Kukuruz 2024

Da, i ja sam danas terao setvospremač pored već izniklog kukuruza, i primetio sam da mestimično dosta fali. Vide se samo rupe u zemlji, ono kao levak, gde je bio kukuruz...

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Završena setva.
Vlage ima nešto malo, ali se nadam kiši sledeće nedelje.
Sejano na 21cm, DKC 5016, 5092 i 4897.
Ove godine sam koristio i patent od prošlog vlasnika sejalice
0565f09b5661e80d0bddd1fa51430e05.jpg
 
Ми смо решили да посејемо мало кукуруза за своје потребе, за проју и порењаке и кокице, и нешто за украс, традиције ради. У питању је клот органска производња, нула хербициди, пестициди и остало, евентуално смо планирали да измалчирамо како не бисмо окопавали. Имамо 3 сорте — бели осмак (за пројино брашно), неки старински црвени кукуруз (пронашао сам клип старог дединог црвеног кукуруза, стајао окачен за украс изнад врата, можда је старији од 30 година, јер ту сорту нисам виђао откад сам био дете), и неки домаћи кокавац (ситни, за кокице/пуцке, кокичар, тако га ми зовемо).

Посејаћемо врло малу површину, али бисмо желели да очувамо чистоћу сорти, па моје питање гласи колико би требало да удаљимо засаде једне од других, да се не би међусобно опрашили и укрстили? Хтели бисмо да рецимо тај црвени кукуруз остане црвен, ако ме разумете. Нисам сигуран ни да ли ће тај стари црвени клијати, али зрно делује здраво, није избушено ни поједено, па се надамо чуду.

Мислили смо да бели посејемо уз башту, црвени на другом крају парцеле, отприлике 100 метара изнад тог места, а кокавац на другој парцели, исто стотинак метара од белог, па рекох да ли је то преблизу? Која би била сафе дистанце, што рекли браћа Руси?

Још нешто — који би нам био крајњи рок за сетву? Питам јер још увек нисмо све припремили за сетву, и питање је да ли ћемо успети у наредних десетак дана, каснимо опасно. Много хтели, много започели и ето; то може да нам се напише и на гробовима, згодно за епитаф.
 
Која би била сафе дистанце, што рекли браћа Руси?
И ја се то питам. Прошле године са кокичеарем нисам имао проблема али бели осмак се изметнуо, имао је 70% жутих зрна. Нисам онда обратио пажњу али на метлицама сам виђао пчеле. Е сад, дал' је то у питању, бем ли га. Што се рока тиче, осмак је већ никао а кокичар чека влагу. И прошле године сам га касно посејао али каква је година била све је стигло ОК. И за ову годину предвиђају "дуго, топло лето".
 
Ja sam nesto u cetvrtak sejao nesto juce, idem danas totalom. Kaze drugar cekaj jos par dana ne moze on tako brzo napolje. Reko idem bolje danas nema vetra, posle kisa, i izadje on napolje brzo na ovu toplotu. Slusam ovde neki za 6 dana napolje...
 
Nemoj da pametujes

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
pricam kako jeste i sta javljaju

za subotu kazu 1 stepen kod nas gore,znaci ima da pukne mraz u nizim predelima samo tako

i moji su u zemlji(cetvrtak) jer mi covek koji sadi preko 30godina uzeo navigaciju(onu iz Kaca),posadio njegovo i moje i otkaciva i prska psenicu,pa sam "morao" posaditi


totalno neplanski al eto


cak nisam ni bio kuci mozda posle 20 godina kada su mi se sadili kukuruzi
 
Juce sam uradio jednu Boziju bastu kupine,sirka,palamide,grahorice ...
3l/kj.
Utorak sejano a ne rizikuje mi se da sam cekao danas popodne-sutra.
 
Nazad
Vrh