Koja prostirka (stelja) je najpogodnija za krave muzare?

A nemam ja vremena da je seckam,imam presu sa kojom bih mogao da seckam slamu(to je za silazu od lucerke predvidjeno-nozevi se hidrulicno dignu i radi secka) ali bi to jako usporilo presovanje sto je jako lose,jer ja imam uglavnom do 30 jutara svoje slame ostalo dobijam od ljudi oko 150-200 jutara i onda moram sto pre skloniti jer manje vise svi prelaze na kombajne sa seckom pa ce je razbaciti i briga ih ,jer oce sto pre da tanjiraju,pa onda moram uneti sto pre.
A to da sto procas ima smisla,ako nemas prostora onda je jako zeznuto...kod nas fala bogu ima pa onda to i nije neki problem.
 
imam ukupno oko 90 komada goveda.
Ali mi je 70 % na otvorenom i ode mi dedeljno oko 20 rolobala.
Jos pogotovo kad je kisa onda svaki dan se stavlja a da bi stavio jednom svuda slame treba mi dve u stalu,5 komada u dva korlata sa junicama i jedan sa ostalim kravama,i jos 2 de su telad i bikovi(na tri korlata podelim 2 bale jer teladima ne treba jako puno nije velim korlat-i tamo imam nesto malo krova.
To je 9 bala ko od sale.
A kad je normalno vreme dva do tri dana se ne mora stavljati slama kad kako.
 
samo u stali,ali tamo imam liga boksove mada svuda stavljam slamu,a ostalo je zemlja dole,ma kad bi bilo pokriveno manje bi trebalo ali kad to jako puno kosta....
a djubreta stvarno ima puno...nzm ko ce ga izvuci kad ove jeseni sam svega 20 prikolica izno samo...



slike sam obrisoa jer to nije tema.
 
Ja imam 3 krave i nista nesterem pod njih,leze od jeseni do zime u stali na betonu cistome a od proljeca do jeseni su stalno vani u el.pastiru samo se pomuzu i van u polje.U tome periodu su ciste kao za izlozbu a u ovome periodu svako jutro mlakom vodom iz bojlera koji je u stali se operu od pola prema zadnjem kraju sa mlaznicom i pritiskom od 4 bara.Cesagijom ih malo sacijedis i muzilicu natakni ako nisu pred zasusivanje ili tele pusti da sisa.
 
igordulic
na ovoj poslednjoj sliki vidi se ograda korlata sa jaslama dali se tu nešto pomera zašto je to baš tako napravljeno :cao:
 
zeko je napisao(la):
igordulic
na ovoj poslednjoj sliki vidi se ograda korlata sa jaslama dali se tu nešto pomera zašto je to baš tako napravljeno :cao:
da tacno tako krave su slobodne ali kada dodju da jedu onda se zakljucaje konkretno (kad stavim rucicu u odredjen polozaj) onda kad gurne glavu sipka se ispravi i ne moze da izvuce glavu a kad okrenem u drugi polozaj onda se gore pleh(plocica) oslobodi i moze da izvuce glavu kao sto je sad otvoreno.
to je jako dobro jer dok jedu nema guranja i imas krave kao da su vezane i ako hoces da nekoj povecas obrok povecavas a ako oces da nekoj smanjis smanjis a kad pojedu onda ih pustis i one su u slobodnom drzanju.
To se najvise koristi zbog rasipanja i koncentrovane hrane da mozes dozirati kravi kolko joj treba i da najaca krava ne odgura sve sa jasala i pojede koncentrat nego da se dobiju koliko im treba.
Post je spojen: [time]уторак, 04. јануар 2011. 20:16:37 CST[/time]
_________________________________________________
CAR je napisao(la):
Ja imam 3 krave i nista nesterem pod njih,leze od jeseni do zime u stali na betonu cistome a od proljeca do jeseni su stalno vani u el.pastiru samo se pomuzu i van u polje.U tome periodu su ciste kao za izlozbu a u ovome periodu svako jutro mlakom vodom iz bojlera koji je u stali se operu od pola prema zadnjem kraju sa mlaznicom i pritiskom od 4 bara.Cesagijom ih malo sacijedis i muzilicu natakni ako nisu pred zasusivanje ili tele pusti da sisa.
ovo ti je jako lose,sto se pranja tice,vime se nebi trebalo prati vodom u niukom slucaju,zbog povecanog broja bakterija i somatskih celija,nzm dal si cuo za termin suvo prenje,nanosi se pena na samu sisu krave i ceka nekih 30 sekundi i brise sisa i krava je spremna za muzi i posle muze se nanosi sredstvo za zastitu vimena najcesce sa jodom kako bi ostalo na sisi.(ako te interesuje ovaj nacin mogu postaviti par slika bocica sa kojima se to radi.)
 
igordulic je napisao(la):
ovo ti je jako lose,sto se pranja tice,vime se nebi trebalo prati vodom u niukom slucaju,zbog povecanog broja bakterija i somatskih celija,nzm dal si cuo za termin suvo prenje,nanosi se pena na samu sisu krave i ceka nekih 30 sekundi i brise sisa i krava je spremna za muzi i posle muze se nanosi sredstvo za zastitu vimena najcesce sa jodom kako bi ostalo na sisi.(ako te interesuje ovaj nacin mogu postaviti par slika bocica sa kojima se to radi.)

ja perem iskljucivo vimena sa cistom vodom, zatim ide brisanje vimena suvom krpom, izbacivanje prvih mlazeva, pa muza i retko kad mi je analiza slabija od extra klase mleka
 
ako je extra klasa onda ok druze :) samo mi nije jasno kako ostvaris extra klasu kad imas 3 krave(msl ne verujem da mozes imati kuci svoj bazen za tri krave) a kad je grupno otkupno mesto i nije slucaj da ljudi paze na higjenu i zdravlje zivotinja.
 
stocari u cemu je stvar junice se otelila pre 3 danaa a mleko ima kolko za tele davao sam joj malo kvasac.sta moze biti :sta: :sta: :sta:
 
Najprije se stala 5 minuta otvori,snjale na repove se metnu,iskida se zatim crevo koje je skopcano na cesmu narikta se mlaka voda i od gladne prepone sve nazad se sa mlaznicom opere koja ide u obliku tusa a pritisak je 4 bara vode.Pusti se malo 1-2 minuta da se sacijede zatim se cesagijom skine ostatak vode.Prvih par mlazeva se izmuze i stavlja se muzilica ili tele sisa.Npr.dok tele posisa dotlen se krava pomuzla i muzilica oprala-dezinficirala smaknula u posebnu prostoriju i pokrila.Ja mlijeko nepredavam nego za kucne potrebe ga drzim.S vremenom na vreme se namaze vime i sise sa masti i octom,malo kad je bilo problema sa mastitisom(sama krava kaze kad je mastitis).Ako bude to se lako rijesi.
 
milanmozgovo je napisao(la):
stocari u cemu je stvar junice se otelila pre 3 danaa a mleko ima kolko za tele davao sam joj malo kvasac.sta moze biti :sta: :sta: :sta:
jel preziva?
kako stoji sa edemom?
ne sekiraj se mozda polako spusta mleko, ipak period razdoja je od 2-6 nedelja, samo malo vise obrati paznju na vime i doziraj ishranu :ppozdrav:
 
@milanmozgovo
Opiši malo kako izgleda vime, ima li otoka, kakvo je mleko? Prerano je za brigu.
Mislim da si malo promašio temu u kojoj si izneo problem. Moderatorska je poslednja...
 
ja se izvinjavam coveku,pomesao sam.
A to sto nece da spusti mleko krkni joj 5 kubika oksitocina i za 5 minuta ce spustiti i tako svaki dan po malo smanjuj i posle nedelju ili dve videces sam nece trebati vise.No kolko tacno namuzes? jel jede koncentrat? jel debela krava?
 
Mislim da bi bilo najbolje da se podeli govedarstvo na dve teme: mlečno i tovno pa se siti naklapajte. :kisa:
 
Nazad
Vrh