Korišćenje silaže u ishrani koza i ovaca

u prilog temi kako do jeftinije hrane, znam neke ljude iz loznickog kraja koji sade soju ne masinski nego rucno i to da bude sto je najgusce moguce da kada poraste bude stabljika sto tanja, zatim je pred formiranje mahuna kose rotacionim kosacicama i suse kao seno i baliraju. to omogucava dve zetve u toku godine. ne bacaju nikakvo djubrivo ne prskaju je nicim a usput ona totalno poklopi i ugusi korove tako da parcela posle toga ostane idealna za sadnju kukuruza jer soja usput i fiksira azot.ja cu na prolece to probati i videti licno, ali ako je neko to vec radio neka kaze svoje iskustvo
 
To radim vec dve-tri godine, kad skinemo psenicu ili jecam uzoremo, potanjiramo nasakamo soje opet zatanjiramo i to je to
Jedini problem je susenje ako se poseje posle psenice jer joj onda treba malo vise vremena (kasnije stigne da se kosi nego posle jecma jer se jecam ranije ovrse) ali u principu stigne da se osusi, preprosle i ove godine sam uspeo da je uspremim ali zato prosle sam dlimicno najebo ali i to su pojele. Izvanredna hrana za svu vrstu stoke a posebno za ovce, stabljika bude meka, bude tu i malo trave zatim mahune ne potpuno formirane, prava stvar, jaganjci je jedu bolje od lucerke provereno!!
Nikakvo prskanje, djubrenje nista nije potrebno samo kisa i to je to.
E sad, ako kojim slucajem ne uspe da se pokosi ili uspremi to zaorati je bolje nego ista (takozvano zeleno djubrenje)
Zasto na prolece, ako imas neku parcelu gde ti je psenica ili jecam to kad skines onda sej soju a dogodine na prolece kukuruz, mada mozes uzeti i od nekoga parcelu ko nece sejati nista dao proleca
 
e hvala druze , ja sam spremio vec jednu parcelu da je odmah direktno kao prvi usev sejem , ali cu isto tako odmah posle tritikala.
 
ovako planiram sa stocnim graskom da siliram
http://www.youtube.com/watch?v=OnAd_y-BNgY&feature=related

---------- Poruka napisana u 08:48 ---------- Prethodna poruka je at 08:35 ----------

o ovim pricam prilogu o stocnom grasku
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=hGpmhtCM1R0#!

---------- Poruka napisana u 09:08 ---------- Prethodna poruka je at 08:48 ----------

na vecim farmama ovaca de je hodnik moze se ovako hraniti a uz ovaki sistem hranjenja moze se mesata silaza i repin rezanac ovaka prikolica svaka unutra mesa
http://www.youtube.com/watch?v=9ytFXh_oxA4&feature=related
 
u prilog temi kako do jeftinije hrane, znam neke ljude iz loznickog kraja koji sade soju ne masinski nego rucno i to da bude sto je najgusce moguce da kada poraste bude stabljika sto tanja, zatim je pred formiranje mahuna kose rotacionim kosacicama i suse kao seno i baliraju. to omogucava dve zetve u toku godine. ne bacaju nikakvo djubrivo ne prskaju je nicim a usput ona totalno poklopi i ugusi korove tako da parcela posle toga ostane idealna za sadnju kukuruza jer soja usput i fiksira azot.ja cu na prolece to probati i videti licno, ali ako je neko to vec radio neka kaze svoje iskustvo

Vidis vidis,ovo mi se jako svida.
Tako bi mogao i ja.
Imam psenicu-srpanjku na parceli jednoj,pa kad nju skinem pred kraj 6og mjeseca,fino obravim plitko oranje ili tanjuranje pa pobacam soje sa rasipacem i opet prodem tanjuracama ili drljacama.
I onda prije formiranja mahuna onako dok ima lisne mase sa bocnom kosom pokosim.
posusim dan-dva ,na hrpe i pobaliram u kockaste bale sijeno.

I onda ce bit super krma i za zeceve i koze.
odlicno,da sam ovo vidio.
hvala
 
mislim da cu raditi na ovim stvarima zadnje vreme na ustedi hrane vecina zna da vise od pola slame ovce zagaze ili se baci krupnog sena na primer bala sojne slame da se usitni i da se mesa sa repinim rezancem dobija se jeftina hrana koju bi ovce sve pojele i nebi se nista bacilo tako i kukuruzovina balirana da se sitni sve bi ovce jele nebi se pola bacilo a sa ovim snimcima bi vam docaro sta mislim i radicu na tim da se to kod mene primeni da se dobije jeftina hrana a da se sva iskoristi
http://www.youtube.com/watch?v=WyPnt01hFM0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=uSrLvszKCm4&feature=related
sa ovim se sak moze sipati u jasle ili u betonirani hodnik
http://www.youtube.com/watch?v=OpofDf6WvjU&feature=related
 
Znaci ti bi samo usitnio kukuruzovinu i slamu sojinu da ovce to radije jedu?
dobra ideja.
Ali ovaj na snimci to bas jako usitni
 
Idf ove poslednje snimke sto si postavio, cini mi se da su to masine za sitnjenje slame za prostirku.
Jedan covek iz komsiluka je napravio presu za brikete za ogrev, napravio je i ''secku'' da je tako nazovem kojom sitni sojinu slamu i pravi brikete za ogrev, kada budem kod njega slikacu, pa se verovatno moze prekopirati i napraviti u sopstvenoj reziji po mnogo nizoj ceni.
 
u prilog temi kako do jeftinije hrane, znam neke ljude iz loznickog kraja koji sade soju ne masinski nego rucno i to da bude sto je najgusce moguce da kada poraste bude stabljika sto tanja, zatim je pred formiranje mahuna kose rotacionim kosacicama i suse kao seno i baliraju. to omogucava dve zetve u toku godine. ne bacaju nikakvo djubrivo ne prskaju je nicim a usput ona totalno poklopi i ugusi korove tako da parcela posle toga ostane idealna za sadnju kukuruza jer soja usput i fiksira azot.ja cu na prolece to probati i videti licno, ali ako je neko to vec radio neka kaze svoje iskustvo
Osim sa sojom radio sam to i sa heljdom.
Sto se tice briketa , ja sebi radim od suncokreta i uljane repice.Naravno ne za ogrev nego za ishranu ovaca.
 
ako se kukuruz bere rucno , onda sasina (kukuruzovina ) moze da se silira i nabaci na gomilu bez gazenja i pokrije celofanom da ne kisne. tako usitnjena uvece u jasle i malo se poprska slanom vodom da bolje jedu, visak ide za prostirku ili za pravljenje komposta.
 
momci da vas pitam! koliko se moze dobiti otprilike bala soje na 7 dunuma zemlje? i jos jedno pitanje, da li mi se isplati da sijem soju , s tim da moram bas sve da platim, iznajmljivanje zemlje( 7x10 eura po dunumu, pa oranje 12,5 eura po dunumu, tako i tanjiranje, kosenje 5 eura po dunumu i baliranje, 25 centi po bali), ili je ipak bolje da kupim gotovo? posto nemam nista od mehanizacije. a naravno da imam traktor i ono sto mi treba za to da bi bila druga prica. razmisljao sam da kupim neko traktorce. jer posto se mislim baviti i ovcarstvom od placanja svima nema nikakve vajde.
 
Nazad
Vrh