Kukuruz 2020

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ajmo ovako jel ima losije prinose zbpg npr mehanizacije ili su ga zadnje 2 3 lose godine zbog klime dotukli?
Pa nema mi smisla da npr ne moze 50 eura po ha zaradit kad sve poplaca puta 1000 ha to je 50 000 dolara. Ok ima rizika u ovom biznisu Al evo neko moje misljenje. Bas me to zanima.
Ima dobre prinose, pravio je i video o godišnjoj proizvodnji i matematici iste. Puno im ode na kojekakva osiguranja, letos mu uragan srušio dva silosa, pola miliona dolara je imao štete, da nije bio osiguran , haos. Mislim da kad je izračunao, ne sećam se tačno da je bio u minusi 120000 $. Zanimljivo je da su skoro sve cene iste kao kod nas, razlika samo gorivo. Rekao sam da nije propao zbog groblja, sponzorstava i jutjuba. Mama mu radi u firmi a brat , tata i on su na farmi. Šta je 50000 $ za jednu porodicu u Americi, pa toliko kod nas zarade treba za normalno funkcionisanje poljoprivrednog gazdinstva...Kako mi opstajemo, sam Bog zna...
 
Ма нећемо ни ми дуго на жалост. Причао скоро са пријатељем који ради у задрузи са којом сарађујем каже иде се на то да нас мале пољопривреднике скроз униште. Каже за пар година више неће моћи да се узме семе и вештак на црту него само кеш варијанта па ко буде имао тај ће сејати,а остали како им Бог буде дао.
 
Pa sejaće ljudi svoje žito i svoju soju.Neće to ići tako brzo ali je činjenica da je politika u poljoprivredi katastrofa.Neće oni uspeti naterati ljude da prodaju zemlju a naročito neće nas kojima poljoprivreda nije osnovna delatnost.
 
Zloba i alavost su najgore loše osobine. To sa keš varijantom se uvek može premostiti. Mene pre nekoliko godina brinula opcija otkupa bez ugovora, čim se otvorila dva nova otkupna mesta, nena više niko ne traži ni obnovu gazdinstva, kada sa njima radiš stalno.
Tako i sa kešom, pitanje je šta je jeftinije, agrorok ili banke. Jedino za one koji uzimaju mnogo repromaterijala pa treba i mnogo para.
 
To o propadanju slusam od kad sam na forumu i krenuo na fakultet cca 10 i jace godina, te oterace masine svima, te seme deklarisano, kontrola na tehnickom...nista se tu drasticno nije promenilo.
Osim sto je prodaja kukuruza sve slabija srednjoj radnickoj klasi i da sve manje ljudi bere. Malo se svi pogospodili.
 
Neki dan pricam sa drugom zivi u gradu, mlad decko i kupi sebi 3 praseta i napravi 3 bravca kaze 3 od preko 150kg su ga kostali oko 500e, placa hranu kao na rate a imati svoj kulen,kobasicu,slaninu to ne moze da se kupi. Redji od mladih da je normalan i da hoce da radi.
 
Drale kaži tom prijatelju da nelupeta, moš misliti radi u zadrugi i kao ima on neke informacije. Među ljudima zlobaje preovladala Korona je beba za nju.
Није ту злоба већ фрка док год има нас малих они ће зарађивати,а од великих мало ко од њих може да узме паре. Знам задругу код нас што је била имао је нас малих око 30-40 коопераната док се газда није попишманио па довукао пар великих који су му јебали мајку мајчину прву су нас мале одјебали,а онда су га ојадили ти велики да је човек доживео инфракт. И ено задруга затворена он умро,а сад деца муку муче те стечај па ликвидација,а банке селе на грбачу заплениле све што су могли.
 
Pa sejaće ljudi svoje žito i svoju soju.Neće to ići tako brzo ali je činjenica da je politika u poljoprivredi katastrofa.Neće oni uspeti naterati ljude da prodaju zemlju a naročito neće nas kojima poljoprivreda nije osnovna delatnost.
Nema u Americi sijanja vlastitog sjemena. Velike sjemenske kompanije imaju toliki uticaj na politiku. Da imaju zakon koji zabranjuje sijanje "tavanuše". Gledao sam jedan čitav dokumentarac o tomproblemu. Sad pojedine orginizacije nastoje se izboriti da svatko ima pravo da sije i oostavlja vlastito sjeme.
 
Food inc. Документарни филм. Семенске куће им шаљу адвокате да прете и преко суда одузмају селекторе.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Nema u Americi sijanja vlastitog sjemena. Velike sjemenske kompanije imaju toliki uticaj na politiku. Da imaju zakon koji zabranjuje sijanje "tavanuše". Gledao sam jedan čitav dokumentarac o tomproblemu. Sad pojedine orginizacije nastoje se izboriti da svatko ima pravo da sije i oostavlja vlastito sjeme.
To je bilo za gmo seme,pa ako se slučajno tvoje konvencionalno opraši sa gmo sojom ne možeš koristiti to seme za dalju setvu jer im kradeš patent.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh