Kukuruzna silaža

A stoo je ovoliko povaljano? Polegao bio??
Ovde je duvao jak vetar,dosta kukuruza je oborene,nije do mene,ja da pokupim nisam mogao,sa ogradom da je to i bio sam pocetak radova,ta slika je s vratina,drugi traktor,veci,teze mi bilo odma uskladiti kombajn i voznju,a vidi se ako se pogleda u dubinu,i nema tako puno povaljano,dosta je pokupljeno.
 
photo-0078.jpg
photo-0087.jpg
photo-0089.jpg
photo-0090.jpg
photo-0091.jpg
photo-0096.jpg
photo-0097.jpg
photo-0099.jpg


- - - - - - - - - -

Nadam se da se sad vide slike.
 
Zanimljivo je kako je ove godine velika razlika u zrenju kukuruza. Mi smo silirali prije tri tjedna i juče počeli sa branjem kukuruza, počeli bi još i prije da se moglo u polje...a susjedi još nisu ni počeli sa siliranjem.
 
Masseydyna4 praktikuj da kod gazenja silaze deo do zida uvek bude vislje tako da traktor bude navrnut na kontra stranu od zida,objekta , inace u ovom slucaju moze se desiti da traktor nalegne na objekat i eto zajebancije.
 
Danas prvi dan akcije zasilirano je devet jutara a za sutra nam još ostaje cca pet. Pa za desetak dana još otprilike toliko.















Možda ću sutra imati više vremena ( i volje ) pa snimim nešto i za manji filmić i više slika s polja.

BTW ovo je slika od prošlogodišnje silaže i još je ima nekih pedest tona.





- - - - - - - - - -

Ostale slike i video nemogu staviti jer mi spaja post s prethodnim tako da mi ispada previše slika u postu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Završena prva "epizoda" izašla su dva silosa, jedan 40x7x1,3 m i drugi 25x6x1.4m. Danas je siliran najlošiji kukuruz koji je dobio dosta leda tako da je zaostao u rastu i na izgled je bio prezreo ali se odlično gazio





Trenutak nepažnje i umalo havarija srećom je prošlo bez posljedica





















Video nije bog zna kakve kvalitete jer mi je crko jedan foto aparat a ovaj drugi je stariji

 
sb10_zps319e750e.jpg

MBranko molim te za jedno objašnjenje. Vidim da na ovoj slici gazite po dužini. Šta biva sa silažom sa strane gazite li poprečno ili kako rešavate gaženje po obodima, ili drugačije rečeno po širini silaže, jer vidim kad se jedan vozač primakao ivici silaže umalo se nije prevrnuo. I još nešto. Interesuje me širina i visina tako pravljene silaže na zemlji. Ja sam radio prvi put tako ove godine ali usled gaženja širina mi se povećavala. Zahvalljujem ti se unapred na odgovoru ili nekom drugom ko bi mi pomogao na ovu temu.
 
Ja je negazim popreko nego samo uzduz.Prikolice istovaras po sredini i prilikom gazenja se razvlaci masa ka ivicama sto joj je dovoljno,svako novo dodavanje malo se uze gazi i nema kvarenja
 
@Zarko


Uvijek krenemo s cca pola metra užim silosom nego je planirana širina tako da imamo prostor ako se proširi uslijed gaženja, a pred kraj se samo provjerava metrom koliko se može još ići u visinu, tako da ostane sa svake strane cca 25 cm najlona. Poprečno nikad ne gazimo jer nema potrebe (jednom jesmo ali samo na kraju i to je bilo više iz zezancije) pošto ti se pritisak traktora ne širi pravocrtno prema dolje već pod uglom u širinu a na kraju se se samo lopatama nabaca nenagaženi sloj sastrane gore na silos, nažalost to uvijek bude na kraju pa nikad nisam slikao kako izgleda silos kad je gotov i spreman za prekrivanje. Tog nenagaženog nema mnogo jer sam na ovom većem silosu (40x7x1,3) to ja sam riješio za pola sata. Ovo što se skoro prevrnuo je bratova greška jer je išao kraj ruba u rikverc a to se nikad ne radi jer ako se želiš malo odmaknuti (što je i on htio) onda zapravo prvi kraj traktora ode preko ruba, zato se uvijek kraj samog ruba ide prema napred. Na ovoj slici što je Zoran stavio je skoro više ljudi nego što je nas bilo sveukupno :osmeh: jer nas je bilo prvi dan osam a drugi sedam i za efektivnih 17 sati rada smo zasilirali oko 15 jutara.
 
Radio sam ove godine šest hektara i nešto malo više u betonskim silosima. Za probu sam radio negde oko hektar na zemlji (najlon odozdo, najlon odozgo). To mi je bilo prvi put. Hteo sam da probam jer planiram sledeće godine da radim nekih dva hektara hibrid ranije grupe zrenja, iz razloga da bih taj silo otvorio nakon završetka druge silaže od nekog kasnijeg hibrida (nekih šest do sedam hektara). To sve bih hteo da radim da bih imao dovoljno silaže za celu godinu. E sad mi ostaje još samo da uklopim hibride i vreme setve kako bih sve to sproveo iz reči u delo. Neznam dali neko već ima iskustva u takvim stvarima. I ujedno hvala na dosadašnjim odgovorima.
 
Nazad
Vrh