Kukuruz 2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jucerasnje nevreme sa nekih 110 litara kise........

2qir3nb.jpg
E sada dali bi polegao ovako da je bio dobro zagrnut kukuruz?
 
Mozda bi bolje prosli da smo ga zagrnuli u spartanju
Ima u jednoj temi da nikako ne treba zagrtati kukuruz jer slabi cvrstocu biljke i lakse poleze,lakse isparava voda itd.Ja sam pola jedne njive zagrnuo a drugu polovinu samo ospartao (po 6 kj) ostale njive sam zagrnuo..Gde sam zagrnuo nema poleganja a gde nisam zagrnuo oko 10% je poleglo.Tako da cu u buduce kao i do sad zagrtati a strucnjaci neka pricaju sta hoce.Uvek smo zagrtali kukuruz i nikad nije bilo nikakvih problema,ne znam sta mi bi da poslusam da ne treba zagrtati,na srecu samo 6 kj nisam zagrnuo za probu.
 
Poslednja izmena:
Evo mog iskustva..
Brat i ja redovno svake godine zagrnemo citavu povrsinu pod kukuruzom. Unisti se preostali korov i sa tom operacijom mu dodamo jos djubriva koje postaje dostupno kad je i najvise potrebno u metlicenju i nalivanju kasnije. Biljke razviju dodatmo adventivmo korenje, izuzetno gustu i razgranatu strukturu pomocnog koremovog sistema. To omogucava da kukuruz usvoji unesemo hranivo u tom povrsinskom sloju, i dodatmo ga ucvrsti i veze za zemljiste.Za to je potrebno neko vreme kojeg ove godine nije bilo dovoljno, odnosno oluja je dosla prebrzo nakon zagrtanja, bar u nasem slucaju.
I pored toga sto su parcele zaista bile u odlicnoj kondiciji, pa jos i zagrnute, kukuruz je polegao kao kod kolege "Danger", u potesu gde je udar oluje i nalet vetra bio najzesci.
Razloga pored goreg navedenog ima vise, i oni su po meni sledeci. Orijentacija redova u odnosu na pravac naleta nevremena. Predusev, jer utice na zbijenost zemljista. Kvalitet obrade, jer od nje takodje zavisi tvrdoca obradivog sloja u kojem su biljke uziljene. Pozeljmo je pogotovo u susnim godinama da je zemljiste sto manje ugazeno i zbijeno, jer to cuva vlagu i daje prinos. Ali eto, kada naidje ovakvo zlo onda prednost postaje mana. Sad su bolje prosle parcele gde je agrotehnika losija i zemljiste utabano.
Medjutim, kod ovakve nezapamcene oluje gde za sat i po padne vise od sto litara kise, i gde je nalet vetra takav da rusi drvece, ne pomaze nista. Tolika kolicina vode u kratkom periodu naprosto napravi mulj u podrucju korena sto olabavi vezu biljke sa zemljom, a vetar dokrajci posao. Kod nas se vise ne vide "bregovi" od zagrtanja, vec je citava povrsina idealno poravnata kao pesak posle kise. Kad stanes upadnes do listova.
Da rezimiram, zagrtanje kukuruza pogotovo uz dodatak prehrane vestackim djubrivom je izuzetno dobra agrotehnicka mera, stiti kukuruz od poleganja u kadnijim fazama i od slabijih nevremena, ali kad se desi ovakva nepogoda i budes u centru udara, ne vredi i ne pomaze nista!
 
KWS Konsens
pceo polako da izbacuje metlicu, nije polegao jer je strasno jak.Ostao je malo nizi zbog ceste kise i vode ali nema veze bice na kraju ok.Izdrzao je strahovo nevreme pre par dana.
IMG201606290839531.jpg
IMG201606290840141.jpg
 
Ima u jednoj temi da nikako ne treba zagrtati kukuruz jer slabi cvrstocu biljke i lakse poleze,lakse isparava voda itd.Ja sam pola jedne njive zagrnuo a drugu polovinu samo ospartao (po 6 kj) ostale njive sam zagrnuo..Gde sam zagrnuo nema poleganja a gde nisam zagrnuo oko 10% je poleglo.Tako da cu u buduce kao i do sad zagrtati a strucnjaci neka pricaju sta hoce.Uvek smo zagrtali kukuruz i nikad nije bilo nikakvih problema,ne znam sta mi bi da poslusam da ne treba zagrtati,na srecu samo 6 kj nisam zagrnuo za probu.


ja ga špartam 2 puta, i mislim da ću probati u drugom špartanju i zagrnuti, samo zamjeniti zadnje motičice za zagrtače
 
Ima u jednoj temi da nikako ne treba zagrtati kukuruz jer slabi cvrstocu biljke i lakse poleze,lakse isparava voda itd.Ja sam pola jedne njive zagrnuo a drugu polovinu samo ospartao (po 6 kj) ostale njive sam zagrnuo..Gde sam zagrnuo nema poleganja a gde nisam zagrnuo oko 10% je poleglo.Tako da cu u buduce kao i do sad zagrtati a strucnjaci neka pricaju sta hoce.Uvek smo zagrtali kukuruz i nikad nije bilo nikakvih problema,ne znam sta mi bi da poslusam da ne treba zagrtati,na srecu samo 6 kj nisam zagrnuo za probu.

Isao maloprije da gledam svuda okolo kukuruzi i suncokreti, u sredini jedan zagrnut i daleko najvise nastradao skoro 100% ga nakrivilo 45 stepeni a okolo nezagrnuti sporadicnoo max 20% nakrivljeni tako , tako da ova teorija sa zagrtanjem ne pije vodu u ovom slucaju.
 
Zato što mu je koren dubok razgranat i dobro ukorenjen, u potrazi za hranom ako je ima i nema oskudacije pušta se duboko,nije isto gladan i sit stajati na vetrometini:osmeh:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh