knip sadnica jabuke

nb-campari

Član
Učlanjen(a)
24 Feb 2009
Poruka
189
Lokacija
novi sad
na forumu nisam nasao temu koja se bavi knip sadnicama. ako sam promasio obrisite ovu.
molim sve koji poznaju ovakve sadnice da se ukljuce. da kazu sve njihove prednosti i nedostatke. da objesne na sta obratiti paznju, kako ih zasaditi, koliko je obavezno prevremenih grana, sve sto je vazno. nikom nece smetati a nekom ce pomoci.
puno hvala
 
ma mani nismo jos se ni dogovorili sta su knip sadnice - opet svadju pravis ::namigivanje::

ajd ovo smo resili za sada da je sadnica sa bar 7 bocnih grana, i da je ne valja saditi ako nemas sistem za zalivanje
 
Moje licno iskustvo sa sadnicama kruske koje su imale prevremene grane(nisu knip sadnice) je da su u ovoj kisnoj godini kasnije kretale a jako slabo napredovale u odnosu na obicne sadnice. Takodje su formirale gomile cvetnih pupoljaka da cu morati skidati.
 
e fala svevisnjem da se neko javiii... ajmo jos neko.
zasto je toliko bitno za sadnicu navodnjavanje. ja sam na 800m visine, i ljeta su dosta kisna. ili opet mora navodnjavanje
 
znaci, 7 prevremenih grancica, visina 180cm, troogodisnji koren, molim jos podataka za-standard, prednosti u odnosu na obicne sadnice,nedostaci. i naravno sta bi ste vi zasadili. knip ili obicne sadnice
 
knip sadnice prorode u prvoj godini, cena joj je 3e pa navise koliko ja znam, i to je sadnica za koju moras imati sistem kap po kap i prorodi uz pomoc vestackih djubriva (kristalon npr.)
i to su sadnice na krzljavim podlogama koliko ja znam - treba oslonac
 
Moj rođak, koji inače živi od voćarstva, je zasadio nekoliko jutara knip sadnica jabuke , prema njegovim rečima , koliko se sećam, prvu ili drugu godinu otplaćuju ulog.
 
kakva je razlika u prinosu sa jednog hektara, knip i obicnih sadnica, u punoj rodnosti. recimo u petoj godini. i naravno proizvodna cijena jabuke na knip i obicnoj sadnici. ima li razlike u zastiti utvrdili smo da je potrebno navodnjavanje i to kap po kap. ima li jos neka posebnost
 
u punoj rodnosti nikakva, fazon jedini ti je sto ti se sa knip sadnicama pre pare vracaju - posto odmah rodi
 
si siguran da nema razlike u prinosu. kazu sa knip sadnicama na jednom hektaru rodi 70-80 tona. 90%bude prva klasa. lazu li?
 
delta agrar sa svim pratecim sta treba za vocnjak oko 40t im je prosek sa visokim procentom 1 klase - te vrednosti gore sto si napisao su bajke
knip sadnica ti je kao i svaka druga ne moze ona da vise rodi - samo sto brzo prorodi tu je jedina prednost
evo ti tekst: http://www.zdravasrbija.com/lat/Zemlja/Vocarstvo/1376-KNIP-SADNICE.php

ZS_kn1.jpg
 
Pozdrav, vezano za KNIP sadnice vidim da je bilo pitanja oko prinosa. Prinos, bi u punom rodu trebalo da se izjednaci sa drugim tipovima sadnica (naravno kada se uporedjuju stabla iste bujnosti i iste kondicije). Prednost KNIP sadnica je sto, kao sto neko rece, prorode odmah po sadnji jer dobijate vec formiranu biljku koja ima odlican prirast u prvim godinama. Doduse, licno mislim da u prvoj godini (narocito kod prolecne sadnje) treba ukloniti sve plodove, mada uz prihranu i navodnjavanje to mozda i nije neophodno. Sto se tice navodnjavanja i prihrane. Neophodna je od samog starta, ukoliko se zeli pun efekat ovih sadnica. Iskreno, po meni ako neko zeli da se bavi vocarstvom profesionalno, ne treba ni da pocinje bez navodnjavanja i protivgradne mreze. U suprotnom, bolje mu je da uzme te novce i ode u kockarnicu.
Sto se prinosa tice, oni nisu toliko vezani za tip sadnice (govorim o punom rodu) vec za gustinu sadnje, sistem uzgoja, uzgojni oblik itd. Elem, u danasnjem vocarstvu se sve vise potenciraju veom gusti zasadi sa 4000+ sadnica po hektaru tako da uopste nije nemoguce postici prinose koje pominje Campari. Italijani imaju tolike prinose u njihovim vocnjacima. Naravno, potrebno je mnogo vise od KNIP sadnice iako je ona jedan od cinilaca tih visokih prinosa jer sadnica puno utice na to kakvo ce stablo biti u kasnijim godinama i koliki ce rod moci da iznese u kontinuitetu.
Ukoliko neko zeli da pocne profesionalnu proizvodnju jabuke, a ima mogucnosti, trebalo bi da odabere kvalitetnije sadnice sa prevremenim grancicama svakako, jer nece gubiti nekoliko sezona na formiranje uzgojnog oblika i cekanje prvih prinosa.
 
znam al opet na takvu sadnicu kad podelis 80 t na 4k sadnica dodjes do cifre od 20 kg po sadnici - gde bi stalo toliko ploda na takvu sadnicu
 
I takve sadnice po mom iskustvu losije napreduju i sad su pune cvetnih pupoljaka, govorim o krusci i prosloj godini gde navodnjavanje nije trebalo. Iako ce cvetati jako ja ne zelim da im dozvolim da rode, jednostavno mi je neprirodno pre trece, cetvrte godine... Mozda gresim!
 
@bane30

Ti kad kupiš dobru knip sadnicu, ili čak magnum, koji je još jači tip sadnice od knipa, imaš dobre predispozicije da u prvoj godini postigneš solidan prinos. Navodnjavanje i obilna ishrana, pre svega azotom su obavezni.Kako za guranje prinosa, tako i za formiranje roda za narednu godinu. Naravno, ne treba zapostaviti ni ostale elemente. Knipom se pre otplaćuje investicija, dobija se već formirana sadnica.
I ono što je možda najbitnije od svega je kvalitet plodova. Što je plod bliži vodilici, krupniji je i kvaliteniji. Zbog toga i ide ta tendencija (pre)gustih zasada.
 
@bane30

Ti kad kupiš dobru knip sadnicu, ili čak magnum, koji je još jači tip sadnice od knipa, imaš dobre predispozicije da u prvoj godini postigneš solidan prinos. Navodnjavanje i obilna ishrana, pre svega azotom su obavezni.Kako za guranje prinosa, tako i za formiranje roda za narednu godinu. Naravno, ne treba zapostaviti ni ostale elemente. Knipom se pre otplaćuje investicija, dobija se već formirana sadnica.
I ono što je možda najbitnije od svega je kvalitet plodova. Što je plod bliži vodilici, krupniji je i kvaliteniji. Zbog toga i ide ta tendencija (pre)gustih zasada.

pitanje za tebe - sta bi uradio da si na mom mjestu
naime, imam hektar i nesto slobodne zemlje. imam i jedan zasad jabuke nekih 70 ari, zasadjeno davno i naopako. svega 350 sadnica. to da i ne da nekog roda. mislio sam novi zasad od hektara zasaditi na savremen nacin, sa kvalitetnim sadnicama. imam i vodu na toj parceli
ali u zadnje vrijeme pocinje da mi se tumba po glavi i razmisljam o tresnji.
zasad bi bio u crnoj gori, na sjeveru, na visini od 800 m, a trziste nema tresnje. rod stize za vrijeme ljetne sezone na moru.
o jabuci dosta toga i znam, mogu dobro da je prodam, cak i najmanji nikakvu, prodam po 30 centi. kvalitetne po 40, 50 centi.
o tresnji ne znam bas nista, ali bi mi godilo da i u vrijeme zrenja i tresnje i jabuke imam robu za prodaju
hvala
 
Evo ja cu ti rec dok mi zemljak ne stigne on je strucniji dosta
Tresnja je isplativija ovde to svi tvrde pogotovo rana ali nju zna i mraz da zezne, mozda bolje saditi one koje zriju kada krene sezona
Samo ima zezancije oko branja (znam da tamo ima problema u trazenju beraca i za grozdje), zastita (prskanje) je manje nego na jabuci i ako zelis ranije da prorodi saditi na nekoj od ovih vegetativnih podloga koje valjaju
 
Nazad
Vrh