Krediti, subvencije i podsticajna sredstva za vocare

Misliš da nema veze sa uredbom koja treba da izađe?
 
Ima sad i neki prjekat Danske vlade za jug Srbije, kao i dosta literature na sajtu: http://www.fb.org.rs/

Danski program razvoja voćarstva na Jugu Srbije ima za cilj da unapredi proizvodnju, preradu, plasman i prodaju višnje, šljive, trešnje, maline, borovnice, jagode i kupine.
Program se realizuje na prostoru Nišavskog, Topličkog, Jablaničkog, Pčinjskog i Pirotskog okruga.

Opšti ciljevi programa su:

  • Jačanje održivog razvoja u privatnom sektoru u navedenim okruzima
  • Povećanje izvoza i prihoda
  • Kreiranje novih radnih mesta i smanjenje migracije
  • Priprema za ulazak u EU

Osnovne komponente programa su:

  1. Izgradnja kapaciteta
  2. Dodela subvencija u cilju razvoja vrednosnih lanaca
Ciljevi komponente izgradnje kapaciteta

  • Povećanje prihoda dobijenog proizvodnjom voća kroz sistem aktivnog informisanja, obučavanja i treninga
  • Podizanje tehničkog nivoa proizvodnje i prerade voće
  • Podizanje nivoa poznavanja domaćeg i međunarodnog tržišta i formiranje marketinških asocijacija
  • Tehnička podrška sa ciljem uvođenja novih sorti voća koje prate tržišne trendove i zahteve
  • Povećanje zastupljenosti korišćenja sertifikovanog sadnog materijala i podsticaj podizanja matičnih zasada
  • Uvođenje sertifikata i standarda u procesima proizvodnje, prerade i plasmana voća
  • Formiranje asocijacija proizvođača i prerađivača voća
Subvencijama za razvoj vrednosnih lanaca mogu se finansirati

  • Podizanje voćnjaka odnosno nabavka sadnog materijala za formiranje novih voćnjaka i podmlađivanje starih voćnjaka
  • Nabavka mašina i opreme primenjivih u bilo kom segmentu vrednosnog lanca: uređaji za prskanje voća, atomizeri, plastenici, protivgradni sistemi, sistemi za navodnjavanje…
  • Nabavka opreme za hladnjače, rekonstrukcija postojećih hladnjača, nabavka mašina za preradu voća, mašine za pakovanje voća...


OBJAVLJENI SU KONKURSI
ZA KORIŠĆENJE
PODSTICAJA U POLJOPRIVREDI
- Konkurs za opremu i mehanizaciju
- Konkurs za podizanje proizvodnih zasada
- Konkurs za podizanje matičnih zasada voća

KONKUSI ĆE BITI OTVORENI DO 9. MAJA 2014.
Za asistenciju prilikom apliciranja obratite se
konsultantu Fruits & Berries programa u vašoj opštini
*****************************************************************
JAVNI POZIV ZA UVOĐENJE STANDARDA
JP2.gif

*****************************************************************
Poseta ambasadora Kraljevine Danske
i ministra poljoprivrede šumarstva
i vodoprivrede Republike Srbije
***************************************************************
LISTA KORISNIKA SUBVENCIJA IZ PRVOG
KONKURSA ZA PODSTICAJNA SREDSTVA

****************************************************************
E D U K A C I J E N A T E M E:
- Tehnologija proizvodnje jagodičastog
i koštičavog voća
- Navodnjavanja voćnjaka
***************************************************************
ANALIZA VREDNOSNIH LANACA
sektora koštičavog i jagodičastog voća u južnoj Srbiji
BROŠURE O TEHNOLOGIJI PROIZVODNJE:
* Jagode
* Šljive
* Maline
* Višnje
* Borovnice
* Trešanje
* Kupine
OSTALE BROŠURE:
* Navodnjavanje voćnjaka
* Rezidba drvenastog i jagodastog voća
* Berba i tretiranje voća posle berbe
* Nega, berba i prerada šumskog voća
* Tuneli, plastenici i staklenici
* Zaštita voćnjaka od grada i mraza
*
Zaštita voćaka i pravilna upotreba pesticida
*
Mineralna i organska ishrana voćaka
*
Tehnologija prerade voća
* Tehnologija sušenja voća
 
Poslednja izmena:
Pa bre Sale ti si u razvijenom delu Srbije, barem na papiru je tako. Hajde da se nasalim malo,dole na jugu najvise ima dzanarike , ali to nije bilo dovoljno da se u iscupaju, pa moraju i Danci da se umesaju. Salu na stranu, bice tu koristi iza nas, ako nista drugo kad njima bude bolje , bolje cemo se i mi osecati.
Oktopode hvala ti na ovakvim stvarima!
 
Danski program FRUITS & BERRIES je kod nas od 2012 godine i fala im za to, stvarno imaju odlicne posticaje, ali na zalost, samo za juznu prugu. Ja sam iskoristio 1 konkurs i sad radim drugi, a mnogi prijatelji koriste vec 4 za objekte i mehanizaciju:ppozdrav:
 
bravo Boosyte@, odlicno. Ma uzimajte ljudi sve sto mozete, jer svima nama to odgovara. Pa juzna pruga je uvek potencirana kao SLABIJE razvijena, i treba tamo davati. Bar poljoprivreda tamo da se podigne na malo visi nivo, pa ce povuci i ostale grane. Pa samim tim sto ti krajevi budu razvijeniji i cela zemlja ce biti naprednija , jer taj kraj je trenutno slabija karika.
 
PA juzna pruga i jeste kriticna, aj kod nas u Blace i nije tako straslo ali dole, Leskovac, Lebane, Bojnik, Vranje, ljudi jedva kraj sa krajem kad sam cuo da radnici rade i za po 700-800dinara na dan i jihova hrana, zgrosio sam se.
 
Da , vidimo i za Vojvodinu , ali za neke druge stvari,prilagodjene , naravno. Pa pretpostavlja se da Vojvodina ima dosta zasada, ( tjt. da gradjani mogu i bez podsticaja da podizu vocnjake, zbog opste, vece razvijenosti) i da tu proizvodnju treba dici na visi nivo, preradjivackim kapacitetima.
Ali ,koliko vidim to je od pokrajinske administracije,
Na jugu se angazovala Danska vlada.
Da li cemo i kad cemo mi svi imati koristi od nase Vlade. Ovo kako se najavljuju stednje u narednom periodu tesko, Boga mi, tesko.
 
Šta se ti žališ kad evo šta piše za Jagodinu, idi podseti Palmu :osmeh:

Jagodina je za iduću godinu u budžetu grada poljoprivredi namenila 31 milion dinara, od čega su podsticajna sredstva za razvoj 20 miliona dinara. Uz to, poljopriovrednici su u Jagodini oslobođeni poreza na imovinu za poljoprivredno i šumsko zemljište.
Poljoprivrednici Jagodine prethodnih pet godina bili su oslobođeni plaćanja tog poreza radi prevazilaženja ekonomske križe i da se pomogne da u poljoprivredi Jagodine budu ublažene posledice krize, objasnio je Marković.
 
Pa šta je 31 milion dinara za jednu Jagodinu, Ja sam iz Svrljiga koji sa svim selima ima manje od 15 000 stanovnika, sam grad 7-8000 i naš Agrarni budžet je skoro 40 miliona dinara i to već godinama unazad, to je oko 12% od celokupnog budžeta. Ali kod nas je na vlasti Seljačka stranka Milije Mileetića i to sa apsolutnom vlašću preko 50%, i to 2. mandat zaredom. I ne kažem opet da je nešto bog zna dobro, ali kad vidim druge...
 
A jel plaćate porez na imovinu? I da li je tačno da se u Jagodini porez ne plaća već 5 godina?
 
Jeste . Pa sta?

N e oktopod @ porez se ne placa , ali ne zbog toga ko je na vlasti nego , priseti se malo zadnjih 5 godina ,:poplave ,susa ,grad. A za to su uglavnom krivi oni koji ubiru porez, godinama se nista ne radi na regulaciji vodotoka( sem nekih), godinama se nista ne radi na zalivnim sistemima ,ciscenju kanala i odvodnjavanju( tamo u tom delu gde je to regulisano, inace prva kl. zemlje,tamo se daje za zidanje " fabrika" , podizanje trznih centara, trgovinskih centara, firme koje se bave otpadom i tome slicno). I jos treba da nam naplacuju porez??? Za te milione ja nisam cuo, mozda ,ne kazem, ali to se uglavnom objavljuje na medijima koja ja ne pratim, a kad se pojavi na nekim velikim , jednostavno pritisnes daljinski upravljac, jer neke stvari moj zeludac jednostavno ne vari. A sad mi reci u kom postu sam ja se zalio na bilo sta ???
Prvo stvarno mi je drago sto ljudi sa naseg juga mogu dobiti pomoc za podizanje zasada ili zgrada ili mehanizacije ili sta vec, nijednog momenta nisam to dovodio u pitanje. Naprotiv.
Drugo nikad nista nisam uzeo (sem jednom, koga interesuje to cu na pp), a mogao sam, racunao sam da ipak nekome drugom je potrebnije.
Trece nemam ja nekih ambicija, da sadim nesto na veliko ili kupujem stoku ili masine, narocito u ovim godinama.
A to sto pominjes neko drvo , ne zaboravi da je ovo vocarstvo ,a izvesno drvo nije vocka, jedino ako nije zbog onog glatkog ploda, koji u sebi ima vrlo malo tecnosti, ali ako je tako onda je i cer, vocka, jer ima plodove ,jel tako, znaci zirove. av, av ,av
I tako ja lajem i dalje....
 
O našoj državi i političarima je uzaludno trošiti reči.

Ali ne može se očekivati neki budžet ako se ni ne plaća porez. To je prosto nemoguće. Svaki kraj ima svoje probleme, tom logikom niko porez ne treba da plaća.

I nisam ja nigde rekao da se ti žališ ili da si zavistan, a ovo oko spominjanja voća ne razumem, jedino ako ne misliš što sam spomenuo palmu, ali sam tu mislio na osobu sa tim nadimkom ne na voćku :osmeh:
 
Nazad
Vrh