Koja je ovo rasa ovaca?

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.332
Lokacija
Apatin
Pre neku godinu sam slikao ove ovce na Poljoprivrednom sajmu u Novom sadu. Trenutno sređujem slike na kompjuteru i naišao sam na tu sliku, vidim da je zanimljiva rasa ovaca u pitanju. Ali ja nisam zapamtijo koja je u pitanju.

ovca.jpg
 
Uh zaboravio sam i ja, znam da je odgajivač sa juga Srbije, to se jedino sećam...
 
jbt, kasno sam provalio post

ovo je vitoroga žuja. vlasnik je jedan Grade iz okoline Vrsca. Bio je odmah do mog boksa. Ovce su toliko nervozne da su razvalile bokseve. Prethodne godine kad smo bili u hangaru preko puta (odmah kod paviljona 25) razmontirale su jasla od varenog gvozdja !
 
Slucajno natrcim na ovo


** Racka**
(Zackel)
poreklo Madjarsko
na ovom sajtu : http://www.sheep101.info/breedsR.html ,
tu su fotografije i opis manje vise svih poznatih rasa ovaca!
Cini mi se da ono sto je postavio Novi i ono sto je postavio Cugi nije ista vrsta?
 
Da sada kada se i ja malo bolje zagledam vidim da postoje izvesne razlike između ovaca koje su na slikama koje sam postavio ja i Čugi. Mada je sasvim sigurno da su slikane na istome sajmu.
 
Definitivno madjarska vitoroga ovca. Spada u skupinu pramenki. Madjari je zovu racka
 
To je vlaška vitoroga ovca, ona se obuhvaćena u programu očuvanja animalnih genetičkih resursa u Srbiji. Ne znam zašto vlaška kod je kod nas Vlaha u istočnoj Srbiji nema. Inače to je soj premenke. :osmeh:
 
Ova ovca je medjunarodno prihvacena kao madjarska rasa.
Mozda je ona izvorno bila vlaska ali eto Madjari je standardizovali i prijavili kao svoju.
To mi je malo verovatno.
 
Ko umije njemu dvije bilo je i bit ce. Tako je to kad budale rade neke stvari :zli: :zli:
 
To mu dođe kao što je ajvar od Leskovačke paprike brend Slovenije, dok se mi nećkamo drugi koriste... :zli: ::lose::
 
To Cugi opali po brdjanima oni od vase paprike rade svoj brand he he a jos malo ma ce van iz Leskovca uzest i fazol(grah,pasulj) i rec da su oni oduvik to proizvodili. Salu na stranu. Ali to je upravo gorka istina
... da se vlasi ne dosjete........ :ppozdrav: :ppozdrav:
 
brundalo je napisao(la):
Ko umije njemu dvije bilo je i bit ce. Tako je to kad budale rade neke stvari :zli: :zli:
Isto je i sa mangulicama sacuvani su na Bikovackim salasima (~10km od Subotice)
Sivo rogato govece (nagyszarvu szűrkemarha) sacuvano u Rumuniji
1vrsta tetreba gotovo istrebljena vracena iz Slovacke
 
Zna li ko šta o rasi ovca prekos ili precos

:sta:da li neko zna nesto vise o ovci prekos ili precos?
 
Zna li ko šta o rasi ovca prekos ili precos

Nisam uspep da pronadjem nista slicno u indeksima rasa ovaca!
preços na spanskom cnaci cena.....
 
Odg: Zna li ko šta o rasi ovca prekos ili precos

Odvojio sam ovo da bude nova tema, radi bolje preglednosti. :cao:

Opiši nam malo karakteristike te ovce a slika bi bila idealna.
 
Odg: Zna li ko šta o rasi ovca prekos ili precos

Merino prekos je rasa stvorena u Francuskoj (od 1840 do 1870 god.) i to ukrštanjem merino rambujea sa engleskim tovnim rasama i to najviše lajčesterom (mesnata rasa duge vune). Selekcionisana je na veću ranostasnost i tovnost, zadržavajući finoću merino vune. Proizvodni pravac je znači meso : vuna.
Masa ovaca je 65-80 kg, a ovnova 100-130 kg.
Plodnost je dobra, na 100 ovaca ide oko 130-140 jaganaca.
Randman mesa je oko 50 %.
Celo telo je pokriveno gustom i zatvorenom vunom,dugačkih pramenova (7-10 cm).
Prinos vune je kod ovnova 7-9 kg a kod ovaca 4-5 kg. Vuna je vrlo fina i finoće je od 18-22 mikrometara i randman vune je 36-44 %.
PITAJ ŠTA TE JOŠ ZANIMA.
 
Odg: Zna li ko šta o rasi ovca prekos ili precos

Ne triba vise nista dodat decko je sve reka. nastojat cu vidit u svojoj literaturi i objavit.
A mogu li pitat zasto te zanima :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Zna li ko šta o rasi ovca prekos ili precos

Naravno g. Brundalo:dobio sam ovna verovatno te rase, ali malo znam o njoj, kod nas je malo zastupljena. kasnije sam video da postoji merino prekos, ruski, ukrajinski i litvanski prekos. Najvise lici na merio rambuje. Ima nabore po vratu,nema rogove,rep mu je skracen,
 
Nazad
Vrh