Komentar na situaciju i dešavanja u agraru

dobro , samo kazem znam kolka ti je plata odokativno ali nisam napisao tacno , ni blizu . profesionalna deformacija . nije vazno.

sad je problem kad si sam sebi radnik i gazda imas sabiranje doprinosa za uplacivanje 24% za penzijsko i 10,3% za zdravstvo.

naravno prijave se na minimalac od 40.000 je sad otprilike .
porez na to ti dodje 40.000-21.712=18.288 , 10% porez je- 1.828.
doprinosi su 9.600+ 4.120 + porez 1828.
15.550 da zaokruzimo su sve dazbine drzavi.
i tih 15.500 mesecno ubi ove velike gazde. propadose. naravno to je tona kukuruza sad zbog jako niske cene.
ali imas subvencije 18.000 i ko ima 10 hektara je na nuli.
 
Poslednja izmena:
Ниси једини 70% ако не и 90% Србије је погођено истим проблемом. Немој мислити да онима који раде у фирми цветају руже, мало је оних који раде за 1000+ евра плату, већина је испод те цифре и таман довољно да допуне буџет што не успеју пољопривредом.
Nisi mi odgovorio konkretno ni na jedno pitanje: kako mogu da žive oni koji žive samo od plate, a ima ih jako mnogo i kako bi reagovao da imaš firmu i sve plaćaš, a neko pored tebe koristi rupu u zakonu ili je penziober i ništa ne plaća i zbog toga može svoj proizvod jeftinije da proda ?
Napisao sam zašto imam sada takav stav, zahavljujući onima koji imaju platu i nas ponižavaju.
 
Ocigledno postoji velika kolicina akumuliranog besa kod mnogih "profi" poljoprivrednika, samo sto je bes usmeren na totalno pogresnu stranu.
Iskreno za terminologiju profi - hobista sam prvi put cuo ovde na forumu. Konkretno kod mene u selu imaju 3 jaca poljoprivrednika i nas 15-ak hobista koji radimo svoju zemlju i stvarno smo svi u super odnosima. Nikada nisam cuo nista kao ovo da batalimo zemljoradnju zato sto vec radimo. Veliki nam uglavnom svima rade kombajniranje, ostalo sve sami, na obostrano zadovoljstvo rekao bih.
Sve je to poteklo od ,,hobi" poljoprivrednika i ,,malih", oni su to potencirali. Stalno su prozivali ,,velike". Kod mene se čaša prelila.
 
Sve je to poteklo od ,,hobi" poljoprivrednika i ,,malih", oni su to potencirali. Stalno su prozivali ,,velike". Kod mene se čaša prelila.
Ne znam stvarno, sa problemima te vrste se nismo sretali na nasem terenu.Imaju trojica vecih, ali nikome nisu smetali zbog toga, kao ni mi manji sto njima nismo smetali.
Svasta ljudi pricaju, ali ne treba se na sve obazirati.
 
Postavljaš pitanje na koje ti je odgovor poznat, veoma logičan i jasan, i upravo se ti protiv toga boriš. I onda još imaš toliku dozu drskosti da prozoveš ljude koji ne podržavaju ideju sataniziranja "običnih ljudi", prosečnih stanovnika ove lopovske tvorevine na svim njenim nivoima, koji se bore da prežive jer otimaju vama hleb preko mnogo pogača, iako i sam vrlo dobro znaš da je to jedna velika neistina i da je jedini i glavni problem na visokoj instanci. Da nije žalosno bilo bi smešno zaista...
Napisao sam zašto tako mislim. Kada je ,,hobista" napiso da piša po svima nama jer on ima plati niko od vas nije reagovao na njegovo pisanje i zato smatram da ga podržavate. A na mene ste svi skočili. A u svom poljoprivrednom stažu od četiri decenije sam mnogo ,,propatio" od ,,hobista" i naslušao se more glupih opravdanja.
Retko ko je reagovao kada su neosnovano ,,mali" prozivali ,,velike" ili ,,velikih" nema na ovom forumu. Nikada nisam čuo da je neki ,,veliki" prozivao ,,male" i skoro nikome nije smetalo. Za mene je to cinizam.
Primetio sam da većina kuka na vlas ali redovno glasa za iste. Zar to nije isto cinizam ?
 
i

cekaj , imas gubitak i jos bi da te drzava jos vise oporezuje sa pdv???.
srbija ima oko 4 miliona hektara , podeli sa 100 i imas maksimalno 40.000 gazdinstava , upravo si desetkovao poljoprivrednike.
pa ti si genije.
pitaj advokate sta su radili kad je drzava htela da im uvede fiskalne kase !!
ako ne znas , pitaj ih kako su se izborili pa primeni to iskustvo. !
zato sada neuka baba sa 4 razreda skole na pijacu mora da ima fiskalnu ,ali advokati jok. tesko im jbga ,ne mogu da savladaju....
ali ne za sve su krivi zli hobisti ,cekaju iza busije i potkopavaju useve velikome gazdi...:ROFLMAO:
da te cica nauci nesto, kad god se usvaja neki zakon o poljoprivredi ,nek je najbolji na svetu (a naravno da nije, kakvi su ovi na vlasti to je uzas), obavezni su protesti ,.........
obavezni !!!, pa polako, clan po clan ,pa diskusija o svakom clanu i dopuna, promena itd...
beograd i vladajuca kasta mora biti namiren, jos malo je preostalo u ovoj sve manjoj srbiji, gledas da od tebe sto manje uzmu.
Ništa te nisam razumeo osim za 40.000 gazdinstava i ne vidim u čemu je problem da ih bude 40.000 ? Prvo, to što sam napisao za 100ha može da se primeni u Vojvodini i manjem delu centralne Srvije. Ako neko ima pametniji predlog neka napiše. U razvijenom svetu je poljoprivreda regulisana, a ne kao kod nas. Tvrdim da kada bi se ograničilo na 100ha, veliki broj malih bi postao veliki na uštrb onih koji obrađuju desetine hiljada hektara. I nestao bi veliki broj zaisa malih koji po mom mišljenju ,,smetaju" malima da postanu veliki i velikima. I nestao bi veliki broj fiktivnih gazdinstava.
Šta nije tačno što sam napisao ?
 
Ne bi. To plaća firma u budzet, isto kao kad bi ti zaposlio radnika na gazdinstvu pa mu uplaćivao. Ne bi sigurno svom radniku ti plaćao na ruke to.

Ja i kad nisam bio zaposlen, ja sam počeo sebi da uplaćujem životno osiguranje, ugovor na 25 godina. Plaćam 120 evra mesečno. Bože zdravlja kad istekne taj period, produžavam i dalje da plaćam.
 
Po meni ko hoće da radi ,,maksimum" (100 ili neki hektar više) mora da ima prijavljenog radnika (dete, suprimuga, muž, radnik) i da plaća sve doprinose na istog.
Da li loše mislim ?
 
ne mislis jako lose ali ti matematika ne valja :ROFLMAO:

za 100 dinara da potrosis u maksiju, treba da zaradis 167 dinara ukupno gazdi, sebi, PR-u ili gde vec, 67 ide drzavi na doprinose.

i onda drzava otme jos 20 dinara na pdv.

87 dinara za 100 dinara potrosenih???? u kom univerzumu to moze da radi bez kradje i podmazivanja subvencijama?
 
Kako je u ostatku Evrope ? Koju oni matematiku koriste ?
Ako si mislio na mene ?
 
@Darko Dren

Darko, sta mislis hoce li nam inflacija pojesti zivotno osiguranje?
Ja uplacujem najvise iz razloga u slucaju da mi se nesto desi.
Imam na 20 godina ugovor i kad mi to istekne to nece biti neke pare jer jednostavno u poredjenju sa vremenom kad sam poceo uplacivati novac je izgubio vrijednost.
 
Nisi mi odgovorio konkretno ni na jedno pitanje: kako mogu da žive oni koji žive samo od plate, a ima ih jako mnogo i kako bi reagovao da imaš firmu i sve plaćaš, a neko pored tebe koristi rupu u zakonu ili je penziober i ništa ne plaća i zbog toga može svoj proizvod jeftinije da proda ?
Napisao sam zašto imam sada takav stav, zahavljujući onima koji imaju platu i nas ponižavaju.
Ко тебе овде понижава? Ти овде сам себе понижава. А ако ти мислиш и ако је твој став да хобисти треба да пропадну, ја кажем и мој став је да сви профи треба да су у пдв, да плаћају доприносе, да на сваких 50кј имају једног сталног радника на имању за којег ће плаћати пио, доприносе и здравство. Да имају фискалну касу и да гориво плаћају пуну цену па да им онда држава као и предузећима враћа то кроз пдв. Ја овде још нисам прочитао да неко ко је запослен подцењује и понижава било кога овде ко неради и живи само од пољопривреде. Колико видим ти си вазда на иглама и, као да од ране зоре пишаш по копривама. Са сваким се свађаш и качиш, дај бре човече опусти се мало шта сваког дочекујеш ђоном.
 
@Boderlica da je mene interesovala evropa ne bi sedeo ovde. tek su to lopovcine 500 godina unazad

izracunajte koliko zemlje treba da imas 100000 plate i placas doprinose 67000 mesecno. sa 100ha bi imao za dve plate ako je dobra godina
 
Ne znam zasto gubite energiju na raspravu hobi protiv profi.
Pravo pitanje zasto je sledece godine subvencija samo 100 evra po hektaru. Sa tih 55 evra po jutru milostinje mozemo samo, da ne pisem sta.
 
Подстицаји су 12000дин/ха и ваљда 50л/ха нафте без акциза је за следећу годину. Ове године су, и, нафту рачунали, у, тих, 18000дин
 
Nazad
Vrh