnogo znaci. Sreca moja da nije ko prosle godin mnogo hladno. Pozdrav povrtari.
 
Potomak nije los . licno bih radije izabrao ,pruktor, Potomak dodje malo pljosnat i malo mu je laksa glavica od pruktora
 
Uglavnom Pruktor i Bravo, a radio sam Potomak. Sve su to ok sorte. U zavisnosti od toga gde planiraš da ga prodaješ odaberi sortu kupusa. Bravo je najprinosniji, ali nema tako lepo lice kao Pruktor i Potomak. Godišnje otprilike radim oko 1ha kupusa. Radio sam i više ali sam povećao površine pod krompirom, a smanjio pod kupusom. Višegodišnjom sadnjom kupusa na jednom mestu zemljište se zarazi "kilom" ili "rakom" kupusa, pa sam primoran da radim plodored.
 
Ja planiram oko hektar kupusa, sada mi je psenica na toj parceli, pa bih kupus sadio posle zetve. Trziste naviklo na Srpski Melez ali mi ga niko ne preporucuje da njega sadim.
Razmisljam dok ne dodje vreme za sejanje rasada. nikad nisam sadio toliku povrsinu kupusa, uvek sam sadio maksimum 5 ari. Nemam bas nikakva iskustva sa vecim povrsinama.
 
Ako imaš rešen problem navodnjavanja nema razloga za sekiraciju. Ja bih lično sadio u etapama, ne od jedanput ceo hekar, nego iz 2-3 puta u nekom razmaku od 10ak dana, tako će ti i stizati kupus, nećeš imati problem da ti stigne ceo hektar od jedanput, jer kad kupus prezreli pucaju glavice.
 
Imam bunar pored njive, mislim da ce biti dovoljno u njemu je protocna voda. Ostalo mi samo da ubacim pumpu kad dodje vreme za zalivanje.
Kad si sejao rasad? Da li i kod sejanja rasada na napravim razmak od po nedelju dana?
 
To ti i pricam. Otprilike 40 do 45 dana kad posejes seme stize ti za rasadjivanje.


Pošto će on da to sadi posle žita sjetva bi trebal biti u šestom mjesecu, a tada su i temperature veće i doći će mu za sadnju puno prije nego 45 dana. Ja u tom vremenu salatu dobijem najduže za 30 dana, a tako i kupus pošto ga ja sadim posle ječma koji se nešto ranije skida.
 
Pošto će on da to sadi posle žita sjetva bi trebal biti u šestom mjesecu, a tada su i temperature veće i doći će mu za sadnju puno prije nego 45 dana. Ja u tom vremenu salatu dobijem najduže za 30 dana, a tako i kupus pošto ga ja sadim posle ječma koji se nešto ranije skida.
Dobro rekao sam otprilike, zavisi i od temperature i od podloge gde sadi ....
 
Planirao sam da sadim u razmaku isto kao kukuruz 70cm medjuredni razmak a razmak izmedju glavica da bude 30tak cm od prilike 3 komada u metar. Da bi mogao da radim masinski medjurednu obradu. Da li sam u pravu oko ovog razmaka:sta: ili vi radite drugacije?
 
Ja sam tako radila jesenji kupus i karfiol a kukuruznom sejalicom obelezili redove.Super za spartanje i obradu.
 
Nazad
Vrh