Kruška

nije on meni uzeo nikakve pare niti sam sadnice uzeo od njega niti ce mi on voditi vocnjak.covek kod mene koji je agronom posadio je viljamovku na 0.9m x 3m pa nije on valda budala sto je sadio tako gusto ali svako razmislja o svom vocnjaku kako je najbolje.Keserovic sadi tresnju na 0.45m x 4m na osnovu iskustava koje je stekao u Italiji

Која је подлога за крушке?
Има више врста дуња. БА 29 стоји сам и умјерено је бујна док су ма и мц кржљаве и треба им наслон, а могу се садити густо као кукуруз :).
 
Ja imam krusku na sejancu.Sadjena je 2006 godine u jesen.2009 god.je zakaci grad,tako da sam rezao malte ne iznad samog kalema.To je bilou julu mesecu tako da je stariji zasad sljiva iz 2003 god.bio 60% na zemlji.Kruska je sadjena na 4x2metra.Mozda je bilo bolje da sam isao na 4x3,jer se grane preklapaju.Sadjeno je tri reda kruske vilijamonke,cetvrti red je oprasivac general lekler pa cetri reda vilijamovke.Izuzetno sam zadovoljan oprasivacem,krupnija je od vilijamovke za 30%,stize u isto vreme i moze da se cuva duze od vilijamovke.Vilijamovka na sejancu je bujnija u odnosu na dunju i ne treba dvcostruko kalemljenje,ali zato na dunji podnosio vise vlazna zemljista.Tretirao sam je pre dva dana EOS-om 10l/hai insekticid perfektion 0,25l/ha,da bih unistio jaja kruskine buve.Kad pocne bubrenje pupoljka idem sa bakarnim preparatom.Moje iskustvo sa rezanjem je da ukoliko su grane polozene ipadaju na dole vise pustaju jahace,zato se trudim da ostavljam grane koje idu od45 do60 stepeni u odnosu na osu.Sve jahace i sve vertikalne grane skidam ukoliko ne treba da podignem jos jedan sprat grana.
 
nije on meni uzeo nikakve pare niti sam sadnice uzeo od njega niti ce mi on voditi vocnjak.covek kod mene koji je agronom posadio je viljamovku na 0.9m x 3m pa nije on valda budala sto je sadio tako gusto ali svako razmislja o svom vocnjaku kako je najbolje.Keserovic sadi tresnju na 0.45m x 4m na osnovu iskustava koje je stekao u Italiji
Ne znam zasto ljudi smatraju da su sad u Italiji izmislili vocarstvo ok imaju vise ogleda i para, prica i iz delte ide da dok su kupovali knip sadnice iz Italjie su bile dobre, dok nasi nisu skapirali kako ide knip, sad kazu da je na nasim sadnicama bolji prijem.
To je po meni trend vocarstvo.
 
Keserović sigurno ne sadi trešnju kalemljenu na magrivu na 45cm razmaka, već na neku slabu podlogu. Drugim rečima može sebi da pribavi ili proizvede podloge, sadnice, uostalom ima rasadnik, verovatno mu i daju "reklamni materijal" šta li, sve je to OK i normalno ali njega znači ne košta ništa ili mu je trošak prihvatljiv.
Drugo, neće on kao ja i neko drugi da sa villager dm-25 i imt539 i trulom prikolicom da ide u njivu sa buretom od 200 litara vode i pretače u prskalicu, već opet ima ljude koji za njega rade kako fizički tako i ostali posao.
Njegovo je da se pojavi u voćnjaku u odelu i da gleda da ne ukalja cipelke :D i to je ok, al nemojmo se porediti onda 1 na 1.

Zamisli realno posadiš bilo šta na razmak 3 metra između redova, nek poluprečnik krošnje bude pola metra što jedino jabuka i kruška mi padaju na pamet, to je već samo 2 metra prostora za prolaz traktorom. To se dodatno reši tako što se grane razvode na špalir i slično, tako da sve to može, ali se vraćamo na radne sate i opremu i probleme koji nastaju.
Treba biti realan prema sebi da li možeš to sutra da odradiš, ako možeš samo napred, ako ne budi realan.

Ja imam oko 130 trešanja, pola su dvogodišnje, pola jednogodišnje, plašim se ove sezone kako ću ja to postići, a zamisli da sam na pola hektara sadio kruške na pola metra i 3 metra razmak, tačno krevet u njivu da prenesem :D
 
Vilijamovka na sejancu je bujnija u odnosu na dunju i ne treba dvcostruko kalemljenje,ali zato na dunji podnosio vise vlazna zemljista.
Meni je ovo bitno jer vlaga mi je bila problem letos pa ako je ovo tacno onda cu najverovatnije da kupim vilijamovku na dunju sa posrednikom.
Hvala!
 
Ja neznam zasto su svi sujetni kada je rec o sopstvenim zasadima. Evo ja prvi priznajem kada ponovo budem sadio, sadicu bujnije podloge. Za 1000 sadnica platio sam 200000 dinara. Na istoj povrsini sam mogao da prodjem sa 90000. To je usteda od nekih 1000e. Medjutim ponavljam da ocekujem u trecoj godini da nadoknadim ovaj novac. U prednosti sam sigurno u tom smislu 6-7 godina u odnisu da sam sadio na sejancu. Sto gusci zasad vise si u prednosti. Medjutim neke 7-8 godine, sejanac pocinje da prednjaci. Na osnovu toga neka sadi ko kako voli. Svi su u pravu...
 
Keserović sigurno ne sadi trešnju kalemljenu na magrivu na 45cm razmaka, već na neku slabu podlogu. Drugim rečima može sebi da pribavi ili proizvede podloge, sadnice, uostalom ima rasadnik, verovatno mu i daju "reklamni materijal" šta li, sve je to OK i normalno ali njega znači ne košta ništa ili mu je trošak prihvatljiv.
Drugo, neće on kao ja i neko drugi da sa villager dm-25 i imt539 i trulom prikolicom da ide u njivu sa buretom od 200 litara vode i pretače u prskalicu, već opet ima ljude koji za njega rade kako fizički tako i ostali posao.
Njegovo je da se pojavi u voćnjaku u odelu i da gleda da ne ukalja cipelke :D i to je ok, al nemojmo se porediti onda 1 na 1.

Zamisli realno posadiš bilo šta na razmak 3 metra između redova, nek poluprečnik krošnje bude pola metra što jedino jabuka i kruška mi padaju na pamet, to je već samo 2 metra prostora za prolaz traktorom. To se dodatno reši tako što se grane razvode na špalir i slično, tako da sve to može, ali se vraćamo na radne sate i opremu i probleme koji nastaju.
Treba biti realan prema sebi da li možeš to sutra da odradiš, ako možeš samo napred, ako ne budi realan.

Ja imam oko 130 trešanja, pola su dvogodišnje, pola jednogodišnje, plašim se ove sezone kako ću ja to postići, a zamisli da sam na pola hektara sadio kruške na pola metra i 3 metra razmak, tačno krevet u njivu da prenesem :D
Po meni mislim da gresis! Inace ja sam sadio 3x1,2 i nisam preneo krevet u voce cak sta vise imao sam cela 43 radna sata prosle godine(ne racunajuci samu sadnju i postavljanje stubova jer to su inicijalni radovi a ne tekuci). Ne znam koliko ce biti ove godine ali samo rezidba ce traziti malo vise vremena a sve ostalo isto, mozda bude manje prskanja. Ne razumem zasto ljudi pricaju da je ludilo koliko se radi? Ludilo se radi samo kod privatnika kad skida kozu sa ledja, cast izuzecima! Inace imam 1200 stabala kruske, pozdrav! A nadam se od novembra 4500 stabala, mozda ce mi i trebati krevet!
 
Poslednja izmena:
mislim da bi trebali svi mi u Srbiji da prihvatamo inovacije sa zapada a ne da pametujemo kako nemoze to kod nas zbog toga pa nemoze ovo zbog onoga.Pa nisu imali Italijani toliko dobre uslove za sadnju voca nego su agrotehnickim merama doterali zemlju do savrsenstva.Najlakse je pricati da kod nas to nemoze sto moze kod njih,a da vam kazem jos jednu stvar (oktopod)Keserovic mozda dobija sadni materijal za 0 dinara i tu je ispred nas ali isti taj Keserovic je morao da kupi hektar zemlje negde nije bitno gde i koliko kosta i tu si ti OKTOPOD ispred njega pa ti izracunaj ko je u prednosti ti ili on koliko god da je gusta sadnja.Sve sto ti uradis sam on to plati da nebi ukaljao cipelke.On je u prednosti samo za to sto neplaca agronoma ili zastitara da mu vodi racuna o vocnjaku sto tebe izadje najvise 300 eura godisnje.Mi bi da ulozimo jako malo para u agrotehnicke mere a da dobijemo rod kao Italijani pa nemoze to tako imam primer iz licnog iskustva kada sam odneo zemlju na analizu propisali su mi da na 25a treba da bacim 2,5 vagona stajnjaka 150 kg uree 100kg ana i 70kg kalijuma kada sam poceo da kupujem djubrivo ljudi su mi ovde govorili da sam budala sto bacam toliko djubra na toliku malu parcelu da ljudi nadjubre 2h zemlje sa tolikom kolicinom samo djubrenje na 25a me izaslo 800 eura.

- - - - - - - - - -

I jos nesto da vam kazem pokazao sam vam slike traktorcica i prikljucnih masina koje sam poceo da pravim.Prosle nedelje mi je bio Uros Davidovic iz dobre zemlje i pokazao sam mu sta sam poceo da pravim on se odusevio i rekao mi da je na zapadu video mnogo ozbiljne zasade vocnjaka koje vocari rade sa ATV-om.sirina prikljucnih masina neprelazi 1,5 m
 
Mislim da gresis sto se tice savrsenstva, delta radi po tim nekim principima i prosle godine je prskala jabuke preko 30 puta, pa ako je to savrsenstvo....
A opet kolega je zakupio jutro jabuka (selo Kupusina) podloga je MM106 i na jutro je dobio 30t jabuka vec par godina je tako, pa to kad pretvoris u ha ispadne dobrano vise od ovih 40t kako kazes savremenih zasada...
Oceva rodbina ima zasade jabuka u Makedoniji, najjaci prinos beru sa zasada starog preko 30 godina (sejanac) koji im je deda ostavio, 6x5 m razmak u proseku bere od 200-300 kg po stablu - znaci li to 300 stabala po hektaru?
Reklama cini cudo, pocinju ljudi da veruju pre recima necijim nego sopstvenim ocima.
 
Mislim da gresis sto se tice savrsenstva, delta radi po tim nekim principima i prosle godine je prskala jabuke preko 30 puta, pa ako je to savrsenstvo....
Kako nema tu savrsenstva kada njihova jabuka ide po istoj ceni kao i necija koja je prskana 10 puta.A oni dobili npr.90% prve klase i sigurno adekvatnom prihranom na koju nezale dobili nekoliko tona vise roda po h a onaj sto je prskao 10 puta dobije npr. 70% prve klase i nekoliko tona manje.Pa izracunaj da li nije savrsenstvo finansijski.Imam primer kod mene u mestu covek izvozi za Rusiju i hteo da pomogne i drugima iz mesta da prodaju svoju jabuku bili Rusi kada se jabuka sortirala.Decko dovezao svoju jabuku koju nije hteo puno da prska da bi bila zdravija prodao 30% roda Rusima.Cena bila vrhunska ali eto ti.

- - - - - - - - - -


A opet kolega je zakupio jutro jabuka (selo Kupusina) podloga je MM106 i na jutro je dobio 30t jabuka vec par godina je tako, pa to kad pretvoris u ha ispadne dobrano vise od ovih 40t kako kazes savremenih zasada...
Oceva rodbina ima zasade jabuka u Makedoniji, najjaci prinos beru sa zasada starog preko 30 godina (sejanac) koji im je deda ostavio, 6x5 m razmak u proseku bere od 200-300 kg po stablu - znaci li to 300 stabala po hektaru


A i da ti odgovorim na ovu tvoju konstataciju nemam ja vremena 30 godina da cekam da uberem 300kg sa jednog stabla.Niko od nas neradi ovo sto voli nego da bi radio i ziveo normalno od svog posla.
 
Bez ljubavi i strasti prema voćarstvu mislom da ćeš teško steći znanje da sam vodiš tako intenzivni zasad.Ni ja nisam za "brzo" tj. intenzivno voćarstvo,al' tu nema polemike,zato te i podržavam u ideji posebno zbog male površine sa kojom počinješ,onog traktorića,itd.Kako inače planiraš obradu u redu,šta sve može da vuče od mašina?
 
A i da ti odgovorim na ovu tvoju konstataciju nemam ja vremena 30 godina da cekam da uberem 300kg sa jednog stabla.Niko od nas neradi ovo sto voli nego da bi radio i ziveo normalno od svog posla.
Onda to nije savrsenstvo vec namenski vocnjak... stvar je prioriteta, a cim prioritet ljudima nije isti - ne postoji najbolje...
U mladom zasadu 6x5m moze ici i medjuredna sorta na krzljavim podlogama dok prioritetna vocna sorta ne stasa - i to su nasi stari radili
 
Bez ljubavi i strasti prema voćarstvu mislom da ćeš teško steći znanje da sam vodiš tako intenzivni zasad.Ni ja nisam za "brzo" tj. intenzivno voćarstvo,al' tu nema polemike,zato te i podržavam u ideji posebno zbog male površine sa kojom počinješ,onog traktorića,itd.Kako inače planiraš obradu u redu,šta sve može da vuče od mašina?

poceo sam da pravim bocnu roto frezu bice gotova za desetak dana.traktorce moza da vuce oko 700kg vec provereno sto mi je dosta.na njemu imam kosilicu ispod pa cu jednim prohodom ubiti dve muve i frezirati oko vocki i kositi travu.
 
Пецо, јеси ли ти купио тракторчић?

kupio sam,pa pokazao sam slike

- - - - - - - - - -

platio ga 500 eura nasao ga povoljno posto je bila zima.kostace me traktor,freza,prskalica i prikolica(1.35mx 2,:cool:oko 2600 eura s tim sto cu na prikolicu napraviti postolje za branje

- - - - - - - - - -

platio ga 500 eura nasao ga povoljno posto je bila zima.kostace me traktor,freza,prskalica i prikolica(1.35mx 2,:cool:oko 2600 eura s tim sto cu na prikolicu napraviti postolje za branje
 
cinjenicno je da moze da se odradi ovako nesto,ako i kod svog drugog voca,ali za ovaj sistem rada moras imati punu kucu naroda,ili pak mamu i tatu u inostranstvu da su tamo bar jedno 30 godina,kako ovaj rece na kraju VECINA NECE MOCI DA PODIGNE OVAKAV ZASAD,jasno je i zasto,ali kada vidim da covek spremio namenski traktor,pravi prikljucne masine i sve sto treba,verujem da ce uspeti da odradi ovako nesto,ja licno nikada nebih ni pokusam da se zezam sa ovakvim asadom,ali ko moze da priusti sebi zadto da ne,mada bih ja radije za taj ulog u 2-3 hektara kupio 1--2 stana u BG iznajmljuvao studentima,uzivao po moru,gledao golubove kako lete i isao na pecanje od kirije
 
Samo sto gusce i ako ste u mogucnosti uvozne knip sadnice iz Italije !
Ja sam razmisljao da sledeci zasad napravim nesto kao twin row u kukuruzu ,da i taj razmak od 1m prepolovim na 0.5m ..

 
Nazad
Vrh