Komasacija u Vasem ataru

zozon

Član
Učlanjen(a)
17 Dec 2009
Poruka
180
Lokacija
Banatsko Novo Selo
U KO Banatsko Novo Selo je najavljana komasacija, detalje jos uvek ne znamo ali je Udruzenje poljoprivrednika krenulo sa serijom sastanaka koji za temu imaju gore pomenutu komasaciju.
Tema je jako skakljiva, kako udovoljiti svima? Sigurno ce biti i otpora i svadje ali da je potrebno ukrupnjavanje poseda - potrebno je!
Kakva su Vasa iskustva sa ovakvim situacijama, kako je sve teklo i kakav je epilog desavanja?
 
Pa koliko ste vi slozni u B.N.Selo ja mislim da cete to uraditi sigurno i to bi bilo odlicno... ovi iz mog sela nemogu da formiramo udruzenje a kamoli nesto vece...
 
Kod nas je komasacija bila još 1970,a mogla bi ponovo.Tada je bilo svadja i prepirki,normalno i nepravde.
 
da i sada če neki dobiti sve kod sela odmah pored glavnog puta :haha: a taj pored puta če dobiti u dolovu :haha: :haha:
 
Komasacija jako dobro stvar u teoriji ,u praksi danas po meni neostvariva.
Komasacija se mogla dogoditi kao u Lokvama nekad davno kad je bila "diktatura" pa su morali da ćute. Neko je na brzinu dobio dobru zemlju pored sela a neko prešaltan u rit ili kao ženin deda što se odrekao desetak lanac u ritu da mu ne diraju drugu zemlju.
ja lično bi pristao sutra da mi se ukrupne parcele al šta će oni ljudi koji su u neka dobra vremena a ne tako davna kupovali u blizini sela zemlju po astronomskim cenama!Ko će njima nadoknaditi to!!!
Ja imam voćnjak u delu gde sav koriste zemlju za ratarstvo i tamo nije neka cena( ja sam kupio po 600 eura pre 4 godine) sad je možda 100-200 eura više,dajem više zemlje u zamenu ili isto samo bliže selu i kvalitetnije i doplatu.Na moju žalost niko neće,inat,zavist,ljubomora ili nešto drugo!!!
Čekam komasaciju pa šta bude. :cao:
 
Mislim da bi kod nas bilo rata. :haha: Parcele oko naselja su bivši vinogradi pa su jako male i tu bi bilo dobro da se uradi komasacija.
 
Interesantno je da ideju o komasaciji pokrecu gradske vlasti a ne poljoprivrednici pa je u startu stvoreno negativno raspolozenje ... ipak za tako nesto se moraju pitati i vlasnici zemljista a ne smo doneti uredbu da ce biti "obavljeno" to i to ...
Na nama je da u ovoj situaciji izvucemo neki plus za poljoprivrednike ako bude moguce, zato sam i pitao za Vasa iskustva!
 
mims je napisao(la):
Mislim da bi kod nas bilo rata. :haha: Parcele oko naselja su bivši vinogradi pa su jako male i tu bi bilo dobro da se uradi komasacija.
Bas tako, moj deda je kupio 2kj od 9 vlasnika, otac i ja smo nastavili tu da kupujemo i sastavljamo zemlju i sad tu imam oko 20kj gde drugi imaju bastice. Jedan lanac je placen 4000dm u veme inflacije a moj kum je na drugom mestu kupio 9 lanace za 4250dm. I kako da se izvrsi komasacija kad nije isti kvalitet zemlje :sta: . Ljudi imaju losa iskustva iz prethonog perioda :udri:
Sta je prednost komasacije :sta: Ako je to nepravda u najavi, znaci ne mogu svi da budu zadovoljni zasto i otvarati tu temu.
 
uzimanje para pa nemislite da če se to raditi đabe neče država valda platiti geometre i celu zafrkanciju da bih pera perić dobio svu zemlju na jednom mestu i to 1klasu :sta: :sta: :sta:
 
kod nas su radili komasaciju pre 20 god ,pa sad se prica da su neki rukovodioci te komasacije imali oko 150hektara viska(od ljudi koi su davno preminuli i nisu imali naslednike)pa su navodno tu zemlju prodali i pare u dzep
 
Isto je bilo i kod vraćanja oduzete zemlje starim vlasnicima. Viškovi su se pojavljivali jer se kod vraćanja ukoliko se dobija bolja klasa dobija manje zemlje. A da su se neki tu okoristili - jesu, iako je to javna tajna.
 
i ja se borim za to imam u jednom delu oko 65lanaca parcele su po 3,4,5.6,7 lanaca a uglavnom me razdvaja jedan eventualno 3do 4 komsije ista zemlja isti kvalitet i niko iz inata nece da se pomeri ni levo ni desno ni uz nadoknadu zadnji put kad je bila komasacija dali su dobru zemlju samo onima koji su i preplatili da dobiju bolju il da im ostane ista dalje detalje znaju ljudi u selu :bravo: pzz
 
U nasem ataru je komasacija bila 1979, ako sam dobro zapamtio kako je stric pricao. Covek koji je radio komasaciju je sebi namestio 10ha u prvoj duzi, u najboljem delu atara. :haha:
EDIT: Komasacija nam nije preko potrebna, jer dobro funkcionise uvecavanje parcela. Kad neko prodaje prvo pita komsije, pa u 50% slucajeva neko od komsija kupi njivu.
 
Kod nas je bila komasacija 80-tih godina.Uzimao je ko je gde hteo zemlju sto su bili u komisiji svasta se izdesavalo velika je to nepravda.Mozete zamisliti kada su se neki selili sa teskih mlaka 5km u najplodnija zemljista.
 
Naš 4ovek ne voli da ima svu zemlju na jednom mestu i to ne zato što je glupav nego naprotiv. Ako mu neka vremenska nepogoda(grad, suša poplava...) uništi ili ošteti usev na jednoj parceli, možda neće na nekoj drugoj u drugom delu atara.
Nisu ni seljaci više nepismeni kao nekad pa da guzonje mogu sa nama kako hoće. Mi se danas služimo informacionim tehnologijama, govorimo po više jezika i u kontaktu smo sa kolegama i iz drugih zemalja. Ne smemo da dozvolimo da nam neko proturi tu priču o profesionalizaciji poljoprivrede, ukrupnjavanju parcela i slična proseravanja kao nešto "in" i kako je to Evropa i da nam ispira mozak kako smo mi mali i srednji osudjeni na propast. Eventualna komasacija sada bi išla u korist isključivo tajkunima.
Ja sam u redovnom kontaktu sa našim kolegama iz Slovačke koji tvrde da je kod njih situacija po tom pitanju ista kao i kod nas - dakle rascepkane parcele zemlje obradjuje veliki broj ljudi. Veliki broj njih se poljoprivredom bavi kao dopunskom delatnošću i to im i dalje ne smeta da su punopravnom članicom EU.
Ovako nešto sa puno ljudi u poljoprivredi je državi poput naše čak i korisno jer smanjuje nezaposlenost i povećava javnu potrošnju. Ona varijanta sa ukrupnjenim parcelama i sa 3% stanovništva koje se bavi poljoprivredom ne ide u prilog državi ali ide u prilog političaru na vlasti jer tajkun mu finansira rad stranke, a nadje se tu neki bakšiš i za džep ::novac::
Ne možemo mi sa tolikom nezaposlenošću da se poredimo sa vodećim zemljama EU koje čak imaju manjak radne snage pa moraju da uvoze one sa uvezanim glavama. Normalno je da oni teže ka ukrupnjavanju parcela i što manje ljudi u poljoprivredi, ali mi - zašto bismo?
 
Ja cesto koristim program google earth i tacno se vidi naprimer Francuska,Nemacka,Austrija... da nema tako krupnih poseda ko u srbiji.Sve su to parcele u normalnim velicinama nekako pribliznih velicina a kad srbiju zumiras ogromne table pa sitne parcele pa opet ogromne table pa sitne parcele.Tacno se vidi sta kombinati rade a sta mi obicnio seljaci.Nema od ogromnog poseda nista.Ko i od bagatih na gradu.Nema nista bez srednjeg staleza.
 
Nazad
Vrh