Kompostiranje

Tekst je sklopljen od raznih tesktova i iskustava sa foruma pa se vise i ne secam detalja.

Braon materije su ugljenik a zelene azot. Odnos braun prema zelenoj treba da je 25:1
 
Ne. Odnos ukupnog ugljenika naspram ukupnog azota mora biti uzi od 25:1 da bi proces tekao kako treba. Odnos braon i zelene mase treba da je 1:1

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Zixo, ništa se ti ne brini, na veliko je teško pogoditi koliko čega tačno, samo ti stavi i jedno i drugo pa makar i u 1:1, ono će sve danas-sutra doći na svoje... Ja sam danas napravio dva nova kubika, a sutra ako posluži vreme još dva.. A iz moje prakse, oko 5 kubika svežeg se nakon par meseci pretvori u svega kubik komposta :)
 
Zixo, ništa se ti ne brini, na veliko je teško pogoditi koliko čega tačno, samo ti stavi i jedno i drugo pa makar i u 1:1, ono će sve danas-sutra doći na svoje... Ja sam danas napravio dva nova kubika, a sutra ako posluži vreme još dva.. A iz moje prakse, oko 5 kubika svežeg se nakon par meseci pretvori u svega kubik komposta :)
vidim ja ova moja kamara sve manja i manja,samo se pusi i topi..
Jucer jednom prevrnuo jer mi se javlja bijeli prah,gljivice valjda,pokrio dekama kao malo djete :)
Imam jos oko 2000stabljika paradajza,kamaru djubreta,slame,kupim travu otpatke...znaci nema mi druge...samo redat nove..
Nadam se da cu do proljeca moci koristiti bar nesto

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Prilicno sam siguran da sam ovo za odnos braon i zelene materije pokupio na forumu, ne znam dal bas ova tema, moguce
 
Kakve su ovo gljive,ispustaju nekakvu crnu tecnost,dobre ili lose za kompost?
724acdf643a9b5a7e87c5aaf0a487dc7.jpg
a6ba7bbd79615e65e78abcdc02a5f442.jpg


Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Zixo, je l' se osuše do sutra-prekosutra?

Mislim da sam i ja imao takve i da si mi rekli da je neki tip gljive 'gnojištarke' i da je njena pojava u kompostu ok. Ne traju dugo, pojave se neko vreme i nestanu... One mi se konstantno javljaju u odredjenom vremenu razgradnje komposta.
 
Zixo, je l' se osuše do sutra-prekosutra?

Mislim da sam i ja imao takve i da si mi rekli da je neki tip gljive 'gnojištarke' i da je njena pojava u kompostu ok. Ne traju dugo, pojave se neko vreme i nestanu... One mi se konstantno javljaju u odredjenom vremenu razgradnje komposta.

cini mi se da se tako nekako za dva tri dana osuse ali ih toliko novi navalilo...i to samo sa jedne strane hrpe
 
Nema sta da te brine, bice sve ok... Tu im je nesto bilo najpovoljnije zato ih najvise i ima. Moguce da su tu imali i malo vise vazduha li generalno najbolji odnos voda-vazduh i zato su se tu najvise pojavile. I kod mene su isto tako, ali na sredini gomile, jer kad sam slagao, svuda je bilo dosta sitnijeg materijala i za nijansu tezeg i zbijenijeg nego na sredini gde je bilo nekih grančica i ostataka koji su im dali prostora da 'dišu'... No, kao sto rekoh, nista zabrinjavajuce, kako dodju tako prodju i to je to ;) Samo cepaj dalje.
 
Evo update-a moje gomile :)

Dobra je masa, ima dobar broj i glisti u masi, druga gomila lepo napreduje :)

U kanti je soc od kafe ako neko pita :) Ono što skoro svi bacaju niz slivnik, ja bacam u kantu, pa u kompost...





Jos malo pa gotovo :) gliste zavrsavaju posao,sto se komposta tice one su mi najdraze..haha
Mene jedino muci vlaznost posto sam sve slagao u jedan plastenik pa nikad ne znam tacno treba li poljevat ili ne..
2000stabljika paradajza sam zavrsio nesto slame i djubreta te dobio mozda dvije pune traktorske prikolice e sad sta i koliko ce na kraju ostat kada se sve razgradi vidit cemo..uglavnom ne dovoljno za moje potrebe tako da cu jos ranije pocinjat sa prikupljanjem materijala,najnoviji izvor materijala pokradem od komunalaca,ostavljaju pokupljeno lisce kraj puta u vrecama pa poslije sabiraju a u medjuvremenu im pomazem i ja :D
Odlucio sam u bar jednom vecem plasteniku pokusati gredice preko zime pokrivati slamom,kuhinjskim otpacima,liscem itd.znaci postao sam rob mikroorganizmima,glistama...ustvari uzajamno robujemo jedni drugima,nadam se da ce mi zauzvrat izroviti i popraviti zemljiste te da isto prije sadnje necu morati frezati

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Što se vlažnosti tiče, nemoj puno da se nerviras oko toga, bitno je samo da nije natopljeno i da kad uzmeš rukom i stisneš da se ne cedi k'o sundjer, tj da ne curi puno...
Ja moje mešam/prevrćem na 20-30 dana tako da tamo gde je vlažno, prećiće u neki suvlji deo pa će vremenom opet biti optimalno...

I gledaj to sa ove strane, bolje i vlažnije nego suvo! :osmeh:

I ako imaš prostora u plasteniku, ako ćeš da me poslušaš, napravi "trake" oko metar do metar ipo širine i ne više od metar u visinu a dužine koliko ti prostor dozvoli... I ostaviš metar mesta gde ćeš kasnije da prevrćeš masu kako bi imao mesta za prevrtanje... Tako će se brže razlagati, a i ti lakše manipulisati sa masom nego kad je spakujes na gomulu 3x3m... (naprimer)
 
Da li je neko koristio pri kompostiranju granje od malina? Možda kad bi se proterale kroz mašinu za seckanje granja,pa onda u mešavinu sa svim ostalim?

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Ja sam probao grane od kupina medjutim njima treba 500 godina da pocnu truliti, kada bi se sitno iseckale taj proces bi se sigurno ubrzao.
 
Uspeo juče da pokupim svo lišće po placu (sem orahovog) i da napravim novu kompostnu gomilu... Ko ima kosilicu sa korpom može uraditi dve stvari odjednom... 1.ocistiti lišće, 2.dodatno ga isitniti za bržu razgradnju... Pri tome taman se pokosi i trava ispod i dodatno pomeša, dodati malo piljevine i nekog djubriva i do proleća eto djubriva za baštu :)

 
i ja sam jucer oko svog komposta se vrtio,prevrnuo nakon 2mj i sreca da sam to radio,unutra suho barut,poljevao sam ja to zadnji sedmica ali izgleda ne dovoljno,imam osjecaj da koliko god ja vode koristio pri zaljevanju onaj donji sloj se tesko kvasi
 
Tako je, ako kvasiš crevom, izbodi malo vilama s'vrha i razgrni kako bi voda sišla do dole... Ali zato je preporučljivo da se prevrće svakih 20ak do 30 dana...
 
ma od sad svaki dvadesetak dana prevrcem,sta mislis imal kakve koristi sad u zimskom periodu kalifornijskih glista ubacit u kompost,vec je prilicno hladan
 
Nazad
Vrh