Krompir

2moeg42.jpg
Danas dobio zaštitu protiv zlatice i prihranu preko lista (mortonik)
 
Milanche

Sa koliko litara si zalivao po m2 ? Jel si do sada zalivao ili danas prvi put ?
 
Moj krompir dobio tri navodnjavanja polako pocinju da rastu krompirici ali mi cudno sto ne dobija modro zelenu boju nego mu je boja svetlo zelena imam crveni i Carreru prskao sam ga wuxalom i kprivom mislim 3 puta ima vlage ali nikako da se prosiri i poraste u visinu, mozda je to i do sorte a mozda je i zbog ove blesave godine.
 
Ja sam tek danas počeo sa zalivanjem. Definitivno zadnji voz, možda mu i pomogne
dscn0336.jpg
[/IMG]
dscn0339.jpg
[/IMG]
 
Godinama radim krompir i mislio sam da imam solidno iskustvo u istom al mi se danas desilo nesto i ja nisam siguran o cemu se radi pa bih vas zamolio ako neko ima neka iskustva vezana za ovo da ih podeli , evo o cemu je rec - u selu gde gajim krompir nije pala kisa vec dva meseca a parcelu na kojoj je zasadjen nemam mogucnost da zalivam , cimina od krompira se do pre par dana bez obzira na nedostatak vlage drzala odlicno a poslednjih dana su pocele primetne promene usled nedostatka vlage pa sam otkopao par odzaka da vidim kakvo je stanje u zemlji , po broju i kvalitetu je sve ok , prilicno su sitni po mojoj proceni od 50 - 80 g sto je obzirom na susu i to da je posejan pre dva i po meseca takodje normalno al ono sto je neverovatno je to da skoro svaki krompir ima klicu na sebi - e to ja nikad u zivotu nisam video da krompir usred vegetacije dok mu je cimina jos zelena izbacuje klicu ? zna li neko o cemu se radi i sta mi je ciniti ? ja sam razmisljao da ako ne bude kise narednih dana prskam na svaka dva tri dana sa nekom prihranom preko lista da bih mu pomogao koliko bilo al sad nesto razmisljam ako je poceo da izbacuje klicu mozda je prica za njega zavrsena pa bi bilo bolje da ga vadim i prodajem odmah pa kako prodjem ? unapred hvala za bilo kakvu pomoc ...
 
Ista situacija i kod mene. Dešavalo mi se to i prošle godine i još jednom-dvaput kad su bile sušne godine (al ne kao ova ekstremno suva)
 
kameni sta bude sa tim klicama kad povadis krompir ? Ja sam cistio krompir od klica puno puta dosad kad ga spremam za prodaju u prolece , ukoliko ga nisam prodao prethodne jeseni al ovo je novo za mene pa neznam dali ce one spasti prilikom vadjenja ili ce morati rucno da se uklanjaju ? pozz
 
Uglaunom klice otpadnu dok prođe krompir kroz vadilicu ali ako se duže čeka sa vađenjem te klice izniknu pa imamo neku vrstu retrovegetacije. U takvim godinama (sušnim) bude i mekanog krompira i to možda oko 10% prinosa više-manje
 
Pa kad je zemlja pretopla,nema dovoljno vlage-krompir klija ponovo kao da ste ga tek sad posadili.Gubi vlagu i ono sto je imao,i ako pocnes sad da ga zalivas to ode na klicu.Mozda stigne ponovo da cveta.... :D
 
Pa dobro djele sta je onda najpametnije raditi ? Da smo blize beogradu pa da polako vadim i vozim na pijac , ovako da povadim sad sve i ne prodam za par dana verovatno ce da pocne da tamni jer nije jos odradio ...
 
Bobane,ko je zalivao na vreme tj.jos pre 2 meseca ima sanse da ostvari solidan prinos za ovu godinu,a ko nije njemu je proklijao krompir. Ja ga ne bih dirao iz zemlje jer on ce da zametne novi prinos,zemlja je vec topla i on radi,i da se vadi sto kasnije ako vreme dozvoli kao jesenas.
 
Ja ne diram do kraja septembra,pa sta mu Bog da...Po nekoj logici trebalo bi da stigne do tada da izradi ovo sto je proklijalo.
 
Nazad
Vrh