Kukuruz 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Azijske bubamare nisu jedine bube koje smo "uvezli"
Blic - Pre 33 minuta
Azijske bubamare koje su iz zapadne Evrope greškom dospele u Srbiju, nisu jedine bube koje se prilikom transporta robe "uvezu" u našu zemlju. Stručnjaci objašnjavaju da pojačana trgovina dovodi do toga da se skoro svake godine preko granice prevezu i nove bube, ali na sreću, retko prouzrokuju veće probleme.

Još 1992. godine u Srbiju je nenamenski dospela kukuruzna zlatica, ali se njeno prisustvo na biljakama osetilo tek deset godina kasnije, kada se razmnožila u velikom broju.

"Nismo imali većih problema. Veću je štetu napravila kukuruzna sovica, koja ima duži životni vek i napada mnoge biljke, za razliku od zlatice koja napada samo kukuruz", kaže Olivera Petrović-Obradović, vanredni profesor na Poljoprivrednom fakultetu na Katedri za entomologiju i poljoprivrednu zoologiju.


Bube koje se namenski uvoze

Predatori (grinje, biljne vaši, stenice)

Paraziti

Bube "uljezi"

Kukuruzna zlatica tvrdokrilac (živi jednu godinu, veličine pola centimetra, napada koren kukuruza)

Kukuruzna sovica leptir (živi 3-4 godine, napada paradajiz, boraniju i cvetove mnogih biljaka)

Ovi uljezi šire se tako što se lako zalepe za kamione , a često ih ljudi, ne znajući, prenesu preko biljaka koje donose iz inostranstva. Olivera objašnjava da se neretko govori i o teorijama biološkog rata, prema kojima se štetne bube namerno šire Evropom, ali da te teorije nikada nisu dokazane.

"Te teorije odbacujem kao neosnovane. Bube su jednostavno lako prenosive. Čak svake godine iz Severne Afrike u Srbiju stigne veliki broj njih. Polože jaja na leto i naprave štetu, ali nikada u većim razmerama. Njihov dolazak se ne može sprečiti", dodaje Petrović-Obradović.

Osim buba koje se nenamerno prenesu u Srbiju, postoje i vrste koje se namenski uvoze kako bi pojele biljne vaši. "Najčešće se uvoze iz Izraela i Holandije u kutijcama od 10 ili više komada. To su specijalni insekti koji se proizvode u svetskim laboratorijama i ovde su posebno čuvani", kaže Petrović-Obradović.
 
Rabadzija je napisao(la):
prijatno me iznenadio Pionir...( a kudim ga u poslednje vreme samo tako :sta: :sta:)

F-02 sejan na 21 cm
parcela 1.93 Ha......prinos 23760kg.....20.2% vlaga.....68.2 HL............12310/Ha :D

H-31 sejan na 21 cm
parcela 1.725 Ha......prinos 16840kg.....18.2% vlaga..........9762/Ha nije lose s obzirom da ga je crv maltretirao i da ga je u doljama gusila voda

F-02 sam i prosle godine sadio bio sam zadovoljan a ove godine prezadovoljan
H-31 ne mogu reci da nisam zadovoljan
P-12 i Y-54 kod mene katastrofa s obzirom na ovu godinu
F-02 cu sejati i dalje a za ostale cu dobro razmisliti
::svaka cast:: ::svaka cast:: :ppozdrav: F02 je super, probacu sl. godine A24 i Dekalb neki raniji.

Da li je neko imao A24 ove godine i kakvi su prinosi ? Cini mi se da je CICIMORIC imao ,ako si ga ovrsio javljaj rezultate :ppozdrav:
 
Da imao sam A24 ali neznam prinos posto ne merim svaku parcelu posebno. Nisam jos zavrsio skroz sa kukuruzom ali je prosek negde oko 5.500 kg/KJ suvog zrna i totalno sam razocaran. Neke velike razlike u prinosu izmedju FAO grupa nije bilo, mozda +- 500 kg. Kasniji hibridi su rodili malo vise ali su imali vecu vlagu a raniji dali manji prinos sa manjom vlagom pa je na kraju sve to ispalo isto. Agrotehnika je bila maksimalna i sve sam uradio sto se mene tice. E sad mogu da sumnjam u vremenske prilike ili.... neznam ni sam

Prinos mi je manji za nekih 30% nego prosle godine
 
Kao prvo pozdrav svim Paorima sa foruma!
Zeleo bih da pitam postovane kolege , ko ima iskustva sa ovim stvarima , koliko recimo na vagon u cardaku ,spadne do recimo Juna meseca?
Jer sam prvi put ove godine vrsio sa njive 6 vagona i dao na lageru vlaga bila 20 , sto su mi racunali da mi ostaje 8300 po vagonu plus svaki mesec po 1 posto do Juna i ulaz 1 posto ,izlaza nema ako prodas njima , sto znaci jos 800 kila minus i ostaje mi 7500 kg na vagonu sto znaci njima dajem 1,5 vagon od 6 !
 
Ima li negde na netu tablica koju Viktorija grupa koristi za obračun kukuruza u zavisnosti od vlage (npr. sa 20% vlage od vagona ostaje 8500 kg, pa sad dalje od 21% vlage ostaje za obračun toliko i toliko kg itd, nadam se da shvatate na koju tabelu mislim)?
 
Kod nas oba dve zadruge koje primaju lager imaju iste , tablice znaci to na 20 vlage 8300 !
Na tu vlagu sa svim njihovim dazbinama do 31 Maja na 10 vagona ode 2,5 njima ! :zli:
 
Ljudi nemojte sejati Fao 600 i 700 i to hocete adaptirati, onda vam bude vlaga preko 20 i ode njima da srce zaboli.
Ja sam imao ove god B-08, Colombu i F-73 sve iz grupe 400 al zato je bila vlaga na B-08-15,8 na Colombi-15,6 a na F-73 14,7
 
11uapgh.jpg
 
dukej je napisao(la):
Ima li negde na netu tablica koju Viktorija grupa koristi za obračun kukuruza u zavisnosti od vlage (npr. sa 20% vlage od vagona ostaje 8500 kg, pa sad dalje od 21% vlage ostaje za obračun toliko i toliko kg itd, nadam se da shvatate na koju tabelu mislim)?
fot0203.jpg
 
Ista tablica je i u nase dve zadruge!
Mislim da je ova godina jako losa bila za lager u odnosu na proslu ,bar za ovu vlagu 19,20 , ispod toga mozda i nekako al da ti uzmu 2,5 vagona na 10 mislim da je mnogo !
Ne verujem da na 10 vagona u cardak i sa tim sto spadne do leta i sa svim troskovima istovar krunjenje , radnici moze da se izgubi toliko !
A i ti vlagomeri kolko je to tek tacno , licno sam sa iste njive i isti kukuruz odneo u obe zadruge po jednu kamionsku prikolicu razlika u vlagi dva procenta!
 
Ne bi se bas slozio da je ove godine losije za lager.Porsle godine su na suv kukuruz (14% vlage) skidali 5%.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh