Koja je ovo rasa ovaca?

Iskustva su me naucila da pramenke vise ni ne gledam kao ovce,po meni ovce su(idf,W,Rom,Texel,sarole).Bilo koja rasa od ovih 5 je u svakom pogledu bolja od bilo koje pramenke,tako da do nekle i ne razumem ljude zasto drze pramenke,verovatno iz ljubavi.
Neces se ti sine sira najesti al ajd ,a ni slatkog mesa
 
Neces se ti sine sira najesti al ajd ,a ni slatkog mesa

U pravu si,ali ja nisam govorio o lepoti i ukusu mesa,vec o rentabilnosti drzanja ovaca,da su pramenke dobre zasto bi svi uvozili druge rase i ukrstali ih sa pramenkom?
Evo i sam kolega kaze da su sve izukrstane sa drugim rasama.Zasto? Da bi im pogorsali karakteristike ili?....
 
da ali neki ljudi i necjene pramenku
zamisli te da dodje period gladi suse kukuruza nema voca nema trava polusuva znaci surovi uslovi sta mislite da li bi se tu texel idf i druge rase opsale nebi crkle bi posle 2 dana a pramenka bi sve to iskoristila i koliko toliko dobro opstala
da li bi neke od tih rasa ikada u sumi brstile i gulile koru pa cak zivjele bez imalo kukuruza
 
To je nerealno,i skoro pa nemoguce da bas u tolikoj meri nema nicega.To bi bilo isto pitanje kao kad bi ja tebe sad pitao koju rasu ovaca da drzim da prezivi smak sveta 1012.
 
Ne mesajte ^babe i zabe^. Za intenzivan-stalski uzgoj su mesnate- tovne rase a za ekstenzivni-pasnjacki uzgoj pramenka /ima ih i evropa, samo se drugacije zovu/. Dobre su i jedne i druge, samo je bitna svrha i cilj uzgoja- meso,mleko, vuna ili mesovita proizvodnja
 
Sika ogromnu gresku pravis drugo je kod vas u Srbiji kod vas su pramenke dosle iz Madjarske i Rumunije tako da su to sve male sitne pramenke
drugi problem sto su to ovce male mlecnosti a kod nas ovce daju preko 1 l mlijeka dnevno u laktaciji
kod tih sitnih pramenki vune jedva da bude 1 kg a u ovih nasih ovce 2 do 3kg a ovnova i prako 4 kg
kod vasih pramenki su dvojke rijetkos a u nasih je 150 i vise plodnost o okvirima i netreba pricati nadam se da ces shvatiti sve ovo:ppozdrav:
Gde je dobar domacin tu je dobro i stado, nema veze dali je pramenka ili nesto drugo, pramenku treba oplemenjivati( to su dokazali i u sjenici) i dobiti dobru aklimatizovanu ovcu korisnu svom gazdi.A to da su u bosni neke specijalne pramenke a u srbiji neke sitne dosle ko zna odakle nije za komentar.
 
I pramenka je rentabilna ovca, samo gazda-cobanin mora znati da je uzgaja,najmanji trosak a donosi solidan prihod:ppozdrav:
 
moze se i pramenka lose i dorbo hraniti a i tiviti imate u temi vlasicka pramenka sliku ovna teskog 140kg naravno ko zn da li je taj ovan vidio livadu jeo je zob jecam i kukuruz:ppozdrav:
 
Vla daj mi imena 5 odgajivaca u srbiji koji zive od prodaje vune i mleka od ovaca.I ja prestajem bilo kakvu diskusiju na ovom forumu oko toga.
 
Sve informacije na PP. Pramenka je ovca za mesovitu proizvodnju-mleko,meso,vuna i kao takva rentabilna ne samo kod nas, nego i u okruzenju, Rumunija, Bugarska, Grcka, Turska, itd.
 
Sve informacije na PP. Pramenka je ovca za mesovitu proizvodnju-mleko,meso,vuna i kao takva rentabilna ne samo kod nas, nego i u okruzenju, Rumunija, Bugarska, Grcka, Turska, itd.

U junu ove godine sam bio na Tasosu. Ostrvo je prepuno ovaca,tip pramenke,Na onako oskudnoj paši, sve drugo bi brzo pocrkalo.Nigde ja tamo nisam video ni kukuruz, ni seno.
A jagnjetina, u životu nisam jeo slađu. cena je 20 eura za kg pečenja, pa neka neko kaže da se Grcima ne isplati.:ppozdrav:
 
Kad bi ovi naši guzičari gledali malo dalje od Beograda, i uspeli da obezbede uslove za pristojan život na selu i izvoz mesa, mnogo planinskih pašnjaka bi se zabelelo i to baš pramenkom.Nemojte me pogrešno razumeti, ja ih nemam ali mislim da je to rasa kod koje važi "uloži minimum, izvuci maximum".
Ovako kako je sada stanje u Srbiji je jedino heroin rentabilan.

Evo i ja prekidam diskusiju na ovu temu...:ppozdrav:
 
Jel zna ko sta vise o rasi ovaca koje sam video u Melencima, mislim da ih zovu Baure ili tako nesto, ako neko zna mogao bi da otvori temu o ovoj rasi i da kaze nesto vise a i da se okaci koja slika
 
Poslednja izmena:
ima prilog u emisiji ,,u nasem ataru'' o ovoj ovci ... ima neki covek drzi veliko stado ...
 
Nazad
Vrh