Količina mleka koja se može očekivati u kozarstvu

Bas tako. To bi trebao biti prosjek.
Pricala mi jedna kolegica koja ima farmu alpina da su neka grla dala od 1000-1200 litara.
 
И ја сам тако чуо, али ми тешко иде да нађем неко женско јаре од неке алпске високомлечне козе.
 
Što se tiče rase po mom mišljenju rasa nije toliko bitna za količinu mleka.Ja sam imao neke mešance i čiste alpine i što se tiče mlečnosti to zavisi od same ishrane p,postupanja,kao i genetike svake jedinke jer može naša domaća da da isto ko i najbolja Alpina.Kod mene koze na početku uzgoja davale su do 600 litara godišnje da bi za 5 godina prešle 1000 litara mleka u toku laktacije od nešto manje od 300 dana.Za ovo posedujem dokaze jer sam sve mleko proizvodio u sir i imam dokaze o proizvodnji i prodaji sira.Pozdrav kolegama!
 
Реци ми Милане, јел си повећао млечност исхраном тих истих коза или више са селекцијом? И ако можеш рећи колика је била потрошња хране по кози на годишњем нивоу тада кад су давале 600 и после кад су прелазиле 1000 литара.
 
Velimire mlečnost sam povećao što sam uradio sledeće:Koristio sam lucerkino seno i to od lucerke koja je košena strogo u početku cvetanja.Koze su hranjene 3 puta sa senom ,davan im je koncentrat 3X 0.5 kg,posle koncentrata davana im je sveže pokošena lucerka po volji.Koze su mužene 3 puta na dan u prvi 6 meseci laktacije.Jarići su sklanjani od koza nekoliko dana po jarenju.Jarići su bili samo financijsko a i radno opterećenje jer nema od njih financijskog efekta.Koze koje sam imao u proizvodnji sa manjom količinom mleka sam na kraju laktacije eliminisao kao i koze kod kojih nisam u startu izlečio mastitis.Mastitis ostaje u vimenu u obliku grudvice i samo čeka povoljan momenat da se aktivira.Sad koliko koza pojede godišnje koncentrata,sena zelene mase to u mojimknjigama sigurno sve piše ali nisam vršio pojedinačne analize jer mi to nije trebalo.Samo neznam koliko su pojele zelene mase tj.lucerke.I još nešto čitam na nekim forumima da se kozi ne smedavati zelena a nedaj Bože još i mokra lucerka to je neistina neću reći laž zbog imena koji su to izgovorili ali koze bar moje su to sve izdržale i nisu imale loših posledica.Molio bih kozare početnike da poneke stvare pronađu u stručnoj literaturi a ne da čekaju da im to neko servira na tanjiru.Ja sam mnogu literaturu čitao i po 4 puta da bi nešto razumeo .Samo da kažem što je još veoma bitno u povećanju mlečnosti a to su jarčevi ja sam redovno kupovao nove jarčeve ugglavnom kao jariće lično mislim da sam imao dosta sreće u odabiru što su i konstatovali pojedini stručnjaci koji su dolazili u posetu.Pozdrav!
 
Можеш ли ми, Милане бар приближно рећи, колико поједе дневно коза сена луцерке кад немаш свеже? Ту количину од 1,5кг концентрата поједе коза у врху лактације или у неком просечном периоду? Коју количина концентрата једу у том периоду од неких 2 месеца кад се не музе? Извини ако сам мало досадан, ал видим да си прецизан човек, чим све бележиш... потрбно ми је да знам колики су трошкови по кози када су стално на јаслама са великом производњом млека.хвала
 
Velimire znao sam da će posle jednog pokazati potreba za otvaranja cele knjige što mi se u ovom momentu baš i ne sviđa.Koncentrat nakon jarenja se ne daje prvih dana dok ne dođe do stabilizacije vimena i sa koncentratom se počinje postepeno s tim da koza nakon mesec dana mora biti u vrhu kol.mleka da bi ga držala cca 3 meseca.Velimire ne znače ti ništa troškovi za nekoliko meseci kad ti imaš troškove godinu dana.Potrošnja sena po kozi varira veća koza više sena,koza sa više mleka više sena.Znam da sam trošio godišnje od 750 do 900 bala a koliko je to kilograma bilo to neznam.Možda bi ti o tome mogli više reći iskusniji kozari kao Brundalo ili Tar koji ti je tu negde u blizini jer on je daleko više dobri saveta dao pa prema tome i ima daleko više proverenog i dokazanog iskustva.
 
По мојој слободној процени то би било око 1000кг сена, можда стотинак више и не више од 400кг концентрата. То би било нешто мање од 200е трошкова за храну што и није неки трошак имајући у виду производњу око 1000л млека. Лепа зарада и свака част Милане. Већина такву зараду не остварују ни са кравом. Ја ћу за почетак бити задовољан и неком доста мањом производњом млека па ако решим проблем пласмана трошкови исхране коза неће бити нимало проблематични.
 
Pa ne moze koza da pojede 2 bale sena dnevno_Otprilike trecinu bale moze.Znaci po kozi oko 120 bala sena.Oko 1,5 kg konentrata znaci oko 400 kg .Mada je i to puno mislim.
Sta Vi drugi kazete koja su Vasa iskustva??
 
Ма две бале једва и крава да може да поједе... та количина бала коју је навео Милан је за неких десетину коза или неку више колико је раније имао а не за једну козу.
 
za dobru mljecnost koza mislim da je najvaznija dobra ishranai njega (jer u svakoj rasi imaju plus i minus jedinke bolje i losije) pa tek onda rasni sastav.... bar sam ja stekao takav utisak na terenu!
Vec sam na jednoj temi pisao o mljecnosti koza pa da ne ponavljam sada , ali u nekim manjim stadima balkanske koze u kojima se selekcije na mljecnost posvecuje veca paznja, mljecnos se povecala na 3-4 L. mlijeka odlicnog kvaliteta . I to mislim da se tim grlima nije davao kocentrat vec dobra ispasa i neki napoj od rezanca i mekinja...
 
Nemogu vam tačno reći za seno jer sam koristio dodatak lucerku kao zelenu masu sa placa što sam kosio 7-8 puta godišnje naplacu od 15 ari pod detelinom ali koza ne pojede više od 100bala i to onih manji a to je najviše 900 kg a koncentrata ne više od 300 kg.Samo jedno da bi se proizveo sir i plasirao ovo je samo jedan deo troškova kao što su analize sira 2 puta god,sanitarni list 2x za 2 člana god analize mleka,lubrusi ,zaštita vimena,lekovi ,veterinarske usluge,struja, plin ,prevoz i drugi .Uglavnom troškovi se kreću od 1/4 do 1/3 prihoda ali da bi se došlo do toga treba dosta iskustva i koze da budu pripremljene za proizvodnju.Samo koze koje imaju vimena uz 3 puta mužu kao moje a da nekažem Ivanine sada i Sašine mogu to postići.Dali su vam koze za to samo pogledajte fotogaleriju.Još sam zaboravio da kažem da koze kad u u jakoj laktaciji ne brabonjaju već im je izmet u većem komadu.Još nešto da upozorim kolege kozare da ne prihvataju olako savete o zaštiti koza koje im daju ovčari jer mnogi lekovi se uopšte ne smeju davati kozama i ne samo u laktaciji nek vas ne zbunjuje kad nepiše krenca za mleko jer na kraju piše nedavati muznim grlima.Pozdrav Milan!
 
jedna stara izreka koju sam cuo od starih ljudi u jednom selu "za kravu je vazno da je dobra rasa za dosta mlijeka a za ovcu i kozu ima dadobar kotar"

---------- Poruka napisana 29-12-11 u 00:35 ---------- Prethodna poruka je 27-12-11 at 19:14 ----------

Postavio sam slike balkanskih koza u temi "balkanska koza" pa pogledajte jer su te koze na slikama bas dobre mljecnosti. . .
 
Prelazim preko postova i pročitah od "Pastira" iz Jagodine gde kaže da je teško nabaviti jare od mlečne alpinske koze.Stvarno da je istina bilo bi smešno ali ovo što reče čovek je ta žaliti zar ne vidi postove islike od jakih farmi alpskih koza u Srbiji svi oni imaju mušku i žensku jarad za prodati tu nema dileme.Ali problem je drugi našeg stočara trebaš moliti da kupi od tebe jare i na kraju da mu ga dovezeš a da to bude maltene pa džabe.Ja sam prodavao žensko jare od jako mlečne koze alpske rase pa se na oglas nisu javljali kupci već samo oni koji iz objektivnih razloga nisu mogli da prevezu jare preko granice.Neznam nisam stručnjak ali možda nikom ne odgovara ta mlečnost jer moje 4 koze daju 25 litara mleka dnevno od kojih 1 ima 8 godina,1 3 godine a 2 su prvojarke.Nebih ja da vam računam koliko koja koza daje ali mislim da možda i nisu tako loše kako misle oni "potencijalni kupci".To jare sam ostavio za sebe pa ako bude potrebno pokloniću ga onom ko to zaslužuje ali kad vidim da nikom to netreba ispada da ja sve radim pogrešno.Kad vidim od kakvih koza ljudi prodaju jarićr za velike pare ispada za stvarno radim kako netreba.
 
Mudricu
pratim ovaj forum i sva vasa izlaganja ali mi je to promaklo da prodajete zensko jare a vidim da imate kvalitet.ja upravo formiram farmu i u potrazi sam za kvalitetnim materijalom tako da bih rado imao u stadu makar 1 zenku iz vaseg stada.ako moze na pp kontakt telefon.
 
Jarad ljudi prodaju čim se ojare posle par dana. Kozije mleko je skuplje od kravljeg (ko ima trzište) i kreće se od 60 do 100 dinara. Kako kaže gosn Mudrić jare sisa 9 litara mleka za kg prirasta. Zato se i prodaju mali jer je neisplativo gajiti ih.
 
Nazad
Vrh