Kukuruz 2022

Nemam pojma da li imaju neki svoj brend ili rade za neku semensku kucu??
Имају бренд, свој сопствени - ПКБ Агроекономик.
logo.png

Ја сам чуо да су они својевремено радили практично само за ПКБ, да се не узима семе са стране, али не знам колико је то истина.

А на врећи пшенице сам пре неки дан видео некакав лого у форми ДНК ланца и натпис да је то нечија генетика, али нисам запамтио о коме се ради јер ми није била познато име.
 
Људи, па немојте тако ви директно утичете на раст бдп-а за следећу годину. Ако буду мањи приноси од очекиваног(или што изјави министар) ето зла. Сељаци су криви нису бацили вештак . Замислите овај сценариоZ
Za nesto slicno, nije bilo djubrivo u pitanju nego navodno plitko oranje za psenicu, je moj djed prijavljen u komitet kod crvenih i saslusavan, pa ti gledaj.
 
Za sledeću godinu kukuruz izbačen iz plodoreda.Više ne hranim svinje tako da mogu i bez kukuruza.Biće posejana samo pšenica i soja,pšenice nešto sopstvenog semena i nešto kupovnoj i soja sopstvena samo će biti selektovana.
 
Sta sad na ove cijene djubriva ? Ja cu bez osnovnog i bez uree u pripremi . U sijacicu 100kg npk po ha i sto kasnije cekati sa prihranom ,valjda ce pasti cijena azota do tada , ako ne bice cupavo , morace u prihranu pa posto god bude .
Mi cemo zaorati 100 MAP-a i 200 16:16:16 po ha pa kud puklo. MAP-a ostalo od ranije, NPK cemo platiti kolko bude... Plan je jos 150 UREA-e pred setvospremac (ili pred zatvaranje brazde) i 300 AN-a u sejalicu... Mozda se UREA preskoci ako nastavi da divlja cena... Sve ovo je 75% onoga sto smo bacili prosle godine...
 
Mi cemo zaorati 100 MAP-a i 200 16:16:16 po ha pa kud puklo. MAP-a ostalo od ranije, NPK cemo platiti kolko bude... Plan je jos 150 UREA-e pred setvospremac (ili pred zatvaranje brazde) i 300 AN-a u sejalicu... Mozda se UREA preskoci ako nastavi da divlja cena... Sve ovo je 75% onoga sto smo bacili prosle godine...
Jos ga prehranite 7-8 puta preko lista
 
Ja danas zvao na par mesta da pitam za pionir i dkc seme po ovogodisnjim cenama. I nigde nema na lageru nista od p i dkc. Bice sisanja na prolece na suvo 😧😧
 
Jos ga prehranite 7-8 puta preko lista
Preko lista jednom, to je standard jer tad prskamo i korov...

Znam da zvuci mnogo, al kad je sve po planu mi bacamo 900kg po ha, losa je zemlja, racunam da je ovako po malo i popravljamo, ako to uopste funkcionise tako... :)

Vec su mi se smejali ovde zbog ove kolicine djubriva, navikao sam, tek po neko stane u odbranu. :D
 
Evo ja stajem u odbranu pa šta bude. Verovatno ću uzeti NPK 200 kg/ha pod brazdu kad budem preoravao uagaru ovih dana, a razbacao sam i za pšenicu pod tešku tanjiraču NPK 300kg/ha. Šta će biti na proleće sa cenom i količinom đubriva, samo nebo zna. Ako iduće godine cena naših poizvoda, a mislim da neće, se vrati na prvobitne cene, e onda smo ga skroz ugasili.
 
Preko lista jednom, to je standard jer tad prskamo i korov...

Znam da zvuci mnogo, al kad je sve po planu mi bacamo 900kg po ha, losa je zemlja, racunam da je ovako po malo i popravljamo, ako to uopste funkcionise tako... :)

Vec su mi se smejali ovde zbog ove kolicine djubriva, navikao sam, tek po neko stane u odbranu. :D
900kg po ha??? Jbm ti misa.... :oops: :oops: :oops:
 
Preko lista jednom, to je standard jer tad prskamo i korov...

Znam da zvuci mnogo, al kad je sve po planu mi bacamo 900kg po ha, losa je zemlja, racunam da je ovako po malo i popravljamo, ako to uopste funkcionise tako... :)

Vec su mi se smejali ovde zbog ove kolicine djubriva, navikao sam, tek po neko stane u odbranu. :D
Popravlja se samo humusom
 
Preko lista jednom, to je standard jer tad prskamo i korov...

Znam da zvuci mnogo, al kad je sve po planu mi bacamo 900kg po ha, losa je zemlja, racunam da je ovako po malo i popravljamo, ako to uopste funkcionise tako... :)

Vec su mi se smejali ovde zbog ove kolicine djubriva, navikao sam, tek po neko stane u odbranu. :D
Ti si neki tajfun.
 
Mislim da je clan @zombie_666 jos vecu kolicinu gnojiva bacao, steta sto je napustio forum da cujemo kako je on prosao u susnoj godini, mislim da je ipak imao iznad prosjecan prinos

Sent from my SM-A315G using Tapatalk
 
900 kg po ha je kolicina djubriva (rasporedjeno na MAP, NPK, UREA i AN) koja je kukuruzu potrebna za 10t roda. Pod uslovom da u zemlji nema apsolutno nista osim onoga sto se zaore kroz staru kukuruzovinu. I to je apsolutna istina, izracunajte po potrebama kukuruza. Sad, naravno, u zemlji uvek ima nekih materija, pa to treba srazmerno smanjiti.

Recimo, kad bacis toliko jedne godine, a ne rodi 10 tona odmah srazmerno smanjiti dogodine. Ja sam, kao sto rekoh, poceo pre par godina, na losoj zemlji, a tek pretprosle godine sam prvi put bacio tih 900 (i nisam jedini koji to radi u kraju, naravno ko ima mogućnosti), i dobio 10t. Prosle opet 900, ove kao sto rekoh verovatno nekih 600 jer prinos od prosle nece biti ni blizu 10 tona, a i cene su ihahaj...

Ja verujem da sa ispod 600 kg/ha ne vredi ni raditi kukuruz, kakva god da je cena djubriva. Al dobro, zelen sam ja za ovo jos, citam ovde i ucim, prilagodjavam se svake godine.
 
Par godina unazad u sijacicu 300-350kg 15:15:15 , spartanje nekih 250kg KAN. Prosle godine prosjek 10t/ha. Ove godine ista norma djubrenja prosjek 3.5t/ha. Sve to opet zavisi od vremenskih uslova. Bacanje velikih kolicina djubriva bez prethodno uradjenje analize zemljista po meni predstavlja uzaludno bacen novac.
 
Ja nevidim smisao setve kukurza dogodine, nigde ne pise da je cena zagarantovana, moze biti i 15 dinara.Ja bacam oko 500kg po hektaru i to mi daje prinis od11-12h u idealnim godinama, cak i sa 200-300 kg ureje u dobroj kisnoj godini prinos moze biti blizu 10t to sam vec vidjao, ali nebitno.Godina daje prinos, nase je da spremimo potencijal a ostalo ne zavisi od nas.Ja iskreno planiram da batalim sve, Losa je godina iza mene, kukurz je bio los, kise nema, ulaganja velika.Danas vidim dzak ureje 3000 25kg?tu je azot najjeftiniji znaci treba minimalno 60-70000 za djubrivo ako zelim nesto i jos mozda 60000 za ostale troskove, oranje,setva, seme, prskanje,osiguranje i berba i potegne prinos 4-5 t po 20-25 dinara uz sav stres koji dozivljavam tokom vegetacije, znaci ako ga uradim, bice zato sto volim inace sve ispod 40-50 hektara pa da tu ostane nekih 150-200 eu po hektaru inace mi sitni smo ga ugasili zvanicno.
 
Nazad
Vrh