Karfiol

Sve je dobro kao zelenisno djubrivo a mogu reci samo da su moje jalove parcele se poprilicno sredile otkad zatanjiravam list karfiola i kupusa a uz to normalno je i veca kolicina djubriva u pitanju. Ali sve vredi sta god se pretvara u humus
 
Ja sam kupusiste istanjirao teskom tanjiracom pa poorao,a karfiol na mesto uzorao i dosta se bas poznaje razlika.
 
Ono sto sam tanjirao i stojalo 5 dana se nije ni kaisalo,krupnije jeste oranje,a na karfiolu kais od kraja do kraja.
 
Problem kod kupusa i karfiola sto neki i preterano zalivaju pa sem sto se zemlja sabije i dzubriva se dobar deo spere u dublje slojeve. To sam kod nekih primetio upravo koji sa topovima zalivaju da pliva voda takoreci. Ali mozda ima i jos neki problem ali ljubicas list vecinom znaci nedostatak fosfora jer sam imao taj problem a upravo sa MAP i vodotopivim djubrivima sam dosta popravio stanje odkad sam karfiol radio. Malo zemlje imam ali koliko je bila jalova pre mene sad je bar 50% bolja po prinosu ukupno gledajuci
 
Tradicionalno je uvek najgore oranje njiva gde su bile kupusnjače u jesen, imaju jak koren koji kao da armira zemljiste, uvek bude kisna jesen manje ili vise tako da te parcele budu veoma ugazene. Takodje nihov list je jako klizav narocito ako se pomesa sa malo blata.Sve u svemu, na sve moje njive prvo ide tanjiraca, pa onda plug.
 
Kupus u biti rahli tlo samo sto se zna previse zaljevati tifonima a oni su smrt za sabijanje.
Ja prvo tanjuram,bacim ureju i kad pomrzne gornji sloj fino se da zaorati.
E sad nije isto svako zemljiste i dal se kupus gaji recimo kao druga kultura.
Ja ostavljam zemlju svake godine novu i ne gajim ga poslije recimo jecma,tako da uvjek imam dobro pripremitu zemlju i kupus bude vrhunski.
Isto je i s karfiolom.
 
Nazad
Vrh