Koliko Konjskih snaga

Imas john deere 5100m prava masina!Ja sa Zetorom 5211:sejem,prskam,spartam,bacam djubre,drljam.Sa Zetorom 7711:eek:rem sa imt plugom dve brazde,nekad setvospremiram i berem.Sa John Deere-om 5725 od 95 ks:eek:rem sa kvederladom 3 brazde,teskom vucenom tanjiracom sa 28 diskova,setvospremiram,vucem prikolice.
 
kako stvari stoje necemo nista kupovati...eventualno ovak nesto
14m6du0.jpg
:haha:
 
malo sam pojačao ks/ha,
za ovu jesen oranje,tanjiranje i spremanje za pšenicu radiće IMT 5106,
577 će se venčati sa 224-om
a 539 transport i baliranje...
znači 215 ks na 20-tak hektara moje zemlje plus usluge...
fali mi još jedan manji traktor npr. IMT 542 ili nešto slično...
to ću morati dogodine pribaviti
 
Od čega je taj motor, jel to IHC znači International Harvester/CASE?

- - - - - - - - - -

Imam IMT 539 sa 39KS, a posto mi je zemlja dosta teška, a i IMT je omatorio, planiram uskoro nabaviti nešto od 70-80KS za sve teze poslove, dok bi 539 preuzeo sve lagane.

Pored IMT-a u domaćinstvo se prvo doselio Hurlimann H-360 sa prednjom vučom i 65KS a potom je njegovo mjesto zauzeo Zetor 7045 sa prednjom vučom i 70KS (ili 65KS, nisam siguran).
 
IMT 549
Massey Ferguson 178 (75ks)
Renault Ares 620RX (120ks)
To je uglavnom to,mislim da necemo skoro povecavati snagu jer mi ovi zavrsavaju sav posao..
 
malo sam pojačao ks/ha,
za ovu jesen oranje,tanjiranje i spremanje za pšenicu radiće IMT 5106,
577 će se venčati sa 224-om
a 539 transport i baliranje...
znači 215 ks na 20-tak hektara moje zemlje plus usluge...
fali mi još jedan manji traktor npr. IMT 542 ili nešto slično...
to ću morati dogodine pribaviti



To je baš dosta ks za 20h.
Ja imam 2,95ks/h + za usluge
 
Mislim da je kod mene najlosiji prosek. Mi radimo 200 ha sa 320 ks ( mislim samo na traktore)

Ursus 55
2 x mtz 80 ks
i jedan mtz 105
sto mu dodje 320 / 200 =1,6 ks/ha
 
Kod nas u firmi dok je još bila državna (socijalistička) bilo je da se mora imati 1,2ks/ha.Ispod te raspoložive snage se nije smelo mada je uvek bilo daleko više.Ja sad recimo imam 3ks/ha i smatram da je to sasvim dovoljno za lagodan rad.Naravno da su mašine u odličnoj kondiciji.
 
Poznajem jednog koji ima 150ks/ha :haha:
Mada kod nas nije redak slučaj mnogo ks naspram površine koja se obrađuje,
Prvi razlog je što su se neki opredelili na pružanje usluga uglavnom tanjiranja a za to je potreban traktor od preko 100 ks da bi se valjano uradilo,tj. da ne bi bilo mučenje i za vozača i za traktor....
Drugi razlog je kao kod mene što se bavim stočarstvom i ratarstvom+uslugama pa da neki posao ne trpi zbog čekanja traktora da završi branje i sl. prosto je neophodan jedan ili 2 traktora više nego što bi bilo potrebno čistom rataru,možda oni nisu iskorišćeni ali ako dosta olakšaju posao to opravdava njihovu nabavku...
moja tri traktora ne vrede ni kao jedan nov belorus 820 tako da o nekoj ekonomskoj opravdanosti i ne razmišljam
nije redak slučaj da su mi u istom momentu sva tri traktora radila neki bitan posao koji nije mogao da čeka....čak mi je u nekoj situaciji potreban još jedan manji traktor (40 ks) i to moram kupiti
Treći razlog za mnogo ks/ha je komšijski,ima komšija traktor od 170 ks pa hoću i ja...nije on bolji gazda :haha:
 
Nazad
Vrh