Kruška

pozdrav ,
potreban mi je savet u vezi prskanja i rezanja mladog zasada kruske, nesto je zasadjeno krajem prosle godine, a nesto u februaru ove godine...
savetodavac iz instituta mi je preporuci prskanje plavim galenikinim uljem , po zavrsetku rezanja i povijanja grana, ali oni trenutno nisu u mogucnosti da izadju na terena narednih mesec dva dana, zbog sredjivanja trenutnih subvencija poljoprivredi....

da li da ja isprskam sada plavim uljem , bez obzira na rezanje ili da sacekam njih mesec dana , da dodju da uradimo rezanje pa onda prskanje... bojim se da se ne otegne to cekanje njih , pa da bude kasno sa ulje...
i jos jedno pitanje , da li da plavom ulju dodam nesto protiv kruskine buve ?

ja sam za dodavanje nekog preparata za buvu , tipa cipkord20ec i da ja to isprskam sada, a kad se oni udostoje , izadju na teren skratimo vocke i posle zastitim preseke necim ili opet uljem ako ne bude kasno ...

hvala
 
ja sam za dodavanje nekog preparata za buvu , tipa cipkord20ec i da ja to isprskam sada,
Баш тако саветују (0800 232322 бесплатна инфо линија). Ако имаш више онда уместо плавог уља (кажу то су смићкали за викендаше и пензионере) Галмин и Купрозин (јефтинији је и иде га мање од Бакарног оксихлорида). Уосталом скини каталоге са www.fitofarmacija.rs
 
Danas sam proveravao u kruskama, ali kruskinu buvu jos uvek nisam video nigde niti jakasca polozena...
Ima je sigurno, ali da li jos uvek nije pocela da izlazi ili ja to nisam umeo da vidim , ne znam.
Odlozicu prskanje za par dana kad je proverim ponovo.
 
Ja sam primetio na trešnjama i na kajsijama ponegde samo kao neki beli vosak, a nije vosak sigurno, jesu to jajašca nekog bića? Izvinjavam se, nije reč o kruški, ali vidim spominjete jajašca :)
 
Значи сад би требало набављати и мобилне микроскопе? Море, трујем све по протоколу имало-немало опасности.:udri:
 
Mobilno mikroskop je i vise nego pozeljan, ali ja ih u Srbiji nisam nasao u prodaji.
U Hrvatskoj bas ima mali vocarski mikroskop i nije ni mnogo skup cini mi se.
 
Mobilno mikroskop je i vise nego pozeljan,
Има по огласима неки УСБ па ћу да га прикачим на нетбук. Још кад би било неких слика болештина и паразита да могу да упоредим с' оним што видим.
Данас сам гледао лупом ал' нисам видео ништа сумњиво. Мада је прискано два пута у размаку од 5 дана у фази мировања па ако се појаве нек иде у першун.
 
Danas na kruskama ( Santa Maria) primetio kapljice medne rose na cvetnim pupoljcima, ne mnogo, ali na svako 2-3 drvo ima po neki pupoljak takav.
Kad otvorim pupoljak ne vidim nista neobicno (jajasca) a ni jednu licinku kruskine buve nisam video.
Sad ne znam sta mi je ciniti, da li da prskam necim ili da pratim situaciju pa ako primetim jajasca tad da idem nekim insekticidim + mineralno ulje?!
 
Moj komsija zasadio oko 2,5ha kruske, stavio oko njih nekakve plastike plave boje, vide se sa 2 km, zanimljivo izgleda, zelim mu uspeh u novom poduhvatu.
 
Markodim
Dobro prati situaciju, i obavezno idi sa nekim sredstvom protiv kruškine buve. Ako ima medne rose, sigurno imaš prisustvo ove štetočine, samo je pitanje u kom obimu. Pazi, ona je jako zajebana, aktivna je i zimi, imaga tada skoro stalno lete, i kad im je prilika polažu jaja. U ovoj temi, bećarina i ja smo piskarali na temu kruškine buve, imaš tamo dosta toga, o biologiji, štetnosti i suzbijanju!
 
Јуче третирано "Харпуном" 0,1%. За викенд се припрема третман "Тонусом" (нешто ми је сумњиво 0,04%).
Који су природни непријатељи крушкине буве и какве везе има уништавање корова са развојем буве?
 
И мене занима који су природни непријатељи крушкине буве. Нећу да убијам бубамаре и остала корисна бића. Претплошле године сам прскао и опет су младице потамниле и врх се увијао.
 
Ma tu je problem sa kruskinim smotavcem jer preparati koji deluju na njega uglavnom deluju i na prirodne neprijatelje buve..
Nego to sa crnim mladarima sa povijenim vrhom....da ti to nije ervinija?
 
Није ервинија, досад би се посушле јер су најјачи знакови били претпрошле године. Пошто су за кућну потрошњу нек се црвају плодови не смета ми.
 
Jesi pregledavote savijene vrhove na uzdužne spiralne ubode? Osa srčikarica je štetnik koji pravi štete naoko slične erviniji. Malo se raspitaj o njoj i njenim štetama.
 
Folijarna je odrađena u par navrata, prije i na početku cvatnje. Kristalon specijal, Bortrac i biostimulator.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh