Kruška

kolega @zemljostrugar ... Moja preporuka (naravno ako imaš) je da dodaš još malo dunje i zrelih zrna kleke. Provereno dobra kombinacija.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Što se samog recepta tiče, on varira od kraja do kraja zemlje. Kod mene se recimo ta "voćna turšija" zove VODNJIKA i uglavnom unutra ide: divlja kruška, divlja jabuka, dunja, šipurak, dren, kleka.
- Kolege probajte, ne košta ništa, lako se priprema, a zdrava je i pojačava imunitet u hladnim zimskim danima, pogotovo ako se kao zaslađivač koristi med.
... :ppozdrav: ...
 
Ja sam Karolj iz Jermenovca.
Imam nesto vilijamovki u basti 25 stabala,na nekima se pojavilo zutilo na listu hloroza je u pitanju.Imam kap po kap sistem i rezervoar od 1000l koji je podignit od zemlje na 1-metar visine Koristo bi YARA VITA rexolin q40.Dali je neko od kolega vocara radio sa tim.
Koliko tog gvozdja ide na 1000 l vode za k.p.k.sistem.vocke su stare 8 god.
 
@karolj


Sve zavisi koliko je jaka hloroza. Kreni u početku sezone, preventivno, daj 200 g na taj broj stabala, nevezano za količinu vode kojom zalivaš! Pa prati dalji tok situacije!

Pozdrav
 
Karolj, nemoj sada ništa jer je već jesen, možda to što vidiš i jeste posledica jeseni, ako i nije, sada nemoj ni zalivati ni đubriti preko lista ili zalivanja. Dobro ti je rekao FruitBoy.
 
Nekada se hloroza javlja zbog visokog vodenog stuba [nivoa podzemnih voda]
Jos sam primetio da odredjene sorte nemaju problem sa zutenjem lisca [kaludjerka i jerbasima - na njima sam primetio da nema zutenja]
U svakom slucaju mislim da je hloroza vezana dosta sa kolicinom padavina tokom zime i proleca.
Licno ako mi se bude desavalo probacu odraditi drenazne kanale na jednom redu da vidim ima li smisla.
 
Najviše uticaja na pojavu hloroze ima tip zemljišta i podloga. Ako je zemljište sa ph preko 8, vrlo verovatno će se javiti problem sa pojavom hloroze, odnosno suviška kreča koji blokira normalno usvajanje gvožđa( ovo je najčešći oblik hloroze). Dalje, ako je zemljište siromašno, tj ako malo humusa se nalazi u zemljištu moguća je pojava nekog oblika hloroze. Sa plodnošću zemljišta treba biti oprezan, jer kruški ne pogoduje ni previše jako zemljište, čime se podstiče bujnost ( dolazi do novih problema).
Ako je podloga dunja MA ili dunja MC, rizik od pojave hloroze je dosta veći. Zato je ba29 dosta raširena kao podloga. Pojavljuju se druge podloge kao zamena, ali do sada to u našoj praksi još nije značajnije zaživelo.

Mimmo svega, pitanje za iskusnije rasadničare, da li je moguće nakalemiti dunju MA na dunju B29 i nakon toga tek plemenitu sortu, radi smanjenja bujnosti, kao i smanjenja opasnosti od pojave hloroze i krivljenja sadnica ( MC i MA imaju slab korenov sistem)!?
Logički bi moglo, na proleće ću tako nešto pokušati da uradim, da vidim šta ću dobiti. I da li se od toga može dobiti jaka magnum sadnica koja će odmah u godini sadnje doneti par kg plodova?!
 
A cekaj da li bi hteo da ubacis samo deo MC-a ili da to bude stablo pa visoki kalem plemkinja?
Moras doci da vidis imam 3 od 4 su mi se primile MM106 pa 10-ak cm MM26 pa plemkinja, kontam kad moze na kajsiji sto ne bi moglo na jabucastom vocu.

- - - - - - - - - -

Има ли ко каква искуства са Крлежо крушком?
 
Ja sam Karolj iz Jermenovca.
Imam nesto vilijamovki u basti 25 stabala,na nekima se pojavilo zutilo na listu hloroza je u pitanju.Imam kap po kap sistem i rezervoar od 1000l koji je podignit od zemlje na 1-metar visine Koristo bi YARA VITA rexolin q40.Dali je neko od kolega vocara radio sa tim.
Koliko tog gvozdja ide na 1000 l vode za k.p.k.sistem.vocke su stare 8 god.
Komšija dobro došao,Ja sam koristio Yara reksolin i mogu ti reći da nisam zadovoljan nikako ,jeste da povrati voćke ali nekako slabo napreduju to je kao kada je bolestan čovek pa dobije lek bude mu malo bolje ali ako ne zaleči bolest do kraja samo tavori.Treba naći trajnije rešenje . Koristio sam i preko zalivanja i folijarno u godini kao ova nikakav efekat skoro da nije bio.Mojih 75 krušaka vadim jel mi je ta borba sa hlorozom otišla na onu stvar,imam probno posejano na voćnjaku i tamo ne pati ni jedna voćka ove u selu na visokom terenu.. Na kraju krajeva možeš i svratiti da vidiš. Na jesen sadim jedan deo krušaku na sejancu pa ću videti kako podnosi to zemljište.

- - - - - - - - - -

Da dodam pošto sam tek posle napisanog posta pročitao ostatak poruka.
Fruit je u pravu što se mog zemljišta tiče to se pojavljuje 2012 i ove godine kada je zemlja suva (to je na najvišljim terenima u selu) zemljište je vrhunsko tj sve uspeva na njemu ali je moguće da ima problema sa viškom krečnjaka kao i ceo kraj kod nas.
Za podlogu verujem da imao veliki uticaj pošto sam našao par divljih i kod njih nema problema.
Što se tiče Ratkovog zapažanja ni kod mene na 6 kaluđerki nema hloroze sve ostale su zahvaćene.
 
Komšija dobro došao,Ja sam koristio Yara reksolin i mogu ti reći da nisam zadovoljan nikako ,jeste da povrati voćke ali nekako slabo napreduju to je kao kada je bolestan čovek pa dobije lek bude mu malo bolje ali ako ne zaleči bolest do kraja samo tavori.Treba naći trajnije rešenje . Koristio sam i preko zalivanja i folijarno u godini kao ova nikakav efekat skoro da nije bio.Mojih 75 krušaka vadim jel mi je ta borba sa hlorozom otišla na onu stvar,imam probno posejano na voćnjaku i tamo ne pati ni jedna voćka ove u selu na visokom terenu.. Na kraju krajeva možeš i svratiti da vidiš. Na jesen sadim jedan deo krušaku na sejancu pa ću videti kako podnosi to zemljište.

- - - - - - - - - -

Da dodam pošto sam tek posle napisanog posta pročitao ostatak poruka.
Fruit je u pravu što se mog zemljišta tiče to se pojavljuje 2012 i ove godine kada je zemlja suva (to je na najvišljim terenima u selu) zemljište je vrhunsko tj sve uspeva na njemu ali je moguće da ima problema sa viškom krečnjaka kao i ceo kraj kod nas.
Za podlogu verujem da imao veliki uticaj pošto sam našao par divljih i kod njih nema problema.
Što se tiče Ratkovog zapažanja ni kod mene na 6 kaluđerki nema hloroze sve ostale su zahvaćene.
Komsija zahvaljujem na savetu i pozivu .Kada ugrabim malo vremena videcemo se.Kontaktiracemo se preko maila. Pozdrav
 
Nazad
Vrh