Kukuruz 2023

Ovo pricam iz secanha neka kisa ne jaka bila je oko 20 juna a posle sve do 23 jula ni kapi , a sto se tice spartanja vidim da me zezas mada nije bitno ne ljutim se posto radim adengo i mezotrion tako da spartanje sam iskljucio

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
 
Pavle tvoja zemlja mora da dobro podnosi sušu čim nema pukotina na slikama a mesec dana nije pala kiša a bile junačke vrućine.

Ovo je slikano 18.7.2022. Otprilike mesec dana nije bilo kiše tada(dakle slična situacija sa padavinama kao kod tebe), a posle se suša nastavila još 15 dana i pala je tek za Svetog Iliju.

Obrati pažnju na pukotine iako se radi o najboljoj zemlji u Gruži.
Послато са S42 помоћу Тапатока
41d1d7ac00807a61775c177443a94778.jpg
 
Poslednja izmena:
Ali zato pšenice pukle do 3 t max kvalitet nula , ja praktikujem ljustenje cim izadje kombajn oranje vise nego ljustenje i posle ako bude izaso korov udarim total pa oko januara preorem mart februar setvospremač i posle blagovesti sadnja i u treci list adengo

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
 
Kod nas je bilo kise krajem maja jedino,to je palo odjednom ili iz 2 puta oko 25 litara,sve ostalo,a bilo je po par litara,5-6 litara nekad,je beskorisno na 35-40c ,to pre ispari nego sto dodje do korena.Znaci maltene jedna kisa do osmog meseca korisna za usev.
A da i kod nas su pukle psenice dosta,jer nije bilo kise januar,februar,mart ,slabo.Tu gde je kukuruz na slikama izgoreo su psenice imali oko 3t /ha prinosa a taj kukuruz je imao od +-500 kg po hektaru do oko 2-2.5t,kako gde.
 
Inače čitam forum već 10 godina a aktivan sam 7-8. Primećujem jednu stvar, pored svih pogodnosti koje Vojvodina i Mačva imaju za ratarstvo mi južno od Save i Dunava smo u prednosti jedino što (ne svi) imamo jače rose i možda najvažnije nemamo toliko izražene letnje vrele vetrove pa se uvek nekako izbegne kataklizma kao što je u pojedinim delovima Vojvodine bila prošle godine da se kukuruz i soj tarupiraju.

Послато са S42 помоћу Тапатока
 
Secam se tamo neke 87-88, sestra je studirala geografiju, pa su im jos tada pričali na faxu da vojvodinu .. i srbiju za 50-tak godina očekuje stepska klima... sto u prevodu znači zelena travica do maja.. a u junu lepo sve izgori...
U to vreme je tad to izgledalo najmanje rečeno smešno i nemoguće...
ali izgleda da ljudi nisu bili daleko od istine :oops:
 
Pa da vrući južni vetar dodje kao fen za kosu i kod nas kad duva ko gusto sadi 25 do 30 sve izgori i zato je u praksi ovako redji sklop pokazao boljim resenjem

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
 
I dalje ne kapiram kako nema pukotina u zemlji na tvojim slikama a kažeš mesec dana bez kiše. Nego nebitno, nešto propuštam sigurno.

Послато са S42 помоћу Тапатока
 
Ova slika mi je iz 22 jun nemam iz jul da se vide pukotine dan posle slikanja je pala onako fina kišica i posle do kraj jula nista
82fd097ad1010f1fbbe5fda2eac69524.jpg


Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
 
Brate kako nemaš slike kad si danas kačio slike između 15. i 20. jula kažeš, vide se pukotinice kao posle kiše kad ugreje pa se stvori blago pokorica.

Послато са S42 помоћу Тапатока
 
Nemogu da nadjem slike gde se zemlja bas vidi

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
 
Takva je zemlja. S obzirom kako piše kolega, ova zemlja ima potencijal da u iole normalnoj godini da najmanje 10 tona zrna. U odličnoj godini i više.

E sad što zbog par stotina evra uštede po hektaru, čovek gubi još najmanje dva puta toliko, to je druga priča...
 
Boze zdravlje iduće sezone cu probati na polovini sa jesnim zaoravanjem 200kg npk i u prolece u setvopripremi 200kg ureje i na 28 cu ici pa cu uporediti

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
 
Inače čitam forum već 10 godina a aktivan sam 7-8. Primećujem jednu stvar, pored svih pogodnosti koje Vojvodina i Mačva imaju za ratarstvo mi južno od Save i Dunava smo u prednosti jedino što (ne svi) imamo jače rose i možda najvažnije nemamo toliko izražene letnje vrele vetrove pa se uvek nekako izbegne kataklizma kao što je u pojedinim delovima Vojvodine bila prošle godine da se kukuruz i soj tarupiraju.

Послато са S42 помоћу Тапатока
To kod vas u Gruži zbog jezera,dok okolina gori,kod vas u sred leta ujutru magla :)

Dok na primer one male parcele što strna žita daju u zakup,sad sa obe strane okružene asfaltom,bukvalno kukuruz kao u rerni.
 
Kod mene ako ne bacim veštacko djubrivo, pa da razmak bude bude 3metra, nema leba, ovaj gore kukuruz ima mocnu tamno zelenu boju i da je bio na 20cm istu boju bi imao, znaci da postoji neko hranivo u zemlji, mozda je vrhunska parcela, ko zna, ja ne pomišljam da probam bez vestaka jer znam da nema ni k od kukuruza, a tek popraviti stanje folijarno sa Urejom, to nema smisla, mozda u psenici gde moze 70-80kg po hektaru ali u kukuruzu tesko.Verovatno je njiva dobra, kod nas ne moze tako.
 
Nije bas sve ni do boje.Kod nas su sejali neke AS i zp hibride isto ovako zelelni bili posle truba od prinosa.
 
Pa jbg, visa sila ali svetlo zeleni kukuruz znaci da nesto fali, to sto su imali dobru boju ne znaci dobar prinos, vec potencijal, ako kisa ne padne onda je truba.
 
Gospodo citam forum i sve je lepo kako god sejace se nešto,što masa vas kaže ako bude opet suše nema razlike između sorti . To ce biti smesne razlike . Razliku sam primetio samo dok sam vrsio kombajnom u zrnu . DKC se vrsi najlakše ,Pionir ,KWS pa ostali .Tako i vlagu otpuštaju istim redosledom. Sejao sam ga na 24 cm i bilo je dobro tako da ga ne menjamo. Za ovu godinu kupljeno Pionir 9911 KWS Adnano,Advisio,Donjuan i Kašmir. Adnano i Advisio za probu par hektara.
 
Nazad
Vrh