Kupina:sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku

10-ak kupina je posađeno pre godinu ipo .
Upravo počinju da cvetaju
Kod svakog grma se pojavljuje po jedna grana neuporedivo deblja od ostalih .
Da li se one uklanjaju ili ne ?
Postoji li neko orezivanje kod kupine ?
Hvala . . .
70d6e25d82b2283f1cd85bb681072d07.jpg
b72a2d62d6391e1edb45e485d6d4a0a4.jpg


Sent from my RMX2155 using Tapatalk
 
Novi lastari prelaze gornju žicu pola metra
Da li je sada vreme da ih orezem ( u visini gornje žice ) ili da sačekam kraj sezone vegetacije ?
Na YouTube sam gledao video gde čovek objašnjava kako se po grmu ostavlja po jedan lastar ( ni najdeblji ni najtanji ) i kako se sve to obavlja u kasnu jesen .
Pa sa tim u vezi i pitanje , mogu li ipak sada to da odradim , da ne ide bezveze još više u visinu i odvlači hranljive materije i energiju . . .
Strelica pokazuje gornju žicu .
3b792c30ca49c77b7bf47a32f3a64b1b.jpg


Sent from my RMX2155 using Tapatalk
 
Hledam post od 4 maja Miloice.
Ja njegovo pitanje shvatam drugacije.
To jeste ovogodisnji lastar ali je jako debeo i sada da li je on pogodan da se ostavi sledece godine za rod ako ima jos novih lastara koji su tanji.
Ja koliko sam citao najbolje je istaviti lastare precnika oko 1 cm ne ni mnogo debele ne ni mnogo tanke.
 
Kupina je u ovoj fazi .



Da li je sada potrebno nekako da je pomognem u vidu nekih mineralnih djubriva ?

Kazu da kupina voli vlagu pa s tim u vezi do skoro smo imali obilne padavine i zemlja je jos

vlazna ali su za sledeci period najavili suvo vreme i ako moze neka procena koliko cesto

letos ( ako bude bez padavina ) treba zalivati ?
 
Pre par god. sam posadio nekoliko kupina.
Ove god . je bio prvi ozbiljniji rod ( naravno za svoje potrebe )
Naučio sam da se za sledeće sezonu uklanjaju sve rodne grane od ove god .
Ostavljaju se samo nove grane ( lastari )
Iz svakog žbuna kod mene izlazi samo po 1 lastar i njega sam vec okratio 10cm iznad gornje žice . Sada su iz njega krenule i
bočne grane dužine su 2 do 3Mpa me zanima kako se one orezuju . Da li se one uopšte diraju ( i kada ) pošto imam samo po 1 lastar u svakom žbunu ? Da ih ne potkusim mnogo ?
Razmak od žbuna do žbuna je 2M
 
Nazad
Vrh