KOSENJE LUCERKE(deteline)

Ja ću verovatno u ponedeljak-ipak se dobro ispadala
 
Pa tako sam i ja uradio, samo čini mi se da ću na jesen rasturiti nešto 3x15, pa to podrljati!
 
postovani imate li lucerku na prodaju kolika je cena po toni (kupujem istu u balama)ukoliko je neko zainteresovan neka mi posalje ponudu privatnom postom
 
Ja detelinu kosim italijankom BCS i po meni je to najbolja varijanta košenja (milsim uopšte kosačice sa sedlom)! Rotacionu kosu kod mene jako malo ljudi koristi zato što stavrno čupa detelinu iz korena. Posle 3 godine se proredi i onda mora da se presejava. Opet, ove yubaste na trakotrima nisu dobre jer ako je suvlje i ima sitnih drugih korova i trava, ona mrsi, čupa i usporuje rad:sjasi:. E sad neki kažu, isto je kosačica na 3 točka i ona na 2 ili 1 . Nije isto ko ima velike parcele! Ko će bre da hoda po vrućini celu njivu i još da je doveze do njive i sve, a inače ove koju ja imam, e samo da kose lucerku i livade, ceć ja sa njima uslužno kosim šuške (trsku od kukuruza). Takodje može da im se doda adapter za vezivanje snopova(za mala domaćinstva), akupljač i prevtač sena, a jedne godine sam i seno sa njom vukao!!! :osmeh: :bravo: :sreca:
 
Pa tu kosacicu moze da koristi neko malo domacinstvo... Sta bih ja radio sanjom, kada samo sebi godisnje pokosim oko 25 hektara, plus usluzno, zato je rotaciona prava stvar...
 
на ротационој нови - оштри ножеви и број обртаја колико је прописан и има да брија, а не да чупа...
 
Da, novi noževi ili stari ali dobro naoštreni (ako nisu previše skraćeni i istrošeni!) i dovoljno visoki obrtaji, dakle 540 na kardanu a ne 300 i mora da brije kao što Čika Jova kaže. To što je ljudima mrsko da zamijene ili naoštre noževe, pa još i kose na leru je priča za sebe, nije tu kriva rotaciona kosačica. Lucerka jeste osjetljiva na koševinu, jako joj smeta kada se kosi previše nisko (a to uglavnom svi rade) a smeta joj i rad sa zatupljenim noževima i malim obrtajima ne samo radi čupanja (koje je minimalno čak i kad ga ima) već zbog toga što ne odsijeca stabljiku biljke, već je kida. Kada se lucerka kosi, treba ponekad stati i pogledati kakvi su "panjevi" lucerke. Ako su iskidani na vlakna na krajevima, hitno mijenjati noževe - tu ne pomaže ni kada bi radili na 1000 obrtaja kardana.Rez mora biti ravan i čist, bez cijepanja stabla.
 
Pa tu kosacicu moze da koristi neko malo domacinstvo... Sta bih ja radio sanjom, kada samo sebi godisnje pokosim oko 25 hektara, plus usluzno, zato je rotaciona prava stvar...
Ja sam merio i kosačica ima veći zahvat od rotacione i ne moraš je kačiti za traktor nego smao uplaiš i teraš, a inače može da razvije bryinu od 40 km/h što većina trakotora ne može :cool:
 
dal si ti covece normalan becesovka da ide 40 pa to jedino da joj ugradis mlazni motor po prospektu ide 25 ali u praksi tesko preko 20 ,inace dobra ja ona ali samo za brdske terene de nemoze traktor a i skupa je za jednu dizelku mozes da kupis dve rotacione u dobrom stanju a o tome koliko pokosi zavisi od mnogo faktora i svakako ima mnogo manji kapacitet nego bilo koja traktorska kosacica ,to se se nekaci za traktor to je cini veoma neunivrezalnom jer je korstis 20 dana godisnje ostatak ti stoji za dzabe a motor trazi odredjena odrzavanja ista stvar kao i sa samohodnim prskalicama i beracima
 
Jeste, stvarno ne mogu, ali ja nemam ni jednu ravnu i dugačku njivu da bih mogao da uhvatim zalet i razvijem tu brzinu! A što se bezine po putu tiče, prestigo sam 533 koji je išao 25 i nešto naviše! Bila je nizbrdica možda je uhvatila zalet!
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo jedne moje njive pod detelinom.Mislim za par dana da je kosim.Slabo jos procvetava....
my-nokia-039.jpg

my-nokia-040.jpg
 
Moze li se koristiti totalni herbicid pre setve lucerke i ako sme posle kog perioda se moze sejati.Hvala
 
Moze da se koristi,a priprema za setvu posle 20-ak dana ili vise (pretpostavljam da nije pripremljeno,verovatno cete na strniste sejati)
 
Hvala Brankovicu,nije strniste-jedna parcela je prosle godine bila pod kukuruzom,ove godine nije radjena,druga takodje pod kukuruzom al nije radjena vec 3 godine.Koji preparat preporucujes, od korova nema sta nema.
 
Moze "glifosav", a kolicina zavisi koje trave ima.Najmanje 4 l/ha,najvise 10. Ako ima zubace(tako je bar mi zovemo) onda mora 10,pa cak i 12 l/ha. Setva bi trebala da se odradi krajem avgusta,a najkasnije do 20. septembra.Naravno,ako bude uslova za to
 
Nazad
Vrh