Komušaljka za kukuruz

Odg: komušaljka za kukuruz

matkemafija je napisao(la):
Nemoj pogrešno da me razumeš, neka te ta komušaljka dugo, dugo služi i da nemaš problem sa njom, probali smo sa njom i bez nje, za zmajevku sa njom nam treba ok 60 minuta, bez nje ide bez problema sa 45 min, ako je čist i manje. Ako imaš dosta posla to je veliki vremenski gubitak, ali videćeš i sam šta ti je najbolje ::namigivanje::
2 sata meni istovaraju radnici ako ne radim sa komušaljkom a za nepunih sat vremena se istovari sa njom jer oni najviše gube dok ne očiste još kad uhvati jedan klip pa sto godina ga čisti pa ga onda baci i gleda kako ide u čardak
 
Odg: komušaljka za kukuruz

todor je napisao(la):
matkemafija je napisao(la):
Nemoj pogrešno da me razumeš, neka te ta komušaljka dugo, dugo služi i da nemaš problem sa njom, probali smo sa njom i bez nje, za zmajevku sa njom nam treba ok 60 minuta, bez nje ide bez problema sa 45 min, ako je čist i manje. Ako imaš dosta posla to je veliki vremenski gubitak, ali videćeš i sam šta ti je najbolje ::namigivanje::
2 sata meni istovaraju radnici ako ne radim sa komušaljkom a za nepunih sat vremena se istovari sa njom jer oni najviše gube dok ne očiste još kad uhvati jedan klip pa sto godina ga čisti pa ga onda baci i gleda kako ide u čardak
super ako je tako, nema radnici neće više u njivu, 44 žene su za 4 sata počupale 2 jutra pasulja :zli:, kada smo krunili kukuruz, pokvarili su nam krunjač, tako da te i razumem....ali ako je kukuruz čist i nema previše posla možeš ga i takvog pustiti u čardak preko dva elevatora za tridesetak minuta, e sada ni sve zmajevke nisu iste, na naše smo fiksirali po 4 daske colarice 2,5 santimetara tako da u njih stane i do 9 t zrna...
 
Odg: komušaljka za kukuruz

matkemafija,koliko njih istovari zmajevku za 45 minuta pa x 120 din.Na to je Todor gledao.Treba samo staviti zaštitne limove gde je potrebno i teraj.I ja imam u planu da je kupim jer kada se bere kukuruz svi prijatelji i dužnici se izdube.Mnogi ljudi su stradali i sa beračima.malo nepažnje i eto nesreće-ovih dana je jedan iz S.Crnje skratio prste na berku a on u principu nikada ne zagušiva ali je negde stavio prste gde ne treba.A može i cigla da padne na glavu i da se ne nadaš.takav je život.
 
Odg: komušaljka za kukuruz

Zoran0230 je napisao(la):
matkemafija,koliko njih istovari zmajevku za 45 minuta pa x 120 din.Na to je Todor gledao.Treba samo staviti zaštitne limove gde je potrebno i teraj.I ja imam u planu da je kupim jer kada se bere kukuruz svi prijatelji i dužnici se izdube.Mnogi ljudi su stradali i sa beračima.malo nepažnje i eto nesreće-ovih dana je jedan iz S.Crnje skratio prste na berku a on u principu nikada ne zagušiva ali je negde stavio prste gde ne treba.A može i cigla da padne na glavu i da se ne nadaš.takav je život.
zoki bilo nekad 120 kod mene neće ispod 150 pa njih 5 to je 750din sat puta 10 sati 7500 puta 10dana 75000 tj 750evra što znači da ću ja nju za 2 god otplatiti jer mi treba samo dva radnika znam i ja da je 1200e puno ali šta da svake god plaćam 750e pa to ni bog sveti se nemože naplaćati još kad ćale nije sa njima posao da poludiš jednom sam došao sa njive besan pa kad sam iskipovao prikolicu da vidiš kako rade
 
Odg: komušaljka za kukuruz

Todore,jasno je meni sve,samo si možda mogao sam napraviti-ne znam da li si razmišljao o tome-verovatno jesi ali ne znam koliko bi te to jeftinije iznelo-koliko ja vidim tvoja komušaljka je dobro zaštićena-neka ti se isplati i za 3 sezone i opet ćeš je imati
 
Odg: komušaljka za kukuruz

opet sam ostao neshvaćen :udri:, kada su kukuruz bere po velikoj rosi, kada je kombajn dobro podešen, kada se netera brzo kukuruz nesme da bude prljav od peruše, takav se može ubaciti u čardak i ne brini, e sada ako imaš dva čoveka, jednog koji pušta kukuruz iz prikolice u elevator koji je polegnut na zemlju i gura kukuruz do elevatora koji ga penje u čardak, drugog postaviš na tu "traku elevator" da čisti kukuruz od peruše i rešio si problem, neka njih dvojica očiste samo 30 % "prljavog" kukuruza i u čardaku će biti tek pokoja peruška, tako zmajevka mora biti istovarena za 45 minuta...
 
Odg: komušaljka za kukuruz

matkemafija je napisao(la):
opet sam ostao neshvaćen :udri:, kada su kukuruz bere po velikoj rosi, kada je kombajn dobro podešen, kada se netera brzo kukuruz nesme da bude prljav od peruše, takav se može ubaciti u čardak i ne brini, e sada ako imaš dva čoveka, jednog koji pušta kukuruz iz prikolice u elevator koji je polegnut na zemlju i gura kukuruz do elevatora koji ga penje u čardak, drugog postaviš na tu "traku elevator" da čisti kukuruz od peruše i rešio si problem, neka njih dvojica očiste samo 30 % "prljavog" kukuruza i u čardaku će biti tek pokoja peruška, tako zmajevka mora biti istovarena za 45 minuta...
pa taj jedan ima da crkne na istovaru prikolice
 
Odg: komušaljka za kukuruz

Meni bere čovek koji ima svoju ekipu za istovar, svoj utovarivač i cena je po kj uz moj prevoz. Tako da posao ide brzo i ne interesuje me da li ih ima 5 ili 10 na istovaru. Obično su dvojica u prikolici i guraju kukuruz u elevator a oko njega se poređaju ostali i hvataju klipove sa ljuštikom i čiste. Istina, poneka ljuštika i ode u čardak ali je to zanemarljivo. Jedan bude u čardaku i tamo namešta kukuruze kad dođe već do gore. Kad se prikolica istovari, oni pokupe zrna u džakove, sklone ljuštike (natovare u praznu prikolicu), okrenu prikolice i zakače ako ih ima dve. Tamo gde su mi čardaci je uzano dvorište i problem je kad treba namestiti prikolicu na elevator ali to sve oni odrade. Ja im ostavim drugi traktor i oni sami to raskače, privuku i nameste kako njima godi (šuberi na elevator).

Ranije dok smo sami istovarali kukuruze išlo je nekako ali tako više ne mogu. Onda sam plaćao radnike da istovaraju kukuruze i to me je koštalo više živaca nego novca. Kad istovare prikolicu jednostavno se odmaknu i traže da im ti namestiš sledeću. Ako sam ja u prevozu onda odmaraju dok ja ne dođem i posao stoji. Da ne spominjem da ako treba da pridrže rudu, pomere elevaror da bi stala prikolica i sl., da se niko ne hvata toga, il' nisu kadri il' neće, pa onda stanu pored prikolice i ubacuju klipove i kad odvade od stranice traže od mene da ja idem gore i da im doguram klipove do ruku i još svašta tako nešto što dovede do toga da ja bukvalno crknem a oni se baš nešto i ne umore. Onda je jedno vreme bilo problem naći bilo koga da makar i tako radi.

To me je sve prisililo da pređem kod ovog čoveka sa svojom ekipom i onda sam se preporodio. Ja dovučem dve prikolice sa njive u dvorište (ili na ulicu) i tamo ih otkačim, odmah mi pomognu da zakačim dve već istovarene i vučem ih nazad na njivu a dalje sve oni odrade. Naravno to sve ima i svojih mana, prvenstveno u ceni ali i u više okrunjenim kukuruzima jer ima samohodni berač koji više kruni nego ovi koje vuku traktori. Međutim kad stavim na vagu novce i moje zdravlje i živce, nekako mi je ovo drugo uvek draže. :D

Sad vidim da se stvari polako menjaju i da sve više ljudi rade na tom principu, imaju svoj berač i svoju ekipu za istovar pa će to polako dovesti do konkurencije i pada cene. Inače, koliko god sam računao, uvek mi se više isplati da platim lager nego da berem u čardak. Jednostavno, više mi novca ostane ako radi univerzal umesto berača. (Doduše ove godine možda i neće biti tako jer kukuruz ima veliku vlagu, ali dugoročno je prednost na strani vršidbe.) Pošto stoku ne držim (samo za svoje potrebe), da mi ne trebaju šapurike (za dva domaćinstva), brao bih svega jedno jutro a sve ostalo kombajnirao.
 
Odg: komušaljka za kukuruz

Kod mene lopatama ubacuju dva-tri cigana u elevator a plaćam ih na sat i veoma su korektni prema meni.Kukuruz je extra čist bukvalno bez ljuštike i sav kukuruz skladištim u klipu jer imam mogućnosti a i iz razloga što mi trebaju čokanji jer grejem 300 kvadrata centralnim grejanjem pa se troši velika količina.I još da dodam kamionsku prikolicu od 14t fest punu istovare za 40 minuta.
 
Odg: komušaljka za kukuruz

neće crći, ne oznoji se čovek. Upravo tako, a koliko bi Matiću trebalo vremena da preko komušaljke istovariš 14 t prikolicu :haha:, e to pokušavam todore da ti objasnim, to je super investicija, brzo se isplati, ali se može i bez nje ::namigivanje:: još ako imaš nekoliko takvih prikolica, čitava večnost, a da li će upasti koja peruška u čardak potpuno je nebitno...
 
Odg: komušaljka za kukuruz

Mi smo platili 12000 din radnu snagu za utovar kukuruz.Ukupno 12 zmajevki.
 
Odg: komušaljka za kukuruz

Ja sam do danas mislio da vama u Vojvodini vreme za koje se neki posao uradi nije toliko bitno. Sada vidim da nije isto ako istovar traje 30 ili 45 min. Nije dobro imati predrasude pa ma o cemu se radilo. :ppozdrav:
 
Odg: komušaljka za kukuruz

matkemafija je napisao(la):
neće crći, ne oznoji se čovek. Upravo tako, a koliko bi Matiću trebalo vremena da preko komušaljke istovariš 14 t prikolicu :haha:, e to pokušavam todore da ti objasnim, to je super investicija, brzo se isplati, ali se može i bez nje ::namigivanje:: još ako imaš nekoliko takvih prikolica, čitava večnost, a da li će upasti koja peruška u čardak potpuno je nebitno...
upadne i kad ručno rade ali dosta mi para ode na radnike oko 750e svake godine
 
Odg: komušaljka za kukuruz

bitni su ne sati nego minuti ::namigivanje::, pogotovo sada kada se bere kukuruz, peče rakija i još povrh svega ide na faks ::svaka cast::... do sada sam pekao šljivku a sada idem da :spavam:. pozz
 
Odg: komušaljka za kukuruz

Od Boga još niko nije oteo pa nećemo ni mi-treba raditi kada to vreme dozvoli.Ako ti je zalogaj velik malo je i da radiš 50 sati dnevno a koliko to može da traje.Jesenji radovi svi stižu odjednom -i mene brine što je kukuruz još jak ali šta ja tu mogu,Sigurno će biti još lepog vremena da se poslovi porade i da nam oči pobele
 
Odg: komušaljka za kukuruz

Ma tačno je to ali ipak se mora skoncentrisati prilikom rada sa mašinama pa tako i sa komušaljkom-15 minuta duže ali je sigurnije-ove godine je bilo više da sedimo nego da radimo )što se poljoprivrede tiče) i sada će nas stisnuti posao :udri:
 
Odg: komušaljka za kukuruz

Zoran0230 je napisao(la):
Ma tačno je to ali ipak se mora skoncentrisati prilikom rada sa mašinama pa tako i sa komušaljkom-15 minuta duže ali je sigurnije-ove godine je bilo više da sedimo nego da radimo )što se poljoprivrede tiče) i sada će nas stisnuti posao :udri:
to si u pravu što ja lepo ugasim traktor ako nešto na kombajnu zaguši a od posla danas spavam a sutra neznam šta pre
 
Odg: komušaljka za kukuruz

na komušaljci rada nema :haha:, da ne mogu da se prekrstim i pomolim na liturgiji zbog par peruški koje će završiti u čardaku :nono:, ima ona narodna da budala sebi uvek nađe posla ::namigivanje::
 
Odg: komušaljka za kukuruz

matkemafija,ispada da su ljudi što rade sa komušaljkama budale-a voleo bih da vidim kako izgleda tvoja kotarka ako ne čistiš kukuruz-koji berač imaš pa tako idealno čisti
 
Nazad
Vrh