Kompostiranje

O Milane kolike si korpice napravio:) svaka čast. Sjajno izgleda samo mi se ne svidja toliki beton jel moralo tako? Pošto glistenjak?
 
O Milane kolike si korpice napravio:) svaka čast. Sjajno izgleda samo mi se ne svidja toliki beton jel moralo tako? Pošto glistenjak?

Beton je tu zbog krtica a i nije problem, lepo se uklapa.
Što se gljistenjaka tiče ja bih prvo pitao za kvalitet a cena zavisi od količine, najbolje je da se čujemo telefonom 063/453-720.
 
Nisam ti ja mušterija Milane:) čisto sam radoznao, imam svoj glistenjak-kompost. Da li si radio analizu?
 
Cool :) Nisam video da ima i tema o kompostiranju :))) Mislio sam da o ovome pricaju samo u temi 'organskog djubrenja' ;)

Ja sam kod mene radio neke manje kolicine zadnjih godina da vidim da li ce to raditi posao i ispalo je super, a ove godine idem na malo vecu varijantu i da vidim da li ce to do jeseni dati neke rezultate i kakve :)

Na placu imam veliku povrsinu pod travom i nju skupljam u korpu, onda odem do stolara koji zivi iza mene pokupim mu onu najfiniju piljevinu i pomesam sa nekim stajnjakom koji nabavim u medjuvremenu (kokosiji, govedji...), skupljam i velike kolicine soc-a od kafe, kao i standardno svih biljnih ostataka koji mogu da se kompostiraju :) Za sada imam 3 gomile sa po 2 kubika (1m visine x1m sirine x2m duzine)... Mada se on vremenom sve vise i vise smanjuje :) Do kraja leta mislim da ce od te 3 ostati jedna od 2 kubika :)

A ne mogu samo da doskocim jednoj informaciji... U jesen, razbacati pa isfrezirati ili samo razbacati i ostaviti ga preko zime tako po zemlji!?

I jos jedno pitanje za gliste... U kom momentu ih dodati i da li ih dodati uopste ili cekati da dodju eventualno same? Jer dok masa "radi" unutra bude i preko 60'c... A kad se ohladi i prevrnem, ona opet pocne da "radi" i da se greje...
 
Možda sam već pominjao ovog čoveka čija predavanja vredi slušati Hugh Lovel:


On ima teoriju da kompost ne treba mešati sa zemljom već ga bacati na zemlju oko biljaka, navodno ga zemljišni organizmi unose u zemlju u količinama i intervalima koji odgovaraju biljci. Dok se mešanjem sa zemljom nameće nešto što možda nije u balansu i stresira biljku. Naravno to možda i ne mora da bude tako ali je prilično logično da kompost ne može da bude uvek u balansu, odnosno možda ima previše nekih organizama koji ne prijaju biljkama ili organizmima koji žive na korenju biljaka.
Gliste će verovatno same doći ali nikad u sveži kompost, crvene kompostne gliste (medju kojima su i kalifornijske) jedu već kompostiran materijal i dodatno ga mineralizuju.
 
Proximus,
u svakoj od tih gomila ubaci po pola džaka (25 litara) komposta dobro naseljenog glistama onda kad ti masa prevre. Nakon toga nemoj da prevrćeš, gluste su tu da rade aeraciju. Nakon toga ubacuj biljnu masu na 15-ak dana po 10-ak cm visine. Dobro je da imaš neku hladovinu preko toga ili da prekrivaš nečim poput slame. Hranjenje radiš godinu dana s tim što pre zime staviš 3 sloja hrane i prekriješ većim slojem slame. Na prileće , kad prosečna temperatura pređe 20¤ C pomeri površinski sloj od 15cm sa glistama da rade u narednoj godini a celokupnu masu ispod izvadi, ostavi da odstoji još najmanje 6 meseci i dobićeš ono što je san svake biljke.

Послато са SM-G3815 уз помоћ Тапатока
 
Evo malo slika komposta i gljivica/gljiva koje se u velikom broju pocinju javljati na gomilama koje se polako hlade... Pa ako neko ima predstavu koji tip gljiva ili gljive je u pitanju neka javi :)


 
Kod mene se te bele gljive jave kad je masa suva

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Moja masa je u hladovini i ispod krova jednog malog objekta sa kojeg sva kisnica ide direktno na kompost... A u slucaju kao sada kada nema toliko kise, onda natkrijem preko njega foliju da zadrzi sto duze vlagu, a sa strane ostane otkriveno kako bi imalo vazduha... A dogodine cu videti da napravim nekoliko boxova od paleta i dole neku mrezu da mogu da ubacim gliste, a da ne pobegnu :)
 
Kod mene se te bele gljive jave kad je masa suva

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
A sta nedostaje masi ako je unutra bijela,ubacivao sam isjeckane stabljike paradajza,slamu,malo stajnjaka,koliko god ja prevrcao ona i dalje bijeli

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Zavisi koja je temperatura, ako je preko 55 stepeni mogu da budu i aktinobakterije koje nisu bas pozeljne. Ako su temperature manje to su gljivice-micelijum i sasvim pozeljne.
 
Jucer prva kamarica slozena na kraju cini mi se da cu imat pun plastenik ovoga
Stabljike paradajza isjeckane,slama,malo djubre,pokoja grancica,malo kreca
Danas se vec pusi iz nje
E sad negdje citao sam da kad digne temp.odma treba prevrcat a negdje sam citao da treba pustit bar 15tak dana nista ne dirati da bi se unistile razne bolesti itd..
Sta da radim pojma nemam?
532309df0073e3fadc022602c5d48d6b.jpg


Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Ostavi tih 15ak dana da miruje pa prevrni sve eventualno pokvasi ako bude suvo (ali ne da se cedi mokro, nego da bude vlazno)... Ja sam moje gomile nakon prvih dve nedelje okretao na mesec dana (i okrecem i dalje)... I izgledaju brutalno dobro :)

Sad ide zavrsno kosenje i skupljanje lišća, mesanje sa piljevinom i kokosijim stajnjakom za drugu turu :)

Nemoj da ti gomila bude višlja od 1m... A kad splasne (a hoce bar za trecinu), onda je "provetris" prevrtanjem i uvek dodavaj da bude na 1m...

Cime si sitnio te stabljike od paradajza?

Ja imam neku stariju kosilicu (ali malo jacu) i poredjam sve na zemlju i predjem kosilicom preko toga i onda skupim u košaricu pozadi... Tako i lišće i sve ostalo :) Usitni sve taman ;)
 
Proximus,hvala na odgovoru,jednu godinu sam isto radio sa kosilicom i islo je,problem mi je bio sto nema korpe pa se dosta vremena gubi donoseci skupljajuci ...:)

ove godine sam se smjestio u jedan manji plastenik,nasao sam neku sjeckalicu za granje,ima gore malo siri ulaz pa nema neki problema sa hibridom od 2.5m izadje na kraj za 4-5sekundi,uvjezbano :) a sjecka na komade velicine piljevine

donesem sebi 30 struka paradajza,sredim ih,slame,djubreta,granja,i sto se usput nadje,izmjesam i bacam na kamaru,i sve tako iznova..

ako idem kolica zelenog,kolica smedjeg,koliko stajnjaka ide na to kolicinski?
 
Eeee, pa blago tebi... Ja bih ubio za tu seckalicu :)

Ja sam rasturao lopatom par cm debljine... Pa zamešao... Ugrubo, jedna kolica stajnjaka na dvoje trave i dva dzaka piljevine... Mada, imao sam i gomile bez stajnjaka, na kraju sve izgledaju isto i dodju na istu gomilu i sve se sad izmešalo... Bitno je da se lepo isitni, da se promeša i da bude vlažno :) Ne može da omane... Ja imam 5-6 kubika koje sam napravio ove godine. Suša je uradila svoje pa nisam kosio ništa bukvalno dva meseca... Da je bilo normalno vreme, bilo bi 10ak kubika sada sigurno. A što se stajnjaka tiče ja sam koristio šta sam imao pri ruci... Malo goveđeg, malo kokosijeg, malo i bez... Ma, kao što rekoh samo trpaj na gomilu :osmeh:
 
Nazad
Vrh