Kukuruz 2019

Pa rekao si 14 t jusa po hektaru.Prošle godine sam uslužno radio jednom ludaku vršidbu,nije merio vlagu,na početku sezone.Kad smo mu uradili jedan hektar bilo oko 20 tona,on oduševljen.Oteram ja na silose,ovi izmere vlagu,kad na prijemnici 10,9 tona naplativo,skoro pola pola.Bila 30 % vlaga.
 
Ma znam ja matematički koliko se jusa dobije,mene zanima ko to tebi upiše od 60 tona vlažnog kukuruza 50 jusa,tj na lager,možda bih mogao 1000 tona za sledeću godinu da ugovorim da mi oni lageruju i suše,to je sjajno,kod mene bi sušenje koštalo oko 200000 dinara.
 
Susenje je kod njih dosta jeftinije. Godinama je tako. Mi nemamo u selu ni blizu te uslove. Zato sejemo fao 300-400 da izbegnemo susaru. Da mogu da susim 1km/1t sejao bi fao 600-700. Tipa Pionir 1535 ili Maisdur fao 700.
 
Ovi po selu sa malim susarama uzimaju oko 0.65e po toni po procentu vlage ali to je promasaj ko god ima silos na bar 10 do 20km od njive prodaje susaru ako je i ima
 
14 t po ha sa 29% vlage kod nas bilo bi cist promasaj i samo lomljenje kombajna i prikolica. Totalno neznacajan prinos za gazdu dok otkupljivac trlja ruke.
Ove godine skidali smo kukurz ispod 14% vlage, dakle jus sa prinosima od 13 t do 14,2 t/ha.
 
Skidali smo tako jer nam je vreme dozvolilo a da je ostalo onako kilavo da svakog trećeg dana padne 2 litre kiše bilo bi veselo veče.
 
Nazad
Vrh