kukuruz 2010 - konacan utisak

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

cika_jova

Član
Učlanjen(a)
9 Maj 2010
Poruka
3.642
Lokacija
mladenovac
Voleo bih da u ovoj temi izdvojimo utiske o ovogodisnjem rodu kukuruza, prvenstveno sto su ljudi sejali vise razlicitih hibrida razlicitih semenskih kuca, takodje i tamo gde su bila ogledna polja licni utisak ljudi koji su sejali koje bi hibride oni izdvojili, sta ce iduce godine sejati, sta se pokazalo dobro, a sta definitivno ne - koji je bio razocaranje tj samo dobra reklama

dok nam je jos taze u glavi :ppozdrav:

po meni ce definitivno iduce godine ici NS 5010 i NS 7020, ali je ipak od silaznih ZP 735 neprevazidjen
 
Mislim da je ova tema nepotrebna jer postoji Kukuruz 2010, ogledi kukuruza i svaka semenska kuća ima svoju temu.
 
ok, ako tako mislis obrisi je ili cu ja, mislio sam da se sve na jednom mestu sabere da bude sazeto :ppozdrav:
 
Ima posebnih urednika za ovaj deo foruma, ili neko od globalnih pa neka odluče. :cao:
 
A meni se bas svidela tema o konacnom utisku ko je izvukao tanji,a ko debolji kraj.
Sad zurim na fax,aj nek mi neko javi na p.p. da li je tema prezivela. :cao:
 
Slazem se za temu,ovako kratko na jednom mestu mozemo napisati svoje ovogodisnje utiske

Kunem sam se u Pioneer jer me je pre neku godinu u susi spasao ali ove godine sam definitivno razocaran
sadio sam F-02,
relativno dobar,inace sadio ga i prosle godine mislim da je jak hidrid cim ga malo dokaci susha
P-12 koji sam dobio kao gratis seme........katastrofa
H-31 dosta dobar da kazem zadovoljavajuci
Y-54 neverovatno koliko je bio los to je strasno
sve je sadjeno na 20-21 cm i u ranijim rokovima do 15.04. bilo sve gotovo

KWS ove godine prvi put ga sejem

Kermess ...sadjen isto na 21 cm...bio sam malo razocaran kako je nikao,sklop mu na kraju bio cca 55-58000 biljaka ali kukuruz izgleda fantazija,to su debeli klipovi 18-20 redi semena seme duboko tesko..prosto covekj da ne poveruje sto bi narod rekao ..." ko drva"...
Grekale...imao sam i njega malo na jednoj niivi ga je davila voda i njie nesto ali sam nastavio setvu sa njim na drugoj njivi i tamo je fantastican

MOJ REZIME....kunem se u Pioneer pa ove godine pitam sebe 'raneci onaj elevator da li sam normalan...pa najveci prevarant u nasoj zemlji je cika Misko pa gde da mi padne na pamet da se kunem u nesto sto dolazi iz ili preko njegove kuce ........shvatio sam da sam veliko MAZGOV i sledece godine cu se prebaciti vise na KWS i nesto drugo...cekam i Vase savete
 
kod nas ako se neki hibrid lako bere to je pioneer,od a24 do kasnijih...kakvi ns,kakvi kws...pioneer k'o olinjala macka izgleda,al se lako bere....a ovi sto se vinu u nebo ceo dan beres 1kj....
 
Svidja mi se tema samo da se ne pretvori u pricaonicu.
Moja ovogodisnja iskustva:
KWS-ovi hibridi imaju odlican prinos ali se tesko beru. MIKADO je odlican za silazu.
NS nekako dosta varira od parcele do parcele, cini mi se da nesto i ne voli gustu setvu.
AS mi nekako uliva najvise poverenja u svakom pogledu.
Od PINIRA sam sejao samo B-23, bio je odlican.
Ovo su samo opsti utisci, o prinosima ne bih jer nemam vlagomer, nemam te prikolice na osnovu kojih ostali clanovi u nacelu imaju predstavu o kolicini ubranog kukuruza.
Toliko od mene, teska godina ali sam sa prinosom zadovoljan. :ppozdrav:
 
Posto privodim berbu u klipu kraju, utiscisu sledeci:
ZP 684 - fantastican kukuruz
ZP 666 - NIKAD VISE, uzasan kukuruz, jako osetljiv na vetar, malo redova zrna na klipu, sav staklast, deluje ko kokanac, i na najboljem zemljistu nije bio bog zna sta
ZP 505 - nije los, ali samo u gustom sklopu
ZP 735 - sejan za silazu, NIKAD VISE, osetljiv na kukuruznog plamenca, puca i pri najmanjem dodiru
KWS 3381 - odlican kukuruz, dobar i za postrnu setvu
KWS Mikado - Neprevazidjepo pitanju kvaliteta silaze
NS 5043 - prinos odlican, jako robusno i visoko stablo, otporan na vetar
AGS 500 - nista posebno, zalim stosam ga sejao, kao i 666
AS 62 - jako prilagodljiv razlicitim tipovima zemljista, prinos veoma dobar
AS 72 - najbolji od svih, prinos vrhunski, stablo nisko i jako, u berbi je bilo vise od 50% zelenih listova, lako se bere...

Dogodine za berbu samo AS 72 i ZP 684.
Za skidanje u zrnu ove godine smo sejali KWS 3381 i Syngenta Paco, rezultate cemo videti za koji dan.
 
Moje skromno iskustvo iz ove godine:

ZP 684 - ja do sada nisam video bolji domaci hibrid. Sejan je na 20, 24 i 27cm ali se ne primecuje razlika u krupnoci klipa. Problem je jedino sto je dosta polegao gde je sejan na 20cm.
NS 640 - prosecan. To je kod nas najzastupljeniji hibrid ali polako gubi trku sa ostalima.
Mikado - bio je posejan na teskom i nepropusnom zemljistu i bio je katastrofalno los. U istim uslovima prosle godine pioneer F73 je imao isto losu stabljiku ali je klip bio odlican.
Pioneer D11 - ne mogu da ga ocenim jer je na parceli bilo dosta problema sa vodom. Mogu samo reci da mu je klip vizuelno nikakav(redovi nepravilni, zrno nekako cudno zaobljeno i uzano). Za pohvalu je jedino to sto se lako ljusti. U prikolici je izgledalo kao da je rucno obran.
 
KishRobert je napisao(la):
kod nas ako se neki hibrid lako bere to je pioneer,od a24 do kasnijih...kakvi ns,kakvi kws...pioneer k'o olinjala macka izgleda,al se lako bere....a ovi sto se vinu u nebo ceo dan beres 1kj....
KWS.......u pravu si , imam parcelu od 6 jutara Kermesa evo jutros ga zavrsava...tri dana ga beremo,kida lance,lome se stiftovi...ma pravi uzas po pitanju branja ali zato se ne kruni u berbi a od pionira sa 32 jutra imam 200 dzakova skupljeno ispod elevatora..racunam cca 7000 kg prava katastrofa
 
kws kermes odlican prinos katastrofa za branje polomio mi sav berac! BC678EXSTRA kukuruz lako se bere prinos mnogo dobar za nijansu slabiji od kermesa ali tuluzina kao slama medjutim nijedan nije pao polegao! pionir b23 ceka da jos malo padne vlaga juce pre kise merena 20% dok 3kj kermesa koja su ostala za vrsenje a sejana isti dan kad i pionir oko 10.04 ima 26%! sve u svemu godina :D ::svaka cast::
 
dekalab dkc 5699 ekstra prinos cak sta vise rekordan setva 3 aprila . sklop u zetvi 62000 hb po ha
zetva 24 septembra sa 19,5 vlage prinos na parceli od 5,35 ha 74500 kg sirovog zrna
 
Tema je OK.Treba da prezivi. :D
Za sad mogu da prenesem iskustva iz sela,posto sam malo skinuo kukuruza,a i to sto smo skinuli dobro je.NS 640.AS 72.Cujem da je FLORENCIA dala 6t/kj,ovi sto beru KERMES,kipuju na oba kraja njiva.6 brazdi na 400m puna kikindska prikolica od 3t.Ja tek treba da vrsem Florenciu i da berem jos 3 jutra NS 6030.
 
Lokalitet Sremska Mitrovica
AS 54 13560 kg/ha jus-a vlaga u berbi 19.4 18.10
AS 72 14220 isto kao gore samo vlaga 23.5
Predato na Provaminu
 
Neznam sta cete sa tolikim kukuruzom?Treba to sve smestiti u silose :cao:
 
Na prvom mestu D11 , sledi D12 pa AS 72 , Grecale , NS 640 , B23 , N43 , Kermes , F02 , ZP 677 , najlošiji K67 ........
 
Po skidanju svog kukruza definitivno je sledeća situacija:
1.DKC5783
2.F02
3.F38
4.P12(nikad više u moje njive)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh