Kotobanje

zorancile je napisao(la):
Na vašaru se prodaju drvene sa patosom od dasaka i gradjom (samo fali crep) za 60 evra dužni metar.

Lala iz Banata je napisao(la):
Kvalitet tih drvenih je nikakav,

Slažem se. Kvalitet tih sa vašara je loš, ali ako se uradi kako treba (suv bagren, ali onaj domaći, ne ovi hibridni) itekako može da bude dobar i dugotrajan.

Ja sam prošle godine pravio jedan takav drveni sa vašara za 60 evra po metru. Doduše ja sam insistirao na nekim stvarima (patos od bagrenovih dasaka, malo duže donje grede zbog objekta, suv materijal i još neke sitnice) pa me je to koštalo još određenu količinu evra po metru .Takođe sam ugovorio i montažu od prodavca da se ne bi desilo da fali letava i sl. Pa i pored toga je ipak stigao sa mokrim materijalom, falilo je dasaka i u patosu i u vrapčari pa su ih nadomestili letvama što je nedopustivo. Razmak između letava je takav da slabiji kukuruzi mogu da ispadnu i kad sam im to ukazao odgovor je bio da kod drugih ljudi stavljaju i veći razmak i da je to sasvim dovoljno. Onda sam doneo jedan klip i proturio kroz letve na šta su oni odgovorili da rade onako kako im njihov gazda kaže. Ajd da sve to još nekako i prođe, ali patos je živa katastrofa, daske su toliko tanke da je mene bio strah da hodam po njima i još su ih retko zakovali. I pored toga nisu imali dovoljno dasaka pa su i u patos stavljali spojene letve. Što se tiče montaže to su solidno uradili, ali ih je bilo samo trojica i spali su od posla da ga što pre završe pa na kraju pola stvari nisu finiširali kako treba.
Posle sam ja kupio nove daske za patos i zakovao ih preko ovih njihovih. Moram reći da sam od celog čardaka zadovoljan samo gredama i stupcima (i iako su bili mokri i naravno posle ispucali), dobro su dimenzionisani. Evo slika tog čardaka.

 
Kod gradnje takvi objekata se mora jako voditi računa o materijalu.Na primer, stubovi bi trebali da su od tvrđeg drveta, npr. bagrem (dobar za obradu) a krovne grede mogu biti od bilo kog drveta samo da su suve da se ne deformišu pod teretom crepova.Barem je kod mene tako i funkcioniše sjajno.
 
KishRobert je napisao(la):
nije mi jasno sto si ti to primio,ako nije onako,kako ste se dogovorili?

A šta da radim? Čardak su sklopili i tu je gotova priča. Ja kažem to je mokro drvo a oni nije (bar mi je posle celo dvorište mirisalo na šumu mesec dana). Ja kažem da su daske tanke a oni da takve svima stavljaju i da garantuju da neće popustiti. A što se tiče finiširanja, tu ih i mogu shvatiti jer su ceo čardak uradila tri čoveka a trebalo je bar 4-5. Crkli su od posla a opet žurili da negde stignu i onda su te detalje zabašurili. I šta je vredelo da se svađam kad su to samo radnici a gazda se nije pojavio. Ovako šta su uradili, uradili su, ne mogu grešiti dušu pa reći da baš ništa ne valja, a ono što sam smatrao da treba popraviti ja sam uradio kasnije.

Celom ovom pričom sam samo hteo da ukažem na to da takav čardak sigurno neće koštati 60 evra po metru već mnogo više, pogotovo ako samo kupite čardak a montažu radite u sopstvenoj režiji.
 
Na prvoj stubovi 50x50 2mm,a greda precnika 100mm debelozidna pocinkovana.Na slici se vidi da se ne uvija pod teretom.Na drugoj slici stubovi precnika 40mm pocinkonana debelozidna 3mm,dole sina...Treca slika usluzni rad,cevi od nekih skela skupljenih ko zna gde,precnika 40mm debelozidna...
 
Da li su potrebna još neka ojačanja iznutra (mislim na raspone)? Da li su svaka dva naspramna stuba povezana gore sa horizontalnom cevi?
 
Svaki drugi stub ima horizontalnu vezu(bant) kako gore,tako i dole ispod fosni,nema ni jedno ojacanje iznutra,a dugacak je 10 metara.Pre izlivanja vencanice svi stubovi postavljeni u vertikalu,vareni jedan za drugi cevima u dnu i zaliveni betonom.Krov na svakom je radjen ovako...
Free Image Hosting by ImageBam.com
 
Dr.Gruja je napisao(la):
Evo ti primer moje metalne kotobanje :ppozdrav: dimenzije visina utovarenog kukuruza 4 m. sirina 2,5 m. duzina 15 m.
8vq68h.jpg

da nije malo siroko 2,5 metra za cardak?
stari kazu da je standard 1.9-maximalno 2.2m
nece se upaliti u sredini?
Pozdrav
 
Kengur je napisao(la):
Ja imam cardak sirok 3 m.
Da, ali je na otvorenom, tj u ataru, gde duva i kada treba i kada ne treba

:ppozdrav:
uskoro pocinjem gradnju..nabavio sam 6/4 cevi planiram visina 4m duzine 30m jos nisam siguran za sirinu zato se raspitujem......bio bi na salasu,malo je u zavetrini zasticen od objekata ali opet je na otvorenom okrenut prema jugu....severno zasticen objektima
 
Betonski Silosi je napisao(la):
Koliko je to para i koliko ce da stane kukuruza?
ako je pitanje za mene...odgovor je jos neznam
Cevi sam nabavio povoljno-polovne 30din kg,sastavio sam ekipu za mobu,pa povuci potegni i na oruukkk .....zavisi koliko gajbi piva bude na kraju :ppozdrav:
u prvoj godini ga necu pokriti (ciradom cu pokriti kukuruz) jer hocu na napravim produzen krov nastresnicu za masine
Procena je 4x2.5x30=300m2xcca300kg=oko 9 vagona zrna
 
Rabadzija je napisao(la):
Betonski Silosi je napisao(la):
Koliko je to para i koliko ce da stane kukuruza?
ako je pitanje za mene...odgovor je jos neznam
Cevi sam nabavio povoljno-polovne 30din kg,sastavio sam ekipu za mobu,pa povuci potegni i na oruukkk .....zavisi koliko gajbi piva bude na kraju :ppozdrav:
u prvoj godini ga necu pokriti (ciradom cu pokriti kukuruz) jer hocu na napravim produzen krov nastresnicu za masine
Procena je 4x2.5x30=300m2xcca300kg=oko 9 vagona zrna
Hvala na odgovoru. Pitam zbog uporedjivanja cene cardaka sa silosom .9 vagona a mnogo prostora. To sve stane u silos 4 precnik 9 visina
 
Nazad
Vrh