Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Divlju ruzu ili kako se kod mene kaze "šipak" , samo gledam da ima jedan stap koji je barem 1m visok i na njega kalemim, preprosle godine mi je rodjak nakalemio na visinu od 1m na bocne grane u avgustu na pupoljak neke stalnocvetajuce ruze na divlju i vrlo sam zadovoljan kako se to razvija i raste, a i lepo izgleda.
 
I ja sam nesto takvo radio sa divljim ruzama.Vidim da imaju neke francuske sorte koje se kaleme na divlju podlogu prvo,a onda drugu godinu na neku visinu od metar,koliko sam vidio te vrste nemaju trnje.
 
ove godine najmanje u odnosu na druge tome je doprinela susa i velike vrucine, kalemljene uglavnom tresnje za njih sam imao pripremljenu podlogu
 
ja pre par dana susa ubi nece kora da se odvaja rezultat videcemo samo 10-tak jer uslovi su uzasni , geldacu za dve nedelje opet da probam mislim da i do kraja septembra nije kasno
 
Pa u ovo doba ti ide kalemljenje na pupoljak, a u proleće grančicom!

A koji je način bolji, iskreno ne znam. Ako sad kalemiš, pa ti se ne primi, imaš popravni na proleće! :D
 
Poslednja izmena od urednika:
najrasprostranjeniji i najcesce koristen nacin kalemljenja je okuliranje i po meni najjednostavniji gde su se mnogi hobi vocari vec uspesno oprobali, sto se tice kruske nisam 100 % siguran dali je vec kasno da se radi okuliranje , svaka vocna vrsta ima svoje vreme kalemljenja a letnje okuliranje traje od jula do septembra a svaka vocna vrsta ima svojih 10- 15 dana kada se kalemi vreme kalemljenja zavisi takodje i od podloge tako da se nece obaviti kalemljenje tresnje na divljoj tresnji i na magrivi u isto vreme ili u tvom slucaju krusku na krusku i krusku na dunji neces u isto vreme da kalemis
zavisi i od toga dali ti je to "onako" ili hoces ozbiljno da kalemis , ako su neke ozbiljnije kolicine onda platis kalemara cena se krece 3-5 din po komadu kalemljenje iz ruke u prolece, a to je malo komplikovaniji nacin ima vec tu po forumu opisano je da se ne ponavljamo.
 
Ja velim da probam sljivu ovih dana posto idem kuci. Prosli put probao u avgustu i nista ne ispade te sam se lepo izbedacio. A kalemio sam u procep jabuku sa starim komsijom koji me i ucio kalemljenju i hvala Bogu lepo napreduje.
 
Елмире,Доста тога је на овом форуму сажвакано само да се прогута па мало читај .
Постоје калемарски приручници ,све у слици и речи, па ти топло препоручујем да набавиш неки од њих.Никако не застаревају,могу само да се поцепају од употребе.
Свака биљна врста и сорта тражи понешто посебно у односу на друге врсте и сорте и постоје калемарски календари и препоруке шта се и када ради.У многоме све зависи и од локалитета на коме ћеш гајити биљке.
Нека те ово моје писаније не уплаши,само храбро напред.Нико се није научен родио.
 
imam stare sorte jabuka i krusaka u selu ogromna stabla. Zeleo bih da to kalemim.
Nemam sadnice divlje kruske i divlje jabuke za kalemljenje. Mozeli neko da mi objasni dali od sumatovke i kolacare da uzmem plodove i izvadim seme , i dali se to odmah u zemlju posadi kako se to radi da bi se sadnice proizvele i da li valja od toga proizvesti sadnice. Tako i od nekih starih sorti krusaka da proizvedem sadnice za kalemljenje. Imam samo sadnice dzanarike, i sadnice dunje izrasle iz korena dunje i sadnice tresnje izrasle iz semena tresnje ispod stabla. Ima li neko da prodaje sadnice divlje kruske i divlje jabuke za kalemljenje da mi posalje po posti.
 
Miki, sto ne prosetas malo po sumi i sigurno ces da nadjes sadnice divlje kruske, jabuke, tresnje itd. Sad je pravo vreme za to. Toga imas puno po zapustenim vocnjacima po brdima na ivici sume, ja se uglavnom tako snabdevam podlogama. To lepo posadis kod sebe u bastu i na prolece vec moze kalemljenje (ili na leto ako hoces okuliranje).
 
Gledao sam kako se kalemi orah na prosto spajanje, i kako je procenat primanja nula. Zato ove godine novi pokušaj ali na pupoljak.
Da li je divlji (kako kod nas zovu americki) orah (onaj koji se sadi po sumama i plod cini mi se da i nije jestiv) dobra podloga za orah?

---------- Poruka napisana u 17:51 ---------- Prethodna poruka je at 17:47 ----------

Kazu za kajsiju da je najbolji izdanak ,podloga belosljiva ja sam kalemio kajsije na neku staru sortu sljiva nekoliko stabala videcemo sta ce biti ,vredi pokusati ne kosta :kisa:
Belosljiva da li ima ko sliku nisam siguran koja je to vocka, da li se to zove i ringlov-beli?
 
Belosljiva je skup biotipova šlive koji se odlikuju belom bojom pokožice.Različitog vremena zrena, mase ploda. A vodi se kao sorta! Ringlov je Dzenarika!

Što se oraha tiče situacija je sledeća: postoji više vrsta američkog oraha (Istočnoamerički crni, Američki sivi, Kalifornijski,...) a kao potencijalno najbolja podloga u literaturi se pominje Severnokalifornijski crni orah budući da je znatno otporniji na truležnicu korena i od crnog i od persijskog (tj. tzv. domaćeg oraha) ali, pošto naša nauka ima pametnijeg posla nego da se bavi orahom, voćarstvom i agrarom uopšte, mi takvih podloga nemamo već se sve kalemi na sejanac domaćeg oraha. A Srbijašume treba kontaktirati jer moguće je da sade crni orah radi kvalitetne građe.
 
Jel mogu sad da se uzmu plemke (ili je jos rano i kad bi bilo najbolje uzeti plemke) jabuka , krusaka ,tresnje i da se stave u frizider i onda u 3 mesecu da kalemim sa njima ?

Kad vi uzimate plemke u kom mesecu?


Ovo pitam jel treba da mi stignu plemke iz druge drzave :osmeh: ako ih sad ne uzmem posle ih najverovatnije necu ni dobiti....
 
Poslednja izmena:
Nadjoh i ja sliku za engleski spoj kod kalemljenja :

2-2069.jpg
 
Nazad
Vrh