Kukuruz 2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kažu da je viša vlaga neželjeni efekat , mada ja lično to nisam primijetio .

Shale , kod nas se ovde prihrana podrazumijeva , uglavnom se radi kultivatorom sa kutijama , i Kanom ili Anom , tako da generalno možda je kod vas neobično dodavanje azota kasnije u vegetaciji , kod nas je to sasvim normarlno i više puta dokazano kao isplativo. Pogotovo u kišnim godinama spuštanje azota u niže slojeve je izraženo i pri kraju vegetacije pokaže se sušenje listova i stabljike odozdo i na vagi se to odma vidi da je nestalo goriva . Opet svaka lokacija ima druga pravila.

Ma imam ja drugara koji je to radio zadnjih 5-6 godina, i generalno nismo primetili nikakve razlike u prinosu osim na klasično predsetveno, osim povećanog obima posla. Kao što je Peet rekao, možda je malo neobično što si radio sa Ureom, al eto nekih novih iskustava.

Naravno slažm se sa tim da svako svoje zemljište poznaje najbolje, tako mislim da ja za moj tip uvek bolje zaorati, i ne mnogo predsetveno, kako sam to počeo da radim zadnje 3-4 godine prinosi su se drastično povećali.

Pisao sam kolike sam prinose imao ove godine sa Dkc hibridima u temi o Dkc hibridima, jer sam ove godine prvi put 99 % posejao DKC hibride i svi su skinutu u zrnu, jedino sam 2 kj imao neki Ns to smo brali beračom, tako da ja njih sejem i svih narednih godina...
 
Ja već dve godine idem samo ureom. Prvi put kroz sejalicu i drugi put pri špartanju. Trenutni odnos cene N je naisplativiji kod uree u odnosu na AN i KAN. Kad bude drugačije onda ću ići sa ova dva đubriva.
 
Ukupan prosjek na 40ak ha kukuruza oko 11t/ha suvog i nisam zadovoljan . Najveći negativni faktor diabrotika . Razlog što nisam zadovoljan sa ovakvim prinosom zato što se ove idealne godine u mom kraju ostvarivao dosta veći prinos ko je iole uradio kako treba i poštovao plodored . Evo primjer :

image-0-02-05-286344cbc79997c40bb789e3edc0b2de5568df10da13730ce68b8e25647f6e1d-V_zps2bersvqz.jpg
 
Možda malo previše .
Uglavnom samo da se vidi da nismo mi Bosanci baš kao iz vaših viceva , bilo bi to tako i sa 30% manje djubriva , to je bilo iz straha. Tek prinose soje iz Srpca da vidite bez zrna bilo bi zanimljivo al nema ogleda.
 
Da to je površina mjerenog uzorka , malo premala , ali ipak na moju riječ u njivama u blizini rijeke Save ove godine su vrhunski rezultati i kukuruza i soje tako da to može biti reprezantivno.

P-S : vrijedan smo mi narod ovde , evo ja npr upravo dobio dojavu da nema gužve na silosu gdje predajem kukuruz , pa sad zatvaram komp i odo da odvezem prikolicu traktorom , da nebi sutra čekao sat dva u redu . Aj zdravo .
 
Vredan si ti Momo čovek,svaka čast!

- - - - - - - - - -

Ti mali uzorci znaju puno da "lažu".Ipak je ogled na1ha ili na 3-4 pravi pokazatelj prinosa,
 
Koja je vlaga bila?

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
ma curi kuruz i kod nas, ali se kilaza sa 14 vlage nama ne racuna tako, nego ti dodje puno manje suvog kad te izribaju na vagi, i to samo zato sto imamo najvecu stopu na gas koja je 3 puta veca nego u hrvatskoj, a 6 puta nego u bosni... gospoda iz mmf-a su rakli da se to moze komotno spustiti, ali mi jok, mi njih slusamo samo kad se treba narodu uzeti, a kad se treba vracati onda oni nemaju pojma..::jako_besan::
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh