Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Може, без проблема. По мом искуству пријем је бољи него када се калеми у августу, вероватно због бољег рада камбијума и веће влаге у земљишту.
Mislim da tehnika nije ista, ispravi me molim te ako gresim:
- kalemljenje leti pupoljkom se veze gumicom i ostavlja pupoljak slobodan, a sada se sve poklapa folijom. Treba biti obazriv sada i kada pupoljak kalusira i krene, treba proseci foliju.
Ovo nije iz iskustva, mislim da sam negde procitao, a inace nisam radio kalem na prolecni pupoljak. U svakom slucaju se koristi u nedostatku dobre plemke.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Ja se nikada nisam striktno držao pravila(iz raznoraznih razloga) tako da i nisam nikada mnogo očekivao pa mi svaki uspeh bude zauvar. Ali pisao sam da uvek kada u kućnim uslovima - iz ruke - kalemim engleskim spojem uvek uradim po jedan pupoljak na čip. Prosto, lepo mi je da tako kalemim i veoma jednostavno. Dosta se toga primi ali kasnije imam problem da očuvam kalemove jer ili se oštete mehanički (kokoši, psi, mačke itd...) ili je suša pa ni zallivanje ne pomaže.



Mislim da je za T kalemljenje potrebno da podloga dobro krene kako bi se kora lepo odvajala.

Hej Gandrad kako ti uspevaju oni kalemovi oraha što si radio po 'švajcarskoj' metodi (tako je barem ja zovem)?

Pa oni orasi što sam kalemio prošle sezone, u bašti su-rastilu, miruju...a plan je da se orežu s'proleća i do jeseni da isteraju u pravu sadnicu ( tokom cele prošle sezone isterali svega 10-15-20 cm. ali onako kao bokor) spremnu za sadnju!
Što se tiče , kalemljenja "pod koru" ili "na T" pupoljkom, nisam probao ovako s'proleća, koliko znam ta metoda se koristi u junu i avgustu, kada se lepo odvaja kora na budni i spavajući pupoljak! A kalemljenje onim alatkom -makazama-omega ili kako već se zove , mislim da je moguće i sada, naravno ko ima alatku...
Ja koristim, u ovom periodu iskljućivo "engleski spoj" i "na procep" ili "na panj" kako ga negde zovu...Za vezivanje koristim gumice (nekad sam koristio streč i izolirku, nikad foliju) a premazujem kalemarskim "fito balzamom" kupljenimu p.apoteci, nekad sam koristio tubicu sa tutkalom, ali mi se vosak pokazao praktičnijim.
Dvoumim se da li da počnem sa kalemljenjem , jer javljaju krajem nedelje i od nedelje veće padavine!!!
Dosad sam okalemio samo neke sporedne stvari...one koje mi nisu bitne ...
 
- kalemljenje leti pupoljkom se veze gumicom i ostavlja pupoljak slobodan, a sada se sve poklapa folijom.
Нисам сигуран, али мислим да везивање пупољка има везе са начином калемљења, тј. ако је на чип, цео пупољак се обмота, а ако је на Т остави се простор између намотаја. Наравно да треба пресећи фолију кад пупољак крене. Немам ни ја пуно искуства са калемљењем, али могу да изнесем податак да сам прошлог пролећа експериментално калемио кајсију на 3 шљиве чипом и све три су се примиле (собзиром да сам први пут калемио на тај начин, мислим да је супер резултат), док сам у августу калемио око 30-ак и проценат успешности је био око 50% (мада мислим да је то због калем гранчица пошто нису биле довољно свеже). Све сам калемио на зарез (тј. на чип) и то тако што сам обмотавао цео пупољак. Раније сам калемио на Т и ту ми је проценат успешности мањи, мада на Т обично калемим у августу, пошто на пролеће нема лисну дршку па се мало теже манипулише, па је можда и због тога слабији пријем. Суштина приче је да је човек питао да ли може у пролеће и ја сам одговорио да може и не кажем само то ја, тако пише и у књигама о калемљењу (барем у овој једној што ја имам). И као што си рекао користи се у недостатку добре племке, или још више добре подлоге. Ако је подлога превише танка за калемљење гранчицом, одличне резултате даје калемљење на зарез.
 
Tri godine sam jurio jednog poznanika da mi donese kalem grančice starih sorti krušaka. Kad sam već odustao da ću ih ikada dobiti samo se iznenada pojavio i ostavio plemke. Nije mi napisao koje su sorte a neće ni da mi kaže... u stilu kad rode videćeš. Ali poklonu se u zube ne gleda.
I tako danas stigla pošiljka iz rasadnika iz Ade vlasnik Nandor Bor. Naručio sam snop podloge divlje krušake = 25 komada. Cena je 18 dinara za prečnike podloge 10+mm. Podloge veličine 8-10mm su 15 dinara.


Takođe sam naručio podloge za kalemljenje ruže a to je šipak. Ali neću da kalemim ružu več da posadim šipak. Gledao sam neki video koji je radio Uroš Davidović iz ovog rasadnika u Adi gde se kaže da je ta podloga u stvari neka sorta dobrog šipka i to bestrnog. Kakav god da bude cena je 8 dinara po komadu ali takođe mora da se kupi snopče od 25 komada.


Veoma dobra saradnja kad sam naručivao jer sam pošteno 'ugnjavio' čoveka za dva 'snopčeta'.
Što je najvažnije mislim da sam našao pravo mesto odakle ću naručivati podloge jer na svim drugim mestima je skuplje.
 
Da, valda je napravio neke rane tokom spartanja izmedju redova i odmah je dobila tartuf, dobro ih operi, preseci sve rezove i gde god je povredjen koren i zamoci koren u ilovacu rastvorenu sa 2% bordovske corbe,jer sam tu podlogu neces naci nigde da valja, ja je imam pa opet ni onu malu ne dam za ispod 25 dinara jer znam koja je muka doci do te tacke.
evo i slike


- - - - - - - - - -

Skupli ispadne paradajz sadnica od ovoga, kakva je to racunica njima ne znam, a kontam da imaju dosta reklamacije, neko opet moze tako raditi a neko ne
Licno rade ne bih radio nego tako nesto radio.
 
А мени је тај увалио јако танке подлоге са жестоко скраћеним кореном, неке без и једне жилице.. Калемио сам на оно што је било иоле дебље, и примило се, али није напредовало. А ово сам извадио почетком септембра.



Ове године калемим на моје подлоге. Извадио сам 5 ком. и свака има већи корен него било која његова.
Вукс, подлоге које немају жилица одмах баци, да не трошиш ни племке ни време ни труд.
 
Poslednja izmena:
boluje mnogo, pusti i ta zile ali sledece godine, redovna pojava kod takvih sadnica, mozda bi spustanje ph zemlje pomoglo
 
Tek sad sam video ove poruke. Okalemio danas i stavio korenje pola dana da se 'čvari' u tečnosti od prokuvanih grančicama žalfije. Ostale grančice kad smo orezivali i skidali lišće. Posle sam te grančice ostavio da se suše i dugo sam smišljao kako da ih upotrebim. Ako pomogne biće dobro. Ionako će da budu u rastilu do jeseni pa ću videti kad ih presađujem da li ima nekih promena. Naravno ako stignem do tog stadijuma.
Ima podloga sa golim korenom bez pomoćnih žilica.

Kupio sam danas jedan 'kresač' kalemarski nož pa ću i njega naoštriti kad mi bude trebao. Kupio sam onu traku za kalemljenj kao što i vi upotrebljavate. Ideja mi je pre svega za obeležavanje ali sam je i probao i mogu da kažem da mi se sviđa jer se kalem pošteno može stegnuti.


Nego da se vratimo na ovu temu o kalemljenju na čip. Ja nikada nisam folijom prekrivao pupoljak. Ni iz ruke ni u proleće (iako se tada i ne radi) ni u avgustu, septembru. Kako vi to radite?
 
Evo da obradujem Gandrada . Dobio sam nekiliko kalem grancica stare jabuke kadumane. Jesenas sam je probao I odlicna je, lepza ukusa I arome. Nemam vise za deljenje ali bitno je bar malo da se prosiri.
Kaze mi prijatelj koji mi je dao da zna jos jedno stablo koje je starinska sorta kaze slicna kadumani ali ne zna kako se zove. On je prekalemio I ima mlado stablo. Kaze da je po ukusu mrtva trka sa kadumanom.
 
Tek sad sam video ove poruke. Okalemio danas i stavio korenje pola dana da se 'čvari' u tečnosti od prokuvanih grančicama žalfije. Ostale grančice kad smo orezivali i skidali lišće. Posle sam te grančice ostavio da se suše i dugo sam smišljao kako da ih upotrebim. Ako pomogne biće dobro. Ionako će da budu u rastilu do jeseni pa ću videti kad ih presađujem da li ima nekih promena. Naravno ako stignem do tog stadijuma.
Ima podloga sa golim korenom bez pomoćnih žilica.

Kupio sam danas jedan 'kresač' kalemarski nož pa ću i njega naoštriti kad mi bude trebao. Kupio sam onu traku za kalemljenj kao što i vi upotrebljavate. Ideja mi je pre svega za obeležavanje ali sam je i probao i mogu da kažem da mi se sviđa jer se kalem pošteno može stegnuti.


Nego da se vratimo na ovu temu o kalemljenju na čip. Ja nikada nisam folijom prekrivao pupoljak. Ni iz ruke ni u proleće (iako se tada i ne radi) ni u avgustu, septembru. Kako vi to radite?
Meni logicno za kalemljenje sada na pupoljak da pokrijem folijom jer za svaki drugi nacin hermeticki zatvaramo. Danas sam bas ubacio jedan na T, ali jeste zeznutije kad nema lisne drske i naravno slabije "klizi". Probacu ovih dana ispod standardnog spoja ove varijante T i cip, a dodje mi i kao rezerva.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Chip, samo skini peteljku i umataj skroz i pupoljak, ne pretezi jako da se pupoljka ne deformise, ako koristis strec zapamti ne diraj priljubljenu povrsinu, jer posto radis u prasini a strec mora da se zalepi da ti se traka ne bi odmotala bitno ti je da prsti ne prelaze preko streca dok ga motas
https://www.youtube.com/watch?v=jYAo8NzO6Pg
Gangrad, zvao sam post expres ali se niko u petak nije pojavio, saljem u ponedeljak, ne narucuj nista dok ne resis prvo ono sto sam ti poslao, ima dosta sorti.
 
Da li kalemiti danas znajuci da od sutra krece kisa ili cekati da prodje taj kisni period 4-5 dana i plaseci se da ne procveta sve?

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Koliko vidim, kalemi se uveliko, a i sve je krenulo: dzenarika, sljiva, kruska, breskva, poneka jabuka, visnja...
Prosle godine je bio sneg sredinom marta, ali ove osim ovog sitnog minusa u utorak, najavljuju lepo vreme.
Ko ima vise mislim da moze lagano da se radi.
Npr prosle godine sam kalemio pocetkom marta i posle zahladjenja i snega, primilo se uglavnom sve.


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh